piątek, 17 maja 2024 12:14
Reklama
Reklama

Świstak i muflon w obronie lasu - Robert Turło pracuje nad pełnometrażową animacją

TCZEW. Znany tczewski twórca animacji Robert Turło chce zrobić swój pierwszy pełnometrażowy film animowany. Ta produkcja to największe wyzwanie tczewskiego animatora. Na razie jego robocza nazwa to „Tatrzańska historia”. Opowiada historię zwierząt uwikłanych w obronę swojego rodzinnego lasu.
Świstak i muflon w obronie lasu - Robert Turło pracuje nad pełnometrażową animacją
Tym razem animacja jest połączeniem obrazów dwuwymiarowych z trójwymiarowymi, co daje niesamowity efekt. Jednak obraz pozostanie, poza detalami takimi jak elementy domów i pojazdy, dwuwymiarową animacją. Obecnie są już gotowe projekty postaci, rysunki, a także wstępny scenopis. W zimie minął rok od pomysłu do ostatnich prac nad filmem.
Sądząc po pierwszych kadrach postacie narysowane są ze - znanym z wcześniejszych produkcji Roberta Turły - poczuciem humoru i zadziornością. Zwierzaki i ludzie wyglądają niezwykle prześmiewczo.

Uniwersalny temat z Polski
W dubbingu wykorzystane będą głosy aktorów, m.in. Bartosza Opani, Jana Peszka, Jarosława Boberka i Joanny Kołaczkowskiej.
- Pomysł na film powstał podczas rozmowy z trójmiejskim producentem Dariuszem Digti – relacjonuje Robert Turło. – Wzięło się to z jego zainteresowań przyrodniczych. Dariusz jest autorem dokumentu o zwierzętach Tatr. Głównymi bohaterami animacji są zatem świstak i muflon. Stworzyliśmy także kilkanaście postaci drugoplanowych. Jednymi z nich są niedźwiedź, orzeł i ptactwo. Nad scenariuszem pracuje Tomasz Łysiak (syn znanego pisarza Waldemara Łysiaka) – autor audycji radiowych. Naszym producentem jest firma Metrofilms. Obecnie dostaliśmy już dofinansowanie na development, czyli część wstępną związaną z napisaniem scenariusza i realizacją trailera. To ważny krok z uwagi na możliwość pozyskania pieniędzy.

1,5 minutowa prezentacja
Reżyser przyznaje, że to bardzo początkowy etap produkcji. Twórcy pomysłu cały czas szukają partnerów i sponsorów. Na razie stanęło na możliwości pozyskania 50 proc. dofinansowania kosztów produkcji z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Jesienią była już gotowa 1,5 minutowa wersja robocza. Do końca tego roku ma powstać wersja 2-minutowa. Robert Turło pracuje nad tym filmem wspólnie z reżyserem z Sopotu.  
- Zależało nam, by akcja filmu była osadzona w polskich realiach – dodaje autor przedsięwzięcia. – Stąd bohaterem jest świstak. Z kolei temat jest uniwersalny, bo traktuje o zagrożeniu ekologicznym i jako taki dotyczy całego świata. Mamy nadzieje, że producent znajdzie pieniądze na film. Bardzo byśmy chcieli, by pod względem graficznym była to nietypowa animacja.
Nad grafiką postaci pracuje m.in. Janusz Mortyn, ale Robert Turło czuwa by miały one odpowiedni charakter i styl, nie odbiegający zbyt daleko od jego własnych prac. Dekoracjami zajmuje się Krzysztof Różański, z którym tczewski reżyser pracuje już kilka lat.

Starania u producentów
Twórcy projektu, aby zobaczyć inne tego typu produkcje wybrali się do Annecy we Francji. Trafiają tam dziesiątki producentów animacji. Grupa przygotowuje się także do pierwszej prezentacji w Europie. Robert Turło chce zaprezentować projekt na festiwalu Cartoon Movies w Lyonie (Francja). To festiwal projektów filmowych szukających dofinansowania. Najbardziej obiecujące z nich mają szansę na dodatkowe pieniądze.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pozdr 06.01.2010 14:07
Gratulacje dla pomysłu i idei. Życzę całej ekipie, aby Wam się udało;)))

Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji Noc Muzeów w Gniewie. Biblioteka, parafia św. Mikołaja oraz Muzeum Archeologiczne przygotowało moc atrakcji 18 maja w Gniewie, po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. W tegorocznej edycji udział biorą: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie, Kościół pw. św. Mikołaja w Gniewie, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział w Gniewie oraz Hotel Zamek Gniew. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji. W trzecią sobotę maja w Gniewie nie będzie można się nudzić. Tego dnia o godzinie 14:00 otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pn. „Szyk, styl i elegancja – dawne i współczesne turnieje rycerskie” w Domu Bramnym. Na wzgórzu zamkowym będzie możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem oraz spacery z przewodnikiem po Gniewie. Odbędą się także warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty edukacyjne o życiu na średniowiecznym zamku. Dodatkowo na placu turniejowym o godzinie 17:00 rozpocznie się turniej rycerski. W Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie o godzinie 16:00 w Sali Wystawowej rozpocznie się Pixel Party. Prawdziwa gratka dla fanów retro komputerów i retro gier! Pixel Party to prawdziwa podróż do przeszłości. O godzinie 17:00 w bibliotece odbędzie się inspirujące spotkanie autorskie z Kamilem Prabuckim i jego nową książką „Do czorta! Czyli nowe porządki w polskim piekle”. W tym czasie dla dzieci odbędzie się spacer z przewodnikiem ulicami Gniewu, po którym rozpoczną się warsztaty. Dodatkowo zapraszamy do czytelni, która zamieni się w strefę Legend Ziemi Gniewskiej.W Sali Kameralnej będzie można podziwiać obrazy wykonane przez Gniewską Grupę Malarską oraz skorzystać z loterii fantowej, przygotowanej przez Stowarzyszenie Gniewski Uniwersytet Trzeciego Wieku. O godzinie 19:00 rozpocznie się emocjonujący Nocny Maraton Szachowy. Natomiast w kościele parafialnym w Gniewie o godzinie 19:30 rozpocznie się spektakl Grupy Teatralnej pn. „Powołani” działającej przy Szkole Podstawowej SPSK w Gogolewie. Młodzi artyści przedstawią historię pt. "Szach Mat. Alicja w Krainie Grzechu". Niezapomnianym zakończeniem Nocy Muzeów będzie występ grupy Black Dragons z ich ognistym fire show. Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich do uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach! Noc MuzeówGniewZamek, kościół pw. św. Mikołaja, biblioteka, Dom Bramny18.05.2024godz. 17.00-00.00Data rozpoczęcia wydarzenia: 18.05.2024 17:00 – Data zakończenia wydarzenia: 18.05.2024 23:00
Reklama