- Czy związku z jubileuszem nadchodzące święta zapowiadają się dla księdza wyjątkowo?
- To już będą trzecie święta Bożego Narodzenia przeżywane przeze mnie w Tczewie. Każde są inne i każde są szczególne ze względu na Tajemnicę Wcielenia Chrystusa wciąż na nowo odkrywaną. Bogactwem Kościoła jest to, że przygotowujemy się do tych świąt przez czas Adwentu, który trwa cztery niedziele. Nasze oczekiwanie na narodziny Jezusa ma swoją liturgię pełną obietnic Bożych, zapowiedzi proroków i wezwań do przygotowania drogi dla Pana. Za tym wezwaniem mają iść konkretne czyny: pojednanie z Bogiem i bliźnim, obdarowywanie pomocą tych którzy są w potrzebie oraz gorliwa modlitwa.
- Co my, jako wychowani w oparciu o 10 przykazań Bożych możemy zrobić, by wrócić do duchowego przeżywania Bożego Narodzenia?
- Zauważam wśród moich parafian – dorosłych, dzieci i młodzieży zaangażowanie się w roraty o tak wczesnej porze – godz. 6. Może nie są to tłumy, ale są to ludzie spragnieni Boga i Jego obecności. Cieszy mnie również fakt organizowania zbiórek żywności oraz wydawanie jej osobom starszym i potrzebującym. Nie tylko Parafialny Zespół Caritas i Szkolne Koła Caritas, ale także kandydaci do bierzmowania spieszą z pomocą. Dużo jest również rodzin zaangażowanych w pomoc sąsiedzką, o której rzadko pisze się w prasie, a jest niczym niezastąpiona. To dobro nie rzuca się w oczy, ono jest dyskretne.
- Jak księża przygotowują się do tego szczególnego czasu?
- Przygotowaniem do tych szczególnych świąt jest nasza kapłańska posługa sakramentalna wśród chorych. Przez nasze ręce przychodzi do nich sam Chrystus. Widzimy radość tych ludzi, ich modlitwę i oczekiwanie, a niejednokrotnie łzę w oku. Ten czas wiąże się dla nas, kapłanów ze wzmożoną posługą w konfesjonale. Jest to zarówno trud jak i radość, że tylu ludzi pragnie być pojednanym z Bogiem i drugim człowiekiem. Wieczerzę wigilijną przeżywamy we wspólnocie kapłańskiej na plebani. Czytając słowo Boże i dzieląc się opłatkiem oraz spożywając tradycyjne potrawy wigilijne pielęgnujemy zwyczaje wyniesione z domów rodzinnych. Mam świadomość że nie w każdym domu jest przekazywana tradycja Świąt Bożego Narodzenia. Podzielenie się słowem Bożym o narodzeniu Chrystusa ( Łk. 2, 1-14), podzielenie się opłatkiem, śpiew kolęd, wzajemne życzenia, zapalenie wigilijnej świecy, która jest znakiem Chrystusa, to są symbole tworzące klimat Wieczerzy Wigilijnej.
- Czego ks. proboszcz chciałaby życzyć swoim parafianom i naszym Czytelnikom w nadchodzące święta Bożego Narodzenia i na Nowy 2019 rok?
- Życzę Czytelnikom i redakcji Gazety Tczewskiej, aby prostując drogę życia zbliżali się do siebie nawzajem i do Chrystusa Zbawiciela świata. Niech miłość, pokój oraz radość zagości w naszych sercach i w domach. Błogosławionych Świąt.
Napisz komentarz
Komentarze