Co wpływa na wygląd i stan techniczny elewacji budynku?
Budynki narażone są na wpływ zabrudzeń, osadzających się codziennie wraz z przesuwającymi się masami powietrza. Z wiatrem najczęściej pojawia się kurz, pył budowlany, osady z dróg, piasek natomiast podczas intensywnych opadów na ścianach budynków może pojawić się mieszanka wody z błotem lub odpryski, powstałe w wyniku intensywnego gradu. Pod wpływem czynników zewnętrznych lub sposobu montażu elementów mogą pojawić się pęknięcia, zalegająca w szczelinach pleśń lub mech i porosty. Wszystkie wymienione elementy negatywnie wpływają na wygląd elewacji budynku, dlatego po ich wystąpieniu warto dopasować skuteczną metodę eliminacji. Regularna dbałość o wygląd oraz zachowanie prawidłowego stanu technicznego elewacji są niezbędne dla jej wieloletniego, niezawodnego funkcjonowania.
Jak dbać o elewację na co dzień?
Wygląd zewnętrzny budynku zależny jest w znacznym stopniu od stanu elewacji, dlatego codzienna dbałość o jej doskonały efekt wizualny bezpośrednio wpływa na wygląd domu oraz jego zewnętrznego otoczenia. Przede wszystkim należy ograniczyć styczność ścian budynku z zalegającą wilgocią oraz zadbać o odizolowanie jej od wpływu wody z roślin, umieszczonych wzdłuż elewacji. Podlewając należy unikać bezpośredniego kontaktu wody ze ścianami budynku, powodując nieestetyczne zacieki. Elewacja budynku wymaga regularnego czyszczenia oraz impregnacji. W zależności od lokalizacji, czyszczenie elewacji powinno odbywać się co roku lub w odstępach trzy, cztero lub pięcioletnich. Ściany budynku należy po czyszczeniu impregnować, eliminując w ten sposób wnikanie w głąb struktury trwałych zabrudzeń. Dbałość o elewację budynku oznacza ponadto regularne malowanie jej oraz zabezpieczanie przed wpływem wilgoci oraz mchu. Warto stosować wysokiej jakości farbę fasadową oraz specjalistyczne środki ochronne.
Jakie działania wykonywać i jak często, by zachować odpowiedni wygląd elewacji?
Niezbędne w celu zachowania optymalnego wyglądu budynku jest regularne czyszczenie oraz impregnowanie elewacji za pomocą odpowiednich narzędzi oraz najwyższej klasy środków chemicznych, przeznaczonych do profesjonalnego czyszczenia i zabezpieczenia elementów zewnętrznych budynków. W nawiązaniu do tych czynności, wykonywanych co roku (maksymalnie co 5 lat) należy dopasować terminy malowania elewacji. Malowanie konieczne jest w odstępach dziesięcioletnich, w razie konieczności może być przeprowadzone częściej. Dla budynków niezwykle ważne jest zachowanie prawidłowego stanu technicznego. Przy elewacji widać go w postaci pęknięć lub uszkodzeń. Jeśli zaobserwujesz uszkodzenia elewacji nie czekaj do kolejnego terminu prac, zaplanowanego za rok lub dwa. Uszkodzenia na elewacji należy reperować niezwłocznie, gdyż w zagłębieniach i szczelinach może nagromadzić się wilgoć, będąca powodem powstania pleśni. Uszkodzenia mogą również pogłębiać się, wpływając nie tylko na estetykę, ale i techniczny stan elewacji budynku. Wysokiej jakości materiały są bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego warto stosować je podczas prac.