Uczniowie nagrywali swoje bijatyki i umieszczali w internecie. Są zidentyfikowani. Sprawa jest już w sądzie, a starostwo malborskie cenzuruje media lokalne

  • 08.10.2021, 08:00
  • Wawrzyniec Mocny
Uczniowie nagrywali swoje bijatyki i umieszczali w internecie. Są zidentyfikowani.… TVN

Podziel się:

Oceń:

8 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku od jakiegoś czasu spotykało się na bójkach, które nagrywali telefonami komórkowymi, a następnie zamieszczali w internecie. Zdarzenia te miały miejsce 28 września. Publikujemy także oświadczenia starostwa malborskiego w opisanej sprawie.

Niestety na nasze pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi w tej sprawie ani od starosty malborskiego (Stosowne pytania skierowaliśmy do starosty malborskiego Mirosława Czapli), do którego zgłosiliśmy się w pierwszej kolejności, ani od naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku – Stanisława Sumowskiego. Pan naczelnik także z uwagi na pełnioną przed laty ważną funkcję dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie, powinien udzielić wypowiedzi chociażby ze względów wychowawczych, bo jak widać poziom przemocy wśród nastoletnich uczniów nie tylko nie maleje, ale wręcz z roku na rok wzrasta.

Do tego dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że szefostwo starostwa w Malborku zabroniło wypowiadania się dyrektorowi ZSP nr 4 w Malborku dla mediów lokalnych. Trudno to nazwać inaczej jak próbą cenzurowania mediów lokalnych. W tym świetle złe świadectwo daje przy tej okazji fakt udzielenia wypowiedzi przez dyrektora szkoły Faktom TVN.  Dodajmy, że sekretariat starostwa oznajmili nam 30 września, że starostwie „będą za tydzień”. Wygląda na to, że przynajmniej lokalnie zastosowano medialną taktykę „chowania głowy w piasek”.

 

Szokujące jest, że na jednym z nagrań widać dziewczęta, które zawzięcie się okładają. Dyrektor ZSP nr 4 Paweł Rybak powiedział tylko, że szkoła prowadzi pewne działania i, że jest zszokowany. Władze powiatu malborskiego, będące organem prowadzącym placówki zareagowały jednak oświadczeniem w tej sprawie. Próżno jednak szukać informacji na ten temat oraz oświadczenia na stronach powiatu malborskiego lub szkoły.

 

Jak informuje wicestarosta malborski Waldemar Lamkowski w upublicznionym oświadczeniu, który reprezentuje organ prowadzący ZSP nr 4, doszło już do spotkania z rodzicami uczniów zamieszanych w tę sprawę. Poinformowano Kuratorium Oświaty oraz policję i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna w Malborku.

 

Policja malborska potwierdza, że do takich zdarzeń dochodziło.

 

- Policjantka, która na co dzień pracuje z młodzieżą, informacje o takich brutalnych i agresywnych zachowaniach malborskiej młodzieży otrzymała rano, w środę, 29 września, – mówi asp. Sylwia Kowalewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Malborku. - Spotkała się z przedstawicielami szkoły. Tego samego dnia dyrektor szkoły złożył stosowne zawiadomienie w naszej komendzie. Te zdarzenia miały miejsce we wtorek (28 września) ok. południa. Ustalono osiem osób uczestniczących w zajściu. W tej chwili wszystkie materiały są przekazane do sądu. Dotyczą one osób nieletnich do 17 roku życia.

 

Asp. S. Kowalewska poinformowała nas, że w czasie naszej rozmowy policjanci przebywają w szkole, prowadząc rozmowy profilaktyczne z uczniami m.in na temat stosowania przemocy i odpowiedzialności prawnej za takie czyny jak ostatnie.

 

- Od decyzji sądu będzie zależało jakie konsekwencje poniosą uczniowie uczestniczący w bójkach – dodaje rzecznik. - Zgadzam się to szokujące, że część z tych zdarzeń dotyczy dziewcząt. Nie ma przyzwolenia na agresje, brutalność, dlatego w porozumieniu ze szkołą podjęliśmy wszelkie możliwe działania.

 

Dodajmy, że sprawie nie pomaga opublikowanie przez jeden z portali filmiku z nagraniem bójki. Filmik jest nieocenzurowany, brutalny. Nagranie nie wnosi nic do sprawy, bo nie jest nawet opatrzone relacją fotreporterską. Co gorsza, chociaż jest słabej jakości możliwe jest rozpoznanie po wizerunku uczennic. Jak poinformowano nas nieoficjalnie, rodzice już podjęli interwencje w sprawie publikacji...

 

Komunikat Wicestarosty w sprawie bójek uczniów ZSP nr 4 publikowanych w internecie

„Organ prowadzący otrzymał w dniu dzisiejszym informację o przebiegu zdarzeń i podjętych przez szkołę działań. O zaistniałej sytuacji poinformowaliśmy kuratorium oświaty, proponując wspólne działania w sprawie. Dyrektor szkoły informacje o pojawiających się filmach z przebiegu kilku bójek z udziałem uczniów otrzymał w godzinach popołudniowych we wtorek 28 września br. Podjął działania zmierzające do ustalenia sprawców i odpowiednie działania prewencyjno-wychowawcze w tym zakresie. Powiadomił Policję o zdarzeniach, które miały miejsce poza terenem szkoły. W dniu wczorajszym i dzisiejszym (29 i 30.09. - od red.) były prowadzone rozmowy z rodzicami uczestników bójek. Dyrektor ustalił, że brało w nich 8 uczniów z klasy pierwszej i 1 z klasy III. Miały one charakter tzw. ustawki, aby je sfilmować i upowszechnić w internecie. Zarówno sprawcy i obserwatorzy bójek poniosą konsekwencje przewidziane w statucie szkoły. Dyrektor zwołał w tej sprawie w dniu wczorajszym (29.09 - od red.) zespół wychowawczy, a w najbliższy wtorek zaplanowano posiedzenie Rady Pedagogicznej, gdzie zapadną decyzje co do uczniów biorących udział w bójkach.

 

W porozumieniu z dyrektorem szkoły, policja malborska zaproponowała na jutro tj. 1 października br. cykl spotkań w klasach pierwszych w ramach działań prewencyjnych. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Malborku przedstawiła ofertę wsparcia rodziców i uczniów - uczestników bójek. Proponuje także warsztaty i spotkania z młodzieżą w zakresie kształtowania kompetencji społecznych i radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

 

Wyrażamy swój niepokój i troskę z uwagi na fakt, że prawdopodobnie działania mają charakter rozwojowy i są sterowane przez osoby z zewnątrz. Liczymy tu na pomoc rodziców i wsparcie Policji. Nie ma przyzwolenia na agresję. Wszelkie jej przejawy spotkają się z odpowiednią reakcją szkoły - przy wsparciu organu prowadzącego i organów ścigania.”

 

Podpisał

Wicestarosta malborski

Waldemar Lamkowski

 

Malbork, dnia 30 września 2021 roku

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zansiba
Zansiba 09.10.2021, 20:06
Gromda XD
Piotr Odya
Piotr Odya 08.10.2021, 21:02
Ja się tak zastanawiam, gdzie w tym czasie byli nauczyciele skoro to się odbywało cyklicznie. Starostwo z Panem Czaplą i Lamkowskim chowają głowę w piasek bo nie ma tam ich dzieci. Ja osobiście jestem tym zbulwersowany.
rodzic
rodzic 10.10.2021, 13:42
Czekają aż sprawa przycichnie. To, że dzielą media na slabe lokalne i ogólnopolskie to jest skandaliczne.

Pozostałe