(ZDJĘCIA) Przed urzędem pojawiła się szopka bożonarodzeniowa. Nie brakowało też niespodzianek

  • 21.12.2018, 15:57 (aktualizacja 02.01.2019, 14:07)
  • Urząd Miasta Tczew
(ZDJĘCIA) Przed urzędem pojawiła się szopka bożonarodzeniowa. Nie brakowało… (TT)

Podziel się:

Oceń:

Otwarcie szopki bożonarodzeniowej nastąpiło 21 grudnia. Tegoroczna instalacja zawiera elementy kociewskie. Uroczystość uświetnił występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Jarzębinka”.

O tradycji bożonarodzeniowej szopki mówił ks. prałat Piotr Wysga. Następnie uczestnicy przeszli na plac Hallera, by wspólnie z prezydentem Tczewa Mirosławem Pobłockim odsłonić figurkę zimy, wzorowaną na tej, która zdobi szczyt kamienicy nr 8 na staromiejskim Rynku.

W „Encyklopedii staropolskiej” Aleksandra Brücknera można przeczytać o wyglądzie szopek stawianych niegdyś wyłącznie w kościołach: szopka na czterech słupkach z wierzchem słomianym, na łokieć wysoka i szeroka, pod nią żłobek… lub kolebka, ćwierćłokciowe; w nim osóbka P. Jezusa z wosku ulana albo wypchana konopiami w papierze lub płótnie, owinięta w pieluszki z płatków płóciennych; przy żłobku z jednej strony wół, osieł, z drugiej Maria i Józef, z tej samej materii; pod i nad dachem aniołkowie; na tym rusztowaniu za szopką nadchodzili pasterze z darami, obok nich po obu stronach inni pasterze, lud, Żydzi z różnymi towarami, niewiasty dojące krowy…

Szopkę można oglądać do 7 stycznia.

Występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Jarzębinka”:

loadingŁaduję odtwarzacz...
Urząd Miasta Tczew

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe