sobota, 18 maja 2024 07:58
Reklama
Reklama

Historia

Niezwykłe znalezisko sprzed 2 tys. lat na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Teraz trafi do Fabryki Sztuk
Niezwykłe znalezisko sprzed 2 tys. lat na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Teraz trafi do Fabryki Sztuk

Fibula z okresu 0-160 r. n.e. trafiła do Fabryki Sztuk w Tczewie. Ten niezwykły zabytek został znaleziony przez tczewianina Tomasza Olszewskiego na polu w Dąbrówce Tczewskiej. Następnie przekazał go do Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Gdańsku. Zgodnie z życzeniem znalazcy, konserwator uwzględnił fakt, iż fibula została znaleziona na terenie gminy Tczew, i przekazał ją w formie depozytu do Fabryki Sztuk.

21.03.2017 07:49    4
(ZDJĘCIA) "Chwała bohaterom, śmierć wrogom ojczyzny" - Młodzież Wszechpolska wyszła na ulice Tczewa
(ZDJĘCIA) "Chwała bohaterom, śmierć wrogom ojczyzny" - Młodzież Wszechpolska wyszła na ulice Tczewa

W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca o godz. 18 w Tczewie pod Wieżą Ciśnień kilkadziesiąt osób uczestniczyło w manifestacji zorganizowanej przez Młodzież Wszechpolską.

02.03.2017 07:40    5
Tczewskie Zaduszki – z dziejów tczewskich nekropolii
Tczewskie Zaduszki – z dziejów tczewskich nekropolii

Za nami Święto Zmarłych, jak potocznie określa się Dzień Wszystkich Świętych i następujący po nim Dzień Zaduszny, to czas kiedy odwiedzamy cmentarze i zapalamy znicze na grobach najbliższych. W tym okresie należy jednak pamiętać o wszystkich zmarłych, także tych których groby już nie istnieją. 30 października Dawny Tczew po raz kolejny zorganizował spacer śladami nieistniejących cmentarzy, aby przybliżyć mieszkańcom ich historię i zapalić na nich symboliczny znicz. Z kolei dla Czytelników Gazety Tczewskiej opracował dzieje tczewskich nekropolii na przestrzeni minionych wieków. Za tydzień, w drugiej części „Tczewskich Zaduszek” znajdą się szczegółowe opisy innych, niestety w niektórych przypadkach nieco zapomnianych cmentarzy: katolickiego przy ul. ks. Ściegiennego, Baptystów, Prawosławnego, straceńców oraz szwedzkiego.

03.11.2016 11:01
Skalpelem znienawidzonego gestapowca
Skalpelem znienawidzonego gestapowca

21 lipca minęła 71. rocznica bohaterskiej śmierci tczewskiego harcerza Władysława Sławomira Jurgo, żołnierza AK i więźnia lubelskiego zamku. Warto przybliżyć czytelnikom postać patrona jednej z tczewskich ulic i naszego hufca harcerskiego.

27.07.2016 11:12
Dziś 165. rocznica związania z mostem oraz... zaćmienia Słońca
Dziś 165. rocznica związania z mostem oraz... zaćmienia Słońca

27 lipca będziemy obchodzić 165. rocznicę oficjalnego położenia kamienia węgielnego pod budowę Mostu Tczewskiego. Nie była to jedyna uroczystość, która odbyła się w obecności króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV w podobnym terminie. Dwa dni przed uroczystością w Tczewie król gościł na dworcu kolejowym w Bydgoszczy. Prawdziwe powody wizyty monarchy na Pomorzu były bardziej… kosmiczne. 

27.07.2016 07:26    1
Tak propagandą epatowano w Tczewie - sztandary"przemówiły" do ludu
Tak propagandą epatowano w Tczewie - sztandary"przemówiły" do ludu

16 lipca 1950 r. Tczew był miejscem niezwykłej uroczystości – w naszym mieście odbył się ogólnopolski zjazd przedstawicieli powiatów i miast, które „podjąwszy wcześniej odpowiednie zobowiązania – zlikwidowały u siebie analfabetyzm i miały stanowić wzór dla innych”.

22.07.2016 07:47    4
Jak burmistrz łapał złodzieja… Wyprawa po niebezpiecznych rejonach grodu Sambora, cz. II
Jak burmistrz łapał złodzieja… Wyprawa po niebezpiecznych rejonach grodu Sambora, cz. II

Ucieczki z aresztu, przemyt waluty w wymyślnych schowkach, kupno rzeczy pochodzących z kradzieży, ostrzeżenie przed fałszywymi banknotami i kieszonkowcami – o tym wszystkim pisała przedwojenna prasa. Kontynujemy opowieść o kryminalnym Tczewie z lat 1920-1039. Tym nietypowm szklakiem po mieście w czasie Nocy Muzeów oprowadził Łukasz Brządkowski z Dawngo Tczewa.

11.07.2016 07:27
Siła i zimna krew – morski epizod grodu Sambora
Siła i zimna krew – morski epizod grodu Sambora

TCZEW. W piątek 17 czerwca, jak co roku, sympatycy portalu Dawny Tczew – Wirtualne Muzeum Miasta upamiętnili rocznicę powołania Szkoły Morskiej w Tczewie, wieszając polska banderę na pomniku-maszcie przy al. Zwycięstwa. Dzieje tej niezwykle ważnej placówki poznajemy dzięki wydanej w Tczewie w roku 1929 r. polsko-francuskiej publikacji „Państwowa Szkoła Morska”.

30.06.2016 10:40
Czy w Tczewie doszło do krwawej  rozprawy z powstańcami?
Czy w Tczewie doszło do krwawej rozprawy z powstańcami?

W aktualnym numerze Focus Historia w artykule "Uchodźcy z polskim paszportem” pojawiła się ciekawa informacja o naszym mieście: "Potem przyszła najsłynniejsza fala uchodźstwa tzw. Wielka Emigracja po powstaniu listopadowym. W październiku 1831r. w Prusach i Austrii znalazło się około 50 tys. Polaków, których umieszczono w obozach przejściowych, gdzie - jak wspominał powstaniec i pisarz Aleksander Jełowicki - "szczątki tego wojska w okrutnej biedzie wegetowały". Wkrótce jednak rządy obu mocarstw część polskich emigrantów cofnęły w granice Rosji. Czasem zresztą, zwłaszcza w zaborze pruskim, przemocą. W styczniu 1832 r. doszło np. do krwawych strzelanin m.in. w Tczewie, Elblągu i Fiszewie". Dwie ostatnie są bogato opisane w źródłach. A czy w naszym mieście rzeczywiście doszło do krwawej rozprawy z internowanymi powstańcami?

31.01.2016 10:53
U progu niepodległości
U progu niepodległości

11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość. Niestety Tczew, podobnie jak inne pomorskie miasta, musiał poczekać ponad rok na włączenie do odrodzonej Rzeczpospolitej. Te kilkanaście ostatnich miesięcy władzy pruskiej upłynęło na polsko-niemieckich zatargach dotyczących przyszłości miasta.

19.11.2015 11:06
KOMENTARZE
Autor komentarza: KxTreść komentarza: A jakmż to ekspertem jest pan Kamel? Pewnie zna się na mediach spolecznosciowych tak samo jak zna się na tej swojej nieokreślonej humanistyce i telewizji w jegobwydaniu. Boki zrywać :-DDDData dodania komentarza: 17.05.2024, 18:37Źródło komentarza: Kongres For Social Media. 16 ekspertów: wykłady, prelekcje, dyskusje. Poznaj tajniki mediów społecznościowychAutor komentarza: VinTreść komentarza: @bu, pytanie można odwrócić: a co ma być dobrego w malejącej liczbie mieszkańców, wyludnianiu się miasta i pustoszeniu? O czym to świadczy?Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:51Źródło komentarza: Dramatyczny spadek liczby mieszkańców TczewaAutor komentarza: bobasTreść komentarza: bu, "...chora propaganda rozmnażania,,,", masz rację w kontekście twojej osoby, guma za późno.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:28Źródło komentarza: Dramatyczny spadek liczby mieszkańców TczewaAutor komentarza: buTreść komentarza: co niby ma być dobrego w dużych ilościach ludności niech was szlag z waszą chorą propagandą rozmnażania 1000 plus kurnaData dodania komentarza: 15.05.2024, 00:56Źródło komentarza: Dramatyczny spadek liczby mieszkańców TczewaAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Kulas ekspertem, dobre, dobre...Data dodania komentarza: 14.05.2024, 14:14Źródło komentarza: Politycznym okiem. Nowy Prezydent Tczewa Łukasz BrządkowskiAutor komentarza: ich_wszystko_nasze_nicTreść komentarza: Ciekaw, kto będzie nas teraz za pozory zdrowia z kasy doił, zoguglałem głównych udziałowców/zainteresowanych zyskami w American Heart (GKSD i GSD). 'Faaajni' tacy:(kontakty z ich własnych papierów): N.M. Rothschild & Sons Limited +44 207 280 5000 Hedley Goldberg Thibault Poirier // Goldman Sachs International +44 20 7774 1000 Ben Thorpe Chris Emmerson. I np. ogłosili duży deal z NMC Health. Główni udziałowcy NMC? "Largest shareholders include VGTSX - Vanguard Total International Stock Index Fund Investor Shares, BLACKROCK GLOBAL ALLOCATION FUND, INC."Data dodania komentarza: 13.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Grupa American Heart of Poland przejmuje sieć szpitalną GRUPĘ SCANMED i poszerza działalnośćAutor komentarza: Andrzej CTreść komentarza: Pieniądze leżą na ulicy nie będzie wymówki o braku kasy. Do roboty.Data dodania komentarza: 10.05.2024, 09:04Źródło komentarza: Nareszcie nowe rozdanie w Tczewie
Reklama
Reklama