Nowy Staw, Tczew i …

  • 30.10.2020, 21:26
  • Źródło: Gazeta Tczewska
Nowy Staw, Tczew i …

Podziel się:

Oceń:

Jeżdżąc do pracy przez Nowy Staw wielokrotnie zwróciłem uwagę na miasteczko, które sprawia wrażenie bardzo zadbanego. Niestety, jak wiele miast nie oparło się rządom destrukcyjnym. Cukrownia Nowy Staw, która była wiodącym pracodawcą znanym w Polsce, zbudowana w latach 1877-1878, w roku 2007 niestety przestała istnieć. Dla tak małego miasta taki fakt, to z pewnością było traumatyczne przeżycie.

Dzisiaj jednak miasteczko sprawia pozytywne wrażenie, pomimo widocznych pozostałości po cukrowni. Na portalu ulubionemiejsca.pl trafiłem przez przypadek właśnie na informację o Nowym Stawie i to co przykuło moją szczególną uwagę to Galeria Żuławska, która powstała w odremontowanym kościele poewangelickim popularnym „ołówku”.

Tak zwany “Ołówek” to zabytek z początku XIX wieku, do którego 60 lat później dobudowano bardzo charakterystyczną wieżę. Pozyskanie dużego dofinansowania na ratowanie obiektu było możliwe dzięki porozumieniu administracji kościelnej i samorządu. Parafia przekazała budynek gminie na 30 lat w użyczenie. Pod szklaną posadzką “ołówka” pięknie wyeksponowano sklepienia piwnic dawnego, średniowiecznego ratusza, na którego fundamentach stanął poewangelicki kościół na początku XIX wieku, odrestaurowane wnętrza również sprawiają bardzo dobre wrażenie. Pokazuje to dużą dbałość i kreatywność włodarzy Nowego Stawu pomimo tego, że obiekt nie jest bardzo stary.

Tczew z racji swojej historii posiada wiele interesujących obiektów, jednak mam wrażenie, że dbałość o zachowanie dziedzictwa sprawia trudność włodarzom. O moście nie będę pisał, chociaż łączył on Tczew z Nowym Stawem. Należy jednak wspomnieć o kilku innych miejscach. Nie wiem czy mieszkańcy wiedzą, że podczas przygotowań do budowy kolejnego bloku mieszkalnego przy ulicy zamkowej odkryto ruiny średniowiecznego zamku? Gdzie był wtedy konserwator zabytków, a w zasadzie należy zadać pytanie czy w ogóle Tczew posiada konserwatora zabytków? W Nowym Stawie przepięknie wyeksponowano pod szklaną podłogą stare średniowieczne sklepienia, a co zrobiono w Tczew z wykopaliskiem? Zabetonowano, co spowodowało nieodwracalne zniszczenia. Mieszkańców Tczewa w ten sposób pozbawiono kawałka bardzo cennej historii.

Kolejny przykład ignorancji to Plac Hallera. W zachowanie dziedzictwa włożono tyle wysiłku i kreatywności, że kostką chodnikową wykonano obrys starego ratusza. Jak wiadomo w tym miejscu znajdują się również ruiny piwnic starego ratusza. W kontekście tego miejsca powstała i była swego czasu prezentowana koncepcja zagospodarowania ruin wykonana przez jedną z mieszkanek Tczewa. Miejsce mogło być atrakcją miasta i zostać udostępnione mieszkańcom. Zapewne za tych włodarzy nigdy nie doczekamy się realizacji, tak ambitnego i ciekawego projektu. Fontanna, która powstała na Placu Hallera to niestety chyba szczyt możliwości i kreatywności.

Smutny widok to kościół pw.św. Stanisława Kostki („szkolny” ) - wspaniały, najstarszy zabytek Tczewa.  Z zewnątrz kościół sprawia wrażenie, iż konieczna jest szybka interwencja konserwatora zabytków i zaangażowanie włodarzy. Czy doczekamy się poważnego potraktowania tego problemu?

Za kościołem powstał swego czasu przepiękny zakątek miasta z punktem widokowym na most i Wisłę. Niestety to już wspomnienie, miejsce w zasadzie, jako punkt widokowy przestało istnieć i zostało nieodwracalnie zniszczone. Przykładów mogę jeszcze mnożyć. Boli mnie bardzo, że od kilkunastu lat włodarze sprawiają wrażenie, że historia naszego miasta ich przytłacza i nie są wstanie sprostać wyzwaniom, które niesie za sobą konieczność zachowania dziedzictwa.  Zbudowanie na  bulwarze kolorowego plastikowego zamku jest po prostu żenujące, a dodatkowo naraża nas mieszkańców na śmieszność, z czym miałem okazję się spotkać.       

Nowy Staw w porównaniu z Tczewem, chociażby z racji lokalizacji ma zdecydowanie mniejszy potencjał, jednak jeśli chodzi o zachowanie dziedzictwa sprawia lepsze wrażenie. Państwo włodarze może warto udać się do Nowego Stawu i czegoś się nauczyć w tym kontekście.

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
zuzia
zuzia 05.11.2020, 20:42
Tczew wygląda tak jak jego prezydent.
Janusz W.
Janusz W. 04.11.2020, 21:34
Widziałem, Nowy Staw ma czym się pochwalić
Nowy Staw
Nowy Staw 03.11.2020, 12:01
Ołówek naprawdę super wyremontowany
Kicz
Kicz 31.10.2020, 16:55
Plastikowy kolorowy zamek przecież jest piękny. Taki amerykański.

Pozostałe