Ma 68 lat i wszystkie tczewskie biegi pokonuje... na boso! Nawet w największy mróz

  • 24.01.2017, 07:40 (aktualizacja 30.01.2017, 07:36)
  • (JAC)
Ma 68 lat i wszystkie tczewskie biegi pokonuje... na boso! Nawet w największy mróz

Podziel się:

Oceń:

W parku, nad Wisłą, na ulicach miasta nie brakuje miłośników biegania i ich widok od lat nie budzi zdziwienia. Ba, od czterech lat działa stowarzyszenie Biegający Tczew. Ale biegający boso, nawet po śniegu, emeryt? Czy to bezpieczne i zdrowe? O tym i czy meteoryty dzisiaj zagrażają Ziemi rozmawiamy z Andrzejem Pilskim (ur. w 1949 r.), astronomem, byłym kierownikiem Planetarium Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i cotygodniowym gościem na tczewskich biegach z serii Parkrun.

- Jak zaczęła się pana przygoda z bieganiem i parkrunem?

- Poznałem człowieka - mniej więcej w moim wieku - „żyjącego od dłuższego czasu boso”. Ma swoją firmę, zajmuje się renowacją mebli i drewnianych przedmiotów. Cały czas żyje, pracuje, chodzi i biega...  boso. Przekonał mnie, że też tak mogę. Nawet niespecjalnie musiał mnie namawiać. Tyle że nie wierzyłem, że dam radę w moim wieku. Byłem co prawda aktywny życiowo, ale gdy zaczynałem, to po przebiegnięciu pewnego odcinka od razu była zadyszka. Więc myślałem, że to niemożliwe. Jednak przy dłuższym treningu i umiejętnym bieganiu z zadyszką można sobie poradzić. Pół roku mi zajęło, by przebiec bez przystawania na trasie. W ogóle chodzenie, bieganie pomaga, bo umysł jest świeższy.

- Czy od samego początku biegał pan boso? Etiopski maratończyk Abebe Bikila był dwukrotnie mistrzem olimpijskim. W Rzymie w 1960 r. pobiegł właśnie boso.

- Tak, bo boso chodzę od wielu lat (od prawie 9 lat – dop. redakcja). Dla mnie było naturalne, że nie będę zakładał butów do biegania, skoro na co dzień ich nie używam. W ogóle rzadko chodzę w butach, tak jak dzisiaj, gdy jest śnieg. Normalnie buty mam „pod pachą”. .. W młodości byłem kibicem lekkoatletyki. Tczewianin Kazimierz Zimny (brązowy medal w Rzymie na 5 km) był dla mnie znaną postacią. (...)

(JAC)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lol
lol 25.01.2017, 13:20
Autorytet dla młodych...
ilk
ilk 24.01.2017, 09:29
Gratulacje. Życzę wielu kilometrów.

Pozostałe