Jakim miastem jest Tczew?

  • 20.04.2021, 14:02
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Jakim miastem jest Tczew?

Podziel się:

Oceń:

Tczew często potocznie określano mianem miasta kolejarzy. Czy słusznie, trudno to ocenić. Miasto zawsze było silnie związane z koleją z racji dużego węzła kolejowego i parowozowni. Kolej była jednym z najpoważniejszych pracodawców w Tczewie. Sama kolej w minionym okresie miała tak silną pozycję, że mówiło się o niej, iż to państwo w państwie. Zapewne te uwarunkowania spowodowały, że do miasta przylgnęło określenie, iż Tczew to miasto kolejarzy.

Osobiście uważam, że to nie jedyna przyczyna, politykę promującą kolej kreowali zawsze lokalni politycy. Jednak Tczew ma bardzo bogatą historię związaną z morzem i rzeką Wisłą, tych akcentów próżno szukać w mieście, ponieważ praktycznie ich nie ma. Dlatego - moim zdaniem, nie wykształciło się w społeczności lokalnej poczucie dumy z miasta leżącego praktycznie nad morzem i największą rzeką Polski.

 

Kilka dni temu wszystkie media lokalne i nie tylko obiegła wspaniała informacja– po Wiśle popłynie barka towarowa z sześcioma kontenerami!!! Zwracając uwagę na to, że po Wiśle nic nie pływa, było to faktycznie wydarzenie na miarę przynajmniej kraju. Z jednej strony ta informacja również mnie ucieszyła, z drugiej strony skłoniła do smutnej refleksji. Jak to się stało, że rzeki większe i te mniejsze od Wisły, na zachód, południe czy nawet wschód Europy są żeglowne? W 2021 roku media obiega sensacyjna wiadomość - „barka z 6 kontenerami popłynie Wisłą”. Jest to żenujące. Dla tych, którzy może nie wiedzą powiem tylko tyle, że Wisła w przeszłości była w całości żeglowna oraz panował na niej duży ruch statków towarowych i nie tylko. Jak można było doprowadzić do całkowitej ruiny rzekę oraz infrastrukturę towarzyszącą utrzymaniu toru wodnego oraz przemysł związany z rzeką?

 

Odpowiedź na to pytanie zapewne znają obecni włodarze, którzy cały czas popierają tych, którzy wcześniej do tego doprowadzili. Dopełnieniem tego wszystkiego było wpisanie 2004 roku Doliny Dolnej Wisły do obszaru „ Natura 2000” być może po to, żeby nikomu nie przyszło do głowy przywrócić funkcję żeglownej rzeki. W końcu skansen jest teraz w modzie. Patrząc na most nie można się niczemu dziwić. Wróćmy jednak do Tczewa i związków z morzem oraz Wisłą.  W latach 1851-1857 (zaledwie w 6 lat!!!) zostaje zbudowany na Wiśle most, który w tamtym okresie aspiruje do cudu inżynierii przyciągając ludzi z całej Europy. W latach dwudziestych ub. wieku, po odzyskanie niepodległości, powstaje projekt zbudowania portu morskiego w Tczewie, którego autorem był inż. Tadeusza Tillinger. Zapewne nie wiele osób wie, że na Wiśle w Tczewie istniał już w tym okresie dobrze prosperujący port rzeczno-morski. Znajdował się na wysokości „obecnego pięknego” zamku z plastiku przy bulwarze nadwiślańskim. Tczew posiadał też prężną stocznię rzeczną, która budowała wiele ciekawych jednostek pływających. Siedzibę w Tczewie miało prężne Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego, które dbało o Wisłę i jej infrastrukturę. W 1920 roku w Tczewie powstała pierwsza polska szkoła morska kształcąca kadry marynarskie, gdzie naukę pobierali kandydaci na oficerów i kapitanów, z których wielu później odegrało bardzo ważną rolę we flocie handlowej i wojennej.

 

Mógłbym jeszcze długo wymieniać ciekawe związki Tczewa z morzem i Wisłą, jednak nie taki był mój cel. O tym jak ważną rolę odegrał Tczew dla środowiska ludzi związanych z morzem może świadczyć fakt, że w 2017 roku zwodowano statek handlowy o nazwie „Tczew” (180m długości / 30m szerokości). Niestety pływający obecnie pod banderą Liberii. Obecni i poprzedni włodarze Tczewa nie potrafili wykorzystać tak cennych atutów dla rozwoju i uatrakcyjnienia miasta. Jak wspomniałem wcześniej, próżno szukać akcentów morskich i rzeki Wisły w Tczewie. Czy mnie to dziwi? W zasadzie nie. Patrząc na skandaliczne decyzje związane z przystanią (w zasadzie nigdy prawdziwej nie było) nie można się niczemu dziwić.

 

Chyba najciekawsze zostawiłem na koniec. Otóż Pan inż. Robert Draszyński - uznany menager, mieszkaniec Tczewa przygotował niedawno bardzo poważną koncepcję budowy portu w Tczewie (terminal kontenerowy). Na rzecz projektu, który mógł znacząco wpłynąć na wizerunek i funkcjonowanie miasta lobbowało tylko kilku mieszkańców naszego miasta. Jednak próżno szukać w tej inicjatywie prezydenta Tczewa i pozostałych włodarzy, którzy przyłączając się do tak cennej inicjatywy mogli znacząco znacząco pomóc lobbującym i wesprzeć koncepcję, która zapewne przeszłaby do chlubnej historii miasta. Dlaczego ich zabrakło? Być może to syndrom mentora z warszawskiego ratusza – „…poco nam Centralny Port Komunikacyjny, skoro niebawem będziemy mieli nowe lotnisko w Berlinie…”.  Co jeszcze ciekawsze to fakt, że wiedząc o inicjatywie budowy portu, władze miasta w pewnym sensie oddały do sprzedaży strategiczne grunty nad Wisłą (będące ważnym ogniwem dla potencjalnej inwestycji projektowanego terminalu rzecznego) pomimo tego, że mając prawo pierwokupu, w związku ze zobowiązaniami PBW wobec miasta? Dlaczego? Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli poznać więcej szczegółów na ten temat. Myślę, że tak poważna inicjatywa, która mogła zmienić całkowicie funkcjonowanie miasta po prostu przerosła tczewskich włodarzy. Tczew ma być prowincjonalnym miasteczkiem z kolorowym plastikowym zameczkiem. To jest niestety miara sukcesu i kreatywności rządzących miastem. Dlatego liczba mieszkańców systematycznie maleje i aktualnie wynosi już tylko 54.579 osób.

 

[email protected]                                                                                        

Zapraszam do komentowania:

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

 

 

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Andrzej
Andrzej 26.04.2021, 19:24
Jestem również zainteresowany tym projektem portu proszę o więcej info.
zainteresowany
zainteresowany 20.04.2021, 17:45
Może więcej informacji o tym nowym projekcie portu i jego twórcy ?

Pozostałe