Poniedziałek, 20.05.2019

Gmina rezygnuje z ulgi za odpady, bo wpłynęło zbyt wiele wniosków. Mieszkańcy zaskoczeni

  • 8.03.2019, 07:41
  • (MW)
Gmina rezygnuje z ulgi za odpady, bo wpłynęło zbyt wiele wniosków. Mieszkańcy zaskoczeni
Podziel się:
Oceń:
Po zmianie ustawy o uprawnionych do skorzystania z Karty Dużej Rodziny, w gm. Gniew, w obawie o wzrost liczby wniosków o zmniejszenie opłaty za odpady, postanowiono całkowicie zrezygnować z ww. ulgi. Mieszkańcy nie rozumieją stanowiska władz gminy.

Od nowego roku o Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się osoby, które w ciągu swojego życia wychowały troje dzieci i więcej. Dotychczas KDR dawała możliwość skorzystania z ulgi rodzinie, która ma obecnie na swoim wychowaniu troje i więcej dzieci, do ukończenia pełnoletności. Gniewscy urzędnicy wyliczyli, że od stycznia uprawnionych do korzystania z ulg byłoby ok. 450 osób. 

Praca Tczew Dziennikarz
Praca Tczew Dziennikarz
Praca Tczew Dziennikarz

Wniosków przybywa

Wraz ze zmianą ustawy, która daje większemu gronu osób możliwość ubiegania się obniżenie odpłatności, liczba wniosków znacząco wzrosła (co najmniej dwukrotnie, wnioski nadal spływają). W związku z rosnącą liczbą wniosków o wydanie KDR, burmistrz Maciej Czarnecki podjął decyzję o całkowitym zniesieniu ulgi w zakresie odpłatności za odpady. Dotychczas kwota jaką musiał dopłacać samorząd do beneficjentów KDR w tej kwestii, wynosiła ok. 53 tys. zł rocznie. Ponadto wyliczono, że w przypadku zastosowania przysługujących ulg, gmina musiałaby podnieść opłaty dla pozostałych mieszkańców, a te wyniosłyby aż 22,5 zł miesięcznie od osoby (obecnie 15 zł/osobę). 

- Zachowując zniżki obarczymy kosztami osoby do nich nieuprawnione, a często znajdujące się w dużo gorszej sytuacji finansowej niż rodziny wielodzietne – mówił włodarz. (...)

(MW)

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
śmieci
śmieci 20.03.2019, 11:39
Na Forum Gniew pojawiają się informacje dot. opłaty za wywóz "śmieci" z 15 zł na 22 zł. Jeśli tak, to czym podyktowany jest wzrost cen. Czy z KDR będą zwolnienia i na jakiej podstawie łącznie z podaniem źródła finansowania tych zwolnień. Kto poniesie koszt ulg: MOPS czy mieszkańcy płacąc więcej za wywóz śmieci. Z ustawy jednoznacznie wynika, że gmina póki co nie może dopłacać z budżetu gminy do wydatków na ten cel !!!!
Ekolog
Ekolog 14.03.2019, 13:51
Paląc śmieci w piecu będzie taniej.
Gniew
Gniew 13.03.2019, 08:29
Szykują się kolejne zmiany w ustawie "śmieciowej". Informacja w internecie z 11.01.2019 r. i mają dot. m.in. dopłat do stawek ze środków własnych gminy. I tu jest całe sedno sprawy. W dotychczasowej nie było możliwości, jeśli odbywało się to kosztem sięgania do kieszeni pozostałych mieszkańców. I to odbywało się wbrew prawu. Czyli moje rozumowanie było i jest prawidłowe.
Gniew
Gniew 12.03.2019, 20:08
Likwidacja ulgi za wywóz śmieci dla KDR uzasadniona. Ponadto należałoby sprawdzić i poinformować mieszkańców gminy z jakich środków sfinansowano wcześniej przyznane ulgi. Obarczanie kosztami podwyżki tylko osób nie uprawnionych do KDR jest naruszeniem prawa. Gmina jest jednostką budżetową, nie wypracowuje zysków a tym samym nie posiada środków własnych które mogłaby przeznaczyć na ten cel. W mojej ocenie np. Orlen, hiper***y czy inne firmy mogą ale nie muszą przeznaczać na KDR środki finansowe pomniejszając swój dochód lub zysk. Firmy robią to w ramach reklamy celem pozyskania klientów. Celem KDR jest korzystanie przede wszystkim z ulg do kina, muzeów, basenów czyli tzw. dóbr kultury. Podwyższanie cen za wywóz śmieci jednym aby przyznać ulgi drugim /KDR/ jest niezgodne z prawem i powinno podlegać zaskarżeniu przez radnych lub mieszkańców.Gniew
Werona
Werona 12.03.2019, 21:05
Skąd masz takie informacje?większych bzdur z życiu nie czytałam. Zapoznaj się z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zdaje się że art 6k pkt 4, który daje możliwość gminom przyznania ulg z tytułu posiadania KRD. Gmina może przyznać takie ulgi, a nawet w całości zwolnić z takiej opłaty. Zabierzcie się lepiej za tych którzy nie płacą!
Gniew
Gniew 12.03.2019, 21:28
Jeśli zwalnia z opłat lub przyznaje ulgi to obowiązuje kryterium dochodowe, jak przy zasiłkach celowych z MOPS-u. Koszt wywozu śmieci winien być skalkulowany bez ulg dla całości zadania i dopiero wyliczona różnica z tytułu ulg dla KDR i osób uprawnionych do świadczenia z MOPS-u i tą różnicę wynikającą z ulg powinien pokryć urząd z własnych środków, a nie sięgać do mojej kieszeni podwyższając mi opłatę. Gmina może zwalniać z opłat ale nigdzie nie napisano, że ja i inni mają płacić za te zwolnienia. A co do bzdur to mało widziałaś, czytałaś i słyszałaś, Są jeszcze większe.
Werona
Werona 12.03.2019, 22:20
Sami sobie piszecie te komentarze. Już dawno to zaobserwowałam to tym bełkocie. Próbujecie uzasadniać swoje uchwały, a wyborcy nie są głupi i odpowiednio docenią przy kolejnych wyborach. Co do Twojej wypowiedzi, co jest niby nie zgodne z prawem? Jeśli ustawa przewiduje taką możliwość, to gmina ma prawo sięgnąć po takie rozwiązanie. Radzę przeczytać przepis, albo wrócić do podstaw prawa i zapoznać się ze źródłami prawa, oraz wykładnią językową. Gmina nie musi sięgać do Twojej kieszeni, wystarczy że rozwiąże problem z osobami które w ogóle nie płacą.
gaduła
gaduła 20.03.2019, 21:26
Werona podwyżek za śmieci nie było od czterech lat w tym czasie wzrosła płaca o 400zł KDR dostało 500+podniesiono rodzinne to jak myślisz czy oni nie wytwarzają więcej śmieci niż cztery lata temu W tym czasie podrożał chleb paliwo prąd woda itd dlaczego w tych przypadkach nie krzyczysz a śmieci maja ci wywozić za pół darmo , pracownicy wywożący śmieci też chcą zarobić Dlaczego KDL wszystko ma się należeć w czym jesteście lepsi i dlaczego gmina ma dokładać opłata od wody słuszna bo kto oszczędza wodę
ooo
ooo 21.03.2019, 09:24
Gmina nie ma możliwości "dokładania" do wywozu śmieci. Jeśli się mylę to podaj podstawę prawną.
Gniew
Gniew 12.03.2019, 23:14
Gmina może, ale nic nie musi ! Dz.U.2018.0.1454 art. 6 r. określa, że opłata jest dochodem gminy i na jakie cele może być przeznaczona. Przykro mi, ale nie wymienia ulg dla określonych grup społecznych. Ktoś je musi pokryć! I tyle - proszę zapoznać się!
Wera
Wera 13.03.2019, 05:43
Oj. Rozmowa ciężka tobą. Oczywiście że może a nie musi. Tylko po co piszesz bzdury, że przyznanie ulg niezgodne z prawem. Masakra, jak można być taki m ograniczonym.
Gniew
Gniew 13.03.2019, 08:11
Jak czytasz nie jestem ograniczona, tylko nie chcę płacić za sąsiada, który ma wyższe dochody niż ja. W tym konkretnym przypadku przyznanie ulg KDR sięgając do kieszeni pozostałych obywateli poprzez podwyższenie opłat jest naruszeniem Konstytucyjnych zasad wobec prawa. Ja nie mogę być źródłem finansowania ulg dla KDR. Źródłem finansowania tych ulg może być tylko MOPS. Gmina jeśli ma dotacje na ten cel to też niech przyznaje ulgi ale nie może tego czynić podwyższając opłaty aby zrefundować ulgi KDR.
Dziękuję, że zainteresowałaś się sprawą. Każdy powinien wiedzieć z czego ma prawo skorzystać ale też musi mieć świadomość, że wszytko powinno odbywać się w granicach prawa, a nie kosztem innych. Panu Burmistrzowi dziękuje, że stanął na wysokości zadania i poprawnie zinterpretował przepisy w tym zakresie.
Wera
Wera 13.03.2019, 16:14
No i jeszcze na kolana najlepiej padnij w podziękowaniu.
Gniew
Gniew 13.03.2019, 18:40
Na płocie też pisało. Przyszła pozytywna zmiana i nic z płota nie zostało.
śmieci
śmieci 12.03.2019, 10:15
Na Forum piszą, że mamy płacić za śmieci od zużytej wody. Czy ktoś, coś wie ? Jeśli tak to dopiero cyrk. Niech każdy płaci za siebie bez ulg. Ulgi dla 500 + pod warunkiem, że są finansowane z budżetu Państwa, a nie kieszeni mieszkańców danego terenu. Skończyć z demagogią, że coś się komuś należy. Już dawno minęły czasy komuny kiedy za zużycie wody płaciły "metry powierzchni lokalu", a nie faktycznie liczba zamieszkałych osób i zużycie wody wg stanu licznika. Kupcie wagi i odbierajcie kilogramy odpadów, będzie sprawiedliwie. Ile oddam za tyle zapłacę, nie twórzcie fikcji i nie obciążajcie tych co płacą.
gaduła
gaduła 20.03.2019, 21:35
a kto będzie odbierał od ciebie te śmieci i kto znowu ma zapłacić za odbiór najlepiej by było jak byś sam zawiózł te śmieci i zapłacił za kilogramy i transport a urzędnicy to są niewolnicy czy służący twoi dobrze napisałeś ale końcówka myśli ci nie wyszła
bbbb
bbbb 21.03.2019, 09:21
Gaduło - ja płacę za wywóz swoich śmieci bez zwłoki i nawet jeśli nastąpi wzrost ceny też będę płacić pod warunkiem, że nie będę finansować KDR. Weź uchwałę Rady z I/18 i zobacz, że 10.902 osoby zrobiły przymusową zrzutkę na KDR w wysokości 4,86 zł w skali roku. Adresatem ulgi póki co jest MOPS, a nie ja i pozostali bez uprawnień do KDR.
gaduła
gaduła 21.03.2019, 21:46
masz rację ja odpowiadałem na artykuł ŚMIECI kto ma warzyć te odpady I wywozić
bbbb
bbbb 22.03.2019, 11:15
Ustawa póki co nie dopuszcza możliwości odbioru śmieci "wagowo". Niemniej jednak byłby to najbardziej sprawiedliwy sposób zapłaty za odbiór. Firma do tej pory wywiązywała się dobrze i mam nadzieję, że urzędnicy wybiorą na kolejny rok dobrze oferenta. Nie mam nic do urzędników, mają prawo się mylić bo to ludzie ale powinni swoje błędy i pomyłki korygować.
Anna
Anna 9.03.2019, 11:13
Niech wszyscy płacą. Duże rodziny mają 500+
emerytka
emerytka 8.03.2019, 13:14
Z tego wychodzi, że za wywóz śmieci mieliby płacić tylko renciści i emeryci którzy nigdy wcześniej z niczego nie korzystali. Rencista lub emeryt ma na utrzymanie 900,- zł lub 1.200,- i ma płacić, a dziecko które rodzic ma utrzymać otrzymuje od państwa 500 zł + i jeszcze za śmieci nie płaci. Im dać wszystko za darmo, a rencistów i emerytów na śmietniki wysłać, niech zjedzą to co wyrzucili ci co 500 + pobierają.
Glut
Glut 9.03.2019, 09:18
No, no. Gniew miastem emerytów i rencistów. Jeszcze szkoły pozamykać i same domy pomocy pootwierać.
mmm
mmm 9.03.2019, 09:32
Nie wykluczone, że tak będzie.
Kazik
Kazik 8.03.2019, 09:18
Podobnie będzie w Pelplinie, osób przybywa i czy ceny też wzrosną

Pozostałe