poniedziałek, 28 lipca 2025 10:59
Reklama

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obsłudze wózka widłowego!

Obsługa wózka widłowego wcale nie musi być trudna i skomplikowana! Na kursie na wózki widłowe dowiedziałeś się, jak bezpiecznie poruszać się wózkiem widłowym. W naszym artykule znajdziesz garść dobrych rad zebranych i przekazywanych od doświadczonych operatorów, którzy zdradzają tajniki swojej codziennej pracy!
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o obsłudze wózka widłowego!

Każdy stara się być najlepszym specjalistą w swoim zawodzie i na swoim stanowisku pracy. Jednak same szkolenia nie zawsze wystarczą. Liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz zaangażowanie w wykonywaną pracę. Nonszalancja? Podczas obsługi wózka widłowego nie ma na nią miejsca! Tu każdy niewłaściwy ruch może skutkować nie tylko finansowymi stratami ale także narażeniem własnego życia. Im większy sprzęt - tym większa odpowiedzialność. I ryzyko. Inaczej pracuje się na wózkach czołowych, a inaczej na wózkach wysokiego składowania, choćby takich jak tutaj, które ładunki unoszą nawet na kilkanaście metrów. Złe ustawienie towaru na regale, kilka centymetrów za dużo czy za mało, jeden zbyt nerwowy ruch - operator wózka widłowego nie może sobie na to pozwolić. Poznaj kilka najważniejszych tajników obsługi wózka widłowego i pracuj bezpiecznie oraz wydajnie!

1. Zawsze sprawdzaj stan wózka przed rozpoczęciem pracy!

Do obowiązków operatora wózka widłowego należy sprawdzenie stanu pojazdu po zakończeniu pracy. Wszystkie ewentualne usterki czy uwagi powinny zostać odnotowane przez pracownika i przekazane do konserwatora lub osoby obejmującej kolejną zmianę (w trybie pracy wielozmianowej). Mimo to, zawsze warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Koniecznie przed przejęciem zmiany jeszcze raz upewnij się, iż wszystko w porządku, wózek nie ma żadnych wycieków czy niepokojących uszkodzeń. Warto poświęcić kilka minut na sprawdzenie urządzenia, aby uniknąć narażenia zdrowia czy życia.

2. Pamiętaj o właściwym stroju i zabezpieczeniu!

Wielu pracowników (i niestety przedsiębiorców także) bagatelizuje ten temat, jednak odzież robocza w przypadku pracy na wózkach widłowych jest bardzo ważna. Przede wszystkim chodzi o:

  • prawidłowy strój roboczy, z długimi rękawami i nogawkami (najczęściej są to wygodne spodnie typu ogrodniczki oraz bluza), koniecznie z elementami odblaskowymi;
  • solidnie buty zabezpieczające, najlepiej z metalowym podnoskiem i wkładką zabezpieczającą przed przekłuciem podeszwy;
    kaski - wykonane w taki sposób, aby nie ograniczały widoczności;
  • rękawice ochronne - wygodne, trwałe ale jednocześnie zapewniające dobrą manualność.

Odzież robocza w zakładach pracy dostarczana jest zwykle przez pracodawców (w przypadku operatorów obsługujących wózki przez cały rok także na zewnątrz - dodatkowo w grę wchodzi również odzież ocieplana). Jednolity strój z solidnego materiału, kask i twarde obuwie są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w pracy na terenie hali przemysłowej niż codzienny zwykły strój.
Ponadto każdy operator powinien pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa przed przystąpieniem do pracy. Bezpieczeństwo pełni bardzo istotną kwestię w każdego typu pracach fizycznych.

stroj roboczy podczas obslugi wozka widlowego

3. Dowiedz się jak uruchomić silnik!

Jeśli masz już za sobą ukończony kurs na wózki widłowe lub jesteś operatorem tego pojazdu prawdopodobnie już nieraz uruchamiałeś samodzielnie wózek. Dla pewności jednak musi przypomnieć o kilku ważnych zasadach i kolejności wykonywania tej czynności.
Wózki widłowe mogą różnić się między sobą, dlatego prezentujemy tutaj instrukcję ujednoliconą i najczęściej występującą w typowych modelach tych pojazdów.
Uruchamianie pojazdu rozpocznij od upewnienia się, iż akumulator nie ma wyłącznika bezpiecznika w pozycji OFF. Jeśli nie, umieść kluczyk w stacyjce i przekręć do pozycji drugiej. Powinno to sprawić, iż kontrolki w urządzeniu zapalą się, a następnie zgasną. Po ich zgaśnięciu, można kluczyk w stacyjce przekręcić do pozycji trzeciej - a tym samym uruchomić silnik.
W przypadku gdy silnik nie chce zapalić, należy odczekać ok. 30 sekund i ponowić próbę. Jeśli po 3 próbach silnik nadal nie chce zapalić, warto zaniechać podejmowania kolejnych prób i zacząć szukać przyczyny problemu.
Co bardzo ważne - każda kolejna próba powinna być poprzedzona przekręceniem kluczyka w stacyjce do pozycji startowej.

4. Obserwuj kolor spalin!

Nie każdy z, rozpoczynających dopiero przygodę z obsługą wózka widłowego, operatorów wie, iż kolor spalin ma ogromne znaczenie i sporo mówi o prawidłowej (lub nieprawidłowej) pracy silnika. Co oznaczają konkretne kolory spalin w wózku widłowym?

  • Czarny - oznacza, iż wózek nie pracuje prawidłowo (spalanie niekompletne);
  • Biały - również jest oznaką nieprawidłowego działania (w tym przypadku spalania wody);
  • Niebieski - ten kolor w mocnej barwie także wskazuje na nieprawidłowości - spalanie oleju.

Jaki powinien być kolor spalin w wózku widłowym?
Najlepiej jeśli spaliny w wózku widłowym mają barwę niebieskawą lub “kolorową” - jest to całkowicie normalne i wskazuje na prawidłowe całkowite spalanie.

5. Nigdy nie używaj otwartego ognia w pobliżu wózka widłowego!

Palenie w trakcie jazdy wózkiem widłowym? Wykluczone! Używanie otwartego ognia w pobliżu wózków widłowych jest absolutnie i kategorycznie zabronione. Dotyczy to także np. używania płomienia zapalniczki do sprawdzenia poziomu płynów czy występowania ewentualnych wycieków pod pojazdem.
Taki brak rozsądku wydaje Ci się nieprawdopodobny, a jednak tego typu przypadki wcale nie są niestety odosobnione.

6. Naucz się poruszać po wzniesieniach

poruszanie sie wozkiem widlowym po wzniesieniach

Wózki widłowe nie są najlepiej przystosowane do poruszania się po nierównym terenie czy wzniesieniach (w przeciwieństwie do np. dostępnych tutaj wózków terenowych). Jednak w codziennej pracy zdarzają się sytuacje, gdy obsługa wózka widłowego musi odbywać się w dość nietypowych warunkach. Warto wtedy wiedzieć, jak się zachować!
W przypadku, gdy poruszasz się z ładunkiem pod górkę należy jechać z wózkiem skierowanym ku wzniesieniu. Tak samo w przypadku zjeżdżania z ładunkiem z górki. Dodatkowo podczas jazdy w dół należy jechać powoli, na wolnym biegu, zapobiegawczo trzymając nogę na hamulcu.
Jeśli chodzi o wjazd na wzniesieniu bez obciążenia ładunkiem, czynność ta powinna być wykonywana tyłem.
Na wzniesieniach i pochyłościach zabrania się wykonywania manewru skrętu, gdyż grozi on przewróceniem się i upadkiem wózka.

7. Pamiętaj o opuszczonych widłach!

Jest to jedna z najczęściej powtarzanych zasad przy okazji kursu na wózki widłowe. Każdy pracownik zajmujący się obsługą wózków widłowych powinien o niej bezwzględnie pamiętać! Każdy wózek podczas jazdy powinien mieć widły opuszczone do pozycji
transportowej! Wynika to bezpośrednio ze względów bezpieczeństwa.
Ważne jest także, iż kategorycznie zabrania się przechodzenia pod widłami (lub innym osprzętem) w momencie, gdy jest on uniesiony.

opuszczone widly w trakcie jazdy wozkiem widlowym

8. Dostosuj prędkość!

Poza ogólnymi wytycznymi dotyczącymi prędkości, jakie mogą rozwijać wózki widłowe na terenie zakładów pracy oraz w ich okolicy, a także możliwościami konkretnych modeli sprzętów, bardzo istotne jest zachowanie zdrowego rozsądku i dostosowanie prędkości do:

  • umiejętności operatora,
  • poruszających się w pobliżu innych pojazdów i pracowników;
  • rodzaju i stanu nawierzchni;
  • warunków atmosferycznych;
  • widoczności;
  • obciążenia pojazdu.

Szczególnie istotne jest zmniejszenie prędkości przy wykonywaniu manewru skrętu na śliskiej lub mokrej powierzchni oraz zasada poruszania się tyłem w przypadku ograniczonej widoczności do przodu.

9. Poznaj znaczenie kontrolek wózka widłowego!

Obsługa wózka widłowego to nie tylko wykonywanie czynności przy jego pomocy, ale także kontrolowanie jego prawidłowego stanu technicznego oraz świadomość i umiejętność rozpoznania konkretnych problemów. A podstawą do ich rozpoznania jest rozpoznawanie problemów, które wyświetlają się na desce wózka. Co zrobić gdy zaświeci się kontrolka:

  • wskaźnik temperatury oleju - zmniejsz prędkość silnika, aby ochłodzić pojazd i bezzwłocznie go zatrzymaj. Sprawdź poziom płynu i stan paska, który napędza wentylator;
  • wskaźnik ładowania - oznacza, że poziom ładowania jest za niski;
  • wskaźnik ciśnienia oleju - należy zatrzymać pojazd i sprawdzić ciśnienie oleju, które prawdopodobnie spadło poniżej 0,05Mpa;
  • temperatura cieczy chłodzącej - natychmiast zatrzymać pojazd, aż do czasu, gdy silnik ochłodzi się tak, że wskaźnik wejdzie na zielone pole.

Znajomość tych kontrolek oraz umiejętność reagowania we wszystkich przypadkach jest niezbędna podczas obsługi wózka widłowego.

10. To wymagająca praca - bądź skupiony!

Ostatni z podpunktów nie odnosi się może bezpośrednio do samego operowania wózkiem, jednak ma z tym sporo wspólnego. Jak zaznaczyliśmy już na wstępie - operator wózków widłowych musi swoje obowiązki wykonywać precyzyjnie i solidnie. Obsługa wózka widłowego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i koniecznością zachowania opanowania nawet w trudnych i skomplikowanych sytuacjach.
Pracownicy, którzy zajmują się transportem i składowaniem towarów powinni również odznaczać się dobrą wyobraźnią przestrzenną, która umożliwi precyzyjne umieszczenie ładunku nawet na najwyższym regale.
Bardzo ważny jest także ogólny stan zdrowia pracownika, który sprawdzany jest już na poziomie kursu na wózki widłowe. Zbyt duża wada wzroku, epilepsja czy jakikolwiek niedowład wykluczają kandydatów, którzy ubiegają się o zdobycie uprawnień na obsługę wózków widłowych. Wszystko to oczywiście ze względu na bezpieczeństwo.

Podsumowanie

obsluga wozka widlowego podsumowanie

W powyższym artykule zebraliśmy 10 ważnych rad dotyczących obsługi wózka widłowego, które najczęściej powtarzają doświadczeni operatorzy. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one podczas codziennej pracy na wózkach widłowych.
Ciągle szukacie idealnego dla siebie modelu wózka widłowego?
Sprawdźcie ofertę wózków widłowych elektrycznych Cesab - dostępną tutaj.

 



Podziel się
Oceń

Wakacje pełne odkryć  – centrum nauki Hevelianum zaprasza na Górę Gradową i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie! Wakacje pełne odkryć – centrum nauki Hevelianum zaprasza na Górę Gradową i do Domu Zdrojowego w Brzeźnie! Dzieci, młodzież i całe rodziny zapraszamy do Hevelianum na letnią przygodę z nauką w roli głównej! Wakacyjna oferta jest pełna atrakcji i dostępna aż w dwóch lokalizacjach – na Górze Gradowej i w Domu Zdrojowym w Brzeźnie. Dodatkowo na skwerze Heweliusza w Gdańsku można obejrzeć czasową plenerową wystawę. Nauka to My!Eksperymenty, wystawy, spacery, warsztaty, seanse w planetarium mobilnym, escape room’y i naukowe niespodzianki – wszystko to Hevelianum przygotowało z myślą o tych, którzy w wakacje chcą nie tylko odpoczywai dobrze się bawi , ale też doświadczai odkrywa !Oferta wakacyjna 2025 jest adresowana do odkrywców i wszystkich spragnionych naukowych przygód. Przez całe lato w Hevelianum czekabędą atrakcje, które łączą edukację z zabawą. Niech to będą wakacje pełne naukowej magii! Cała przyjemność w odkrywaniu! PROGRAM28.06. – 31.08.2025Plenerowa wystawa czasowa pt.: Nauka to MY!termin: do 24 lipca | lokalizacja: skwer Heweliusza (koło Muzeum Bursztynu) | wstęp: wolnyZorganizowana przez Hevelianum wystawa plenerowa ukazuje sylwetki naukowczyń i naukowców, którzy na co dzień pracują na Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Akademii Muzycznej w Gdańsku, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.Wystawa jest elementem cyklu projektów promujących naukę gdańską.Więcej informacji na: https://hevelianum.pl/plenerowa-wystawa-czasowa-nauka-to-my/ WAKACJE NA GÓRZE GRADOWEJ | Gradowa 6, GdańskDOOKOŁA ŚWIATA, ŁAMIGŁÓWKA, Z ENERGIĄ! | pakiet wystaw interaktywnychtermin: 28.06. – 31.08 | godzina: 10:00–18:00 | wiek: dzieci w wieku szkolnym i dorośli | wstęp: płatny | bilety: bilety.hevelianum.plNA TROPIE DINOZAURÓW | warsztaty dla dziecilokalizacja: kreatywny plac zabaw | wiek: 3–6 lat | max. grupa uczestników: 30 osób (dzieci wraz z opiekunami)| godzina: 10:30, 12:00, 13:30 | czas trwania: 60 min | cena: 25 zł, każdy opiekun: 5 złPodczas kreatywnych warsztatów wspólnie odkryjemy wszystko, co najciekawszeo dinozaurach. Chociaż wymarły 66 milionów lat temu, te potężne zwierzęta wciąż wzbudzają duże zainteresowanie. BEZ CIŚNIENIA, A GDYBY TAK W KOSMOSIE... | pokaz naukowygodzina: 12:00,14:00 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: Sala 29 | wiek: 8+ | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)A gdyby tak… astronauta wybrał się na spacer kosmiczny w samej piżamie?A gdyby tak chciał krzyknąć i próbował iść z powrotem, choć jego ciało stało się jakieś inne, lekkie? No właśnie, jakie? Zapraszamy na naukową opowieść o kosmicznych przygodach w próżni i w powietrzu, podczas której dowiecie się, ile z tego „gdybania” zdarzyło się na prawdę. KOSMICZNA STACJA. Wejdź do gry! | quest roomgodzina: 10:00, 12:00, 14:00, 16:00 wtorek-czwartek i sobota-niedziela| czas trwania: 90 min | lokalizacja: Galeria Strzelecka | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 10 osób | cena: 180 zł (bilet dla 2 osób), 210 zł (bilet dla 3 osób), 240 zł (bilet dla 4 osób), 270 zł (bilet dla 5 osób), 270 zł + 20 zł/os. (powyżej 5 os.) | bilety:www.bilety.hevelianum.plTo atrakcja towarzysząca pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wcielicie się w rolę członków załogi tej przełomowej wyprawy. Ta interaktywna przestrzeń to unikalna okazja, by zanurzyć się w świat najnowszych odkryć i technologii kosmicznych. Partnerzy: POLSA Polska Agencja Kosmiczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, TEMPUR, LYOFOODPatroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl W PRACOWNI HEWELIUSZA | escape roomgodzina: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30 | czas trwania: do 90 min | lokalizacja: sala 36 | wiek: 8+ | max. liczba uczestników: | cena: 120 zł (3 os.); każda kolejna osoba: dodatkowo 15 złDuch Heweliusza błądzi po Górze Gradowej, próbując odzyskać utracone wspomnienia. Jedyną szansą na pokonanie amnezji jest rozwiązanie zagadek ukrytych w warsztacie genialnego astronoma. W escape room czeka na Was 14 łamigłówek do rozwiązania. Dzięki nim nie tylko rozruszacie wszystkie szare komórki, ale poznacie różne role oraz funkcje, które pełnił Jan Heweliusz. SEANSE W PLANETARIUM MOBILNYMDINOZAURY – HISTORIA PRZETRWANIA | seans w planetariumgodzina: 10:30, 13:30 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 5–12 lat | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Jak prawie wszystkie dzieci, Celeste jest zafascynowana dinozaurami. Podczas gdy przygotowuje pogadankę dla swojej klasy o tym, jak wyginęły, mądra i magiczna postać zadaje jej kuszące pytanie: co jeśli powiem ci, że dinozaury wciąż są wśród nas? Udajmy się razem z Celeste w podróż w czasie, aby zobaczyć Ziemię taką, jaka była w bardzo, bardzo odległej przeszłości. MAGICZNY GLOBUS | seans w planetariumgodzina: 12:00 | czas trwania: 45 min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 5–12 lat | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Magiczny globus to bardzo angażujący film prezentujący układ pór roku, związany z astronomicznymi cechami naszej planety. EXPLORE | seans w planetariumgodzina: 15:00 | czas trwania: 45min | lokalizacja: planetarium mobilne | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 25 osób | cena: 20 zł (ulgowy), 25 zł (normalny)Explore, opowiadając historię ambicji skolonizowania Marsa przez ludzi, w nowoczesny i przystępny sposób prezentuje szeroki zakres tematów naukowych. FORT NOCĄ | spacer historycznytermin: czwartek i piątek, lipiec: 3, 4, 10, 11, 17, 18, 24, 25, 31, sierpień: 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 | godzina: 21:00 (lipiec), 20:00 (sierpień) | lokalizacja: Góra Gradowa | wiek: młodzież i dorośli | max. liczba uczestników: 30 osób | cena: 60 zł (normalny), 50 zł (ulgowy)Nocny spacer przez labirynty podziemnych korytarzy i tajemnicze fortyfikacje. Przewodnik w historycznym mundurze oprowadzi Cię po niedostępnych na co dzień zakamarkach dawnego fortu. Być może kryją się tam nie tylko nietoperze?  Z GÓRY WIDAĆ WIĘCEJ. SPACER PRZEZ DZIEJE FORTU | spacer historycznytermin: 5.07, 2.08 | godzina: 12:00 | czas trwania: 1,5 h | lokalizacja: Góra Gradowa | wiek: 12+ | max. liczba uczestników: 30 osób | cena: bezpłatnieSpacer historyczny po Górze Gradowej – miejscu, które przez wieki było punktem obserwacji, obrony i strategii. Podczas wspólnej wędrówki przez fortyfikacje, bastiony i ścieżki parku, przyglądamy się, jak topografia tego wzgórza kształtowała dzieje Gdańska. OKO NA SŁOŃCE | obserwacje Słońcatermin, godzina: obserwacje weekendowe uzależnione od warunków pogodowych | lokalizacja: przed planetarium mobilnym Hevelianum | wiek: bez ograniczeń | wstęp: bezpłatnyW pogodne noce często spoglądamy na gwiazdy i kontemplujemy światy leżące wiele lat świetlnych od nas. Nie musimy jednak błądzić jedynie w głębinach Kosmosu. Jeden z najciekawszych obiektów na niebie leży na wyciągnięcie ręki. To Słońce oferujące fascynujące możliwości obserwacyjne, jedyna gwiazda, na powierzchni której możemy bezpośrednio obserwować szczegóły. Pod tym względem Słońcu nie dorównuje żaden inny obiekt nocnego nieba. PIKNIKOWANIE NA POLANIE | strefa piknikowaW tym roku jedną z atrakcji Hevelianum będzie piknikowanie na polanie. Od 28 czerwca przez całe wakacje na wszystkich chętnych będą czekały leżaki z pięknymi widokami na Gdańsk. Każdy może na nich spocząć i z Góry Gradowej spojrzeć w dal, na miasto. Jeśli chcecie, zabierajcie koce, żeby znaleźć spokój i ukojenie na zielonych terenach Hevelianum. MUSZTRA I POKAZ ARTYLERYJSKI | pokazy, rekonstrukcjetermin: każda niedziela | godzina: 12:00 | lokalizacja: Niskie Czoło Kurkowe | wiek: 12+ | cena: bezpłatnieLufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm – to wymiary mieszkanki Hevelianum! Replika armaty o imieniu Elżbieta, na cześć drugiej żony Jana Heweliusza, da o sobie usłyszeć w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w samo południe. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentuje jej możliwości. NOCNE PODGLĄDANIE WSZECHŚWIATA | wydarzenie plenerowetermin: 9.08 | godzina: 19:00–1:30 | lokalizacja: Góra Gradowa | dla kogo: bez ograniczeń wiekowych | wstęp: bezpłatnyNocne Podglądanie Wszechświata to jedno z flagowych wydarzeń plenerowych odbywających się od ponad 10 lat w niepowtarzalnej scenerii Góry Gradowej, na terenie centrum nauki Hevelianum. Na chętnych liczenia spadających gwiazd będą czekać nie tylko obserwacje nieba, ale też liczne, bezpłatne atrakcje astronomiczne. WAKACJE W DOMU ZDROJOWYM W BRZEŹNIE | Zdrojowa 2, Gdańsk-BrzeźnoWERANDOWANIE | strefa odpoczynkutermin: 16.07 i 20.08 | godzina: 17:00–19:00 | czas trwania: 2 h | wiek: bez ograniczeń | wstęp: bezpłatnyNawiązując do „Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna, oddajemy przestrzeń Domu Zdrojowego kuracjuszom. Na ten czas to miejsce stanie się cichą otwartą przestrzenią relaksu i odpoczynku. Uczestnicy mogą odpocząć od zgiełku miasta, relaksując się na leżaku czy kocu rozłożonym trawie, czytając, rozwiązując krzyżówki czy grając w planszówki. Na miejscu czeka wypożyczalnia książek o podróżowaniu, morzu, Gdańsku, odpoczynku... Werandujcie. LĘK KLIMATYCZNY | warsztaty dla dorosłychtermin: 3.08. | godzina: 11:30 | czas trwania: 3 h | wiek: 16 + | max. liczba uczestników: 15 osób | wstęp: bezpłatny | prowadzące: Justyna Golonka, Alicja GołataWarsztaty, które dostarczą informacji o tym, czym są stres i lęk klimatyczny, poszerzą wiedzę z zakresu działań profilaktycznych, postępowania w taki sposób, żeby zapobiegać oddziaływaniu kryzysu klimatycznego na nas samych. JAK ROBIĆ NIC? | warsztaty dla dorosłychTerminy: 10.07., 7.08. | godzina: 18:00 | czas trwania: 2 h. | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 15 osób | cena: bezpłatne, obowiązują zapisy - więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/ | prowadząca: Agata PyzowskaCo się stanie jeśli zrobimy mniej? Czy zawsze musimy maksymalnie wykorzystać czas? A może jesteśmy w stanie pozwolić mu po prostu płynąć?Tematy spotkań: „Nic pożytecznego”, „Mamy czas”. NASŁUCHIWANIE BRZEŹNA | spacery dźwiękowetermin: 26.07., 23.08. | godzina: 13:00 | czas trwania: 2 h | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 15 osób | cena: bezpłatne, obowiązują zapisy – więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/ | prowadzący: Antoni MichnikLetni cykl spacerów dźwiękowych po Brzeźnie. Uważne nasłuchiwanie współczesnej audiosfery oraz różne ćwiczenia słuchania pogłębionego i wyobraźni dźwiękowej wyznaczą punkty wyjścia do namysłu nad różnymi przemianami audiosfery – zarówno sezonowo-cyklicznymi, jak i historycznymi.28.06. | Poza sezonem? Uważne słuchanie i sezonowość pejzażu dźwiękowego26.07. | Brzmienia kuracyjne, brzmienia kurortu. Ekologia akustyczna, hałas oraz dyskursy hałasu23.08. | Keynotes & soundmarks. Performatywność słuchania i tożsamość audialna SPACER FOTOGRAFICZNY | spacer/warsztaty dla dorosłychterminy: 22.07., 12.08. | godzina: 18:00 | czas trwania: 2 h | wiek: 16+ | max. liczba uczestników: 10 osób | cena: bezpłatne | prowadzący: Olo KostkoPodczas warsztatowych spacerów fotograficznych skupimy się na street fotografii i portretowaniu osób w sercu dzielnicy Brzeźno.Tematy spotkań: portret, street fotografia FILMY Z KLIMATEM DLA DZIECI I DOROSŁYCH | festiwal filmówtermin: 31.07. – 2.08. | godziny: 11:00, 18:00, 20:30 | lokalizacja: Dom Zdrojowy (11:00, 18:00), plener (20:30) | max. liczba uczestników: 30 osób (11.00) 50 osób (17:00), 100 osób (20:30) | wiek: dzieci 5+ i dorośli | wstęp: bezpłatny, rejestracja na każdy film przez eveneaKolejna edycja projektu Filmy z klimatem, tym razem w formule festiwalowej, nadal silent cinema. W programie fabuły, dokumenty i poranki dla najmłodszych. W tym roku oprócz pokazów filmowych, warsztaty dla dorosłych z radzenia sobie z lękiem klimatycznym. W repertuarze kina m.in. takie tytuły, jak: „Zła nie ma”, czy „Przynoszę Wam dzikość”. Więcej informacji na: https://hevelianum.pl/wakacje-2025/Data rozpoczęcia wydarzenia: 07.07.2025 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 23.08.2025 18:00
Reklama