Jak działa konto walutowe?
Konta walutowe, pod względem działania nie różnią się od tradycyjnych rachunków bankowych praktycznie niczym. Z małym wyjątkiem, zamiast złotówek na koncie gromadzone są środki w obcej walucie, którą sami sobie wybraliśmy.
Posiadając takie konto możemy płacić przelewem w obcej walucie, za zakupy wykonywane np. w zagranicznych sklepach internetowych lub też wypłacać pieniądze na całym świecie. To również bardzo atrakcyjny sposób, aby z pominięciem wysokich spreadów walutowych spłacać raty kredytów np. we frankach szwajcarskich.
Również wszyscy posiadacze konta nie muszą się martwić tym, że środki na nim zgromadzone, podczas dokonywania transakcji, są zależne od obowiązujących kursów walut. W porównaniu do zwykłego rachunku bankowego, przewalutowanie pieniędzy, podczas dokonywania transakcji bankowych, oznacza naliczanie dodatkowych prowizji. Konto walutowe pozwoli nam oszczędzić pieniądze i uniknąć tych opłat.
Zakładane są one najczęściej w czterech głównych walutach: euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub też we frankach szwajcarskich.
Gdzie założyć konto walutowe?
Konta walutowe są już dostępne, w standardowej ofercie, prawie w każdej większej instytucji bankowej. Możemy je założyć m.in. w Alior Banku, mBanku, Nest Banku, ING Banku Śląskim, Banku Zachodnim WBK, T - Mobile Usługi Bankowe, Millenium Bank, PKO BP, czy Credit Agricole. Oczywiście propozycje kont walutowych różnią się w nich stopniem atrakcyjności dla klienta. Porównanie tych typów kont znajdziesz w rankingu: https://kontomat.net/ranking-kont-walutowych/.
Dla kogo dobrym pomysłem okaże się założenie konta walutowego?
Przede wszystkim niezmiernie przydatne okaże się dla tych wszystkich, którzy z różnych względów dokonują transakcji w innych walutach niż złotówka. Czyli jak najbardziej założyć je powinny osoby:
- wyjeżdżające w delegacje zawodowe,
- przebywające dłuższy okres w innym kraju, lub też tam pracujące,
- mające zamiar wyjechać na zagraniczne wakacje,
- przebywające za granicą na wymianach studenckich,
- posiadające kredyt w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich,
- inwestujące w obce waluty,
- często dokonujące zakupów w zagranicznych sklepach internetowych.
Konto walutowe - jak wybrać opłacalne?
Decydując się na konto walutowe, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy używać tego rachunku? Czy do płatności za granicą, czy może w sklepach online? Jakie waluty nas interesują i czy może chcielibyśmy skorzystać z jakiś funkcji dodatkowych? Jeżeli już sobie na nie odpowiemy, to czas na przyjrzenie się kosztom, zarówno w jego prowadzeniu jak i użytkowaniu.
Zwróćmy uwagę na opłaty i prowadzenie konta. Następnie, bardzo ważny jest także spread, czyli różnica pomiędzy kursem zakupu, a sprzedaży wybranej waluty. Z punktu widzenia klienta, najbardziej korzystne, jest kiedy wskaźnik ten jest niski, wtedy koszty z jego przewalutowaniem nie są zbytnio duże.
Koszty przelewów zagranicznych to następny parametr, który powinniśmy sprawdzić. W momencie gdy dokonujemy przelewu w walucie, w której posiadamy konto, nie ponosimy kosztów przewalutowania, jednak bank cały czas może pobierać opłatę za sam przelew. Także koniecznie trzeba sprawdzić dodatkowe opłaty związane z opcją kosztową ((SHA, OUR, BEN), ponieważ mogą się one kształtować na różnym poziomie.
Nie mniej ważne są również opłaty za kartę płatniczą i bankomaty. Zazwyczaj banki ich nie pobierają, jednak są też instytucje, w których sięgają one nawet kilkudziesięciu złotych, gdy np. transakcje przeprowadzamy za granicą. Jeżeli natomiast nie posiadamy karty do rachunku, albo wolimy wypłacać pieniądze w placówce, koniecznie zapoznajmy się z kosztami wpłat i wypłat gotówki w oddziałach banku. Większość kont walutowych na rynku nie jest oprocentowana, ale zdarzają się też takie gdzie sięga ono od 0,01 do 0,3 proc.
Ciekawą opcję stanowią również różnego rodzaju dodatkowe usługi, które są proponowane do konta walutowego. Mogą to być m.in. korzystne ubezpieczenia, dostęp do specjalistycznych serwisów brokerskich, czy lokat. Zazwyczaj wychodzą one taniej łącznie niż indywidualnie.
Ofert kont walutowych jest na polskim rynku sporo, a trzymając się powyższych wytycznych, na pewno znajdziemy te najbardziej opłacalne.