„Ptak” – spektakl /Teatr Polska • 22.11.2020, 18:00

  • 26.10.2020, 16:00
  • Źródło: CKiS Tczew
„Ptak” – spektakl /Teatr Polska • 22.11.2020, 18:00

Podziel się:

Oceń:

Czy to na pewno ptak? A może to jakaś metafora? Symbol czegoś wielkiego? Jakiejś nadchodzącej zmiany? Zwiastun końca znanego nam świata?

Wykonanie: Teatr Polski im. Hieronima Konieczki z Bydgoszczy

Teatr od zawsze marzy o tym, by wpływać na rzeczywistość, zabierać głos w sprawach publicznych, nadążać za aktualnymi problemami społecznymi.

Sztuka w ogóle to narzędzie podejrzane, operujące podtekstami i szukające wolności.

A co ze sztuką, która jest tylko próbą dania ludziom odrobiny piękna i radości? Co z komedią, która jest tylko komedią? Co jeśli ptak to po prostu… ptak. Żadnych podtekstów, zero polityki, czy współczesnych odniesień – w końcu coś dla zabawy. Ale czy na pewno?

I o czym właściwie jest ta sztuka?

 

Mieszkańcy pewnego miasta dowiadują się, że następnego dnia nad ich głowami wzniesie się wielki złocisty ptak. Podobno jakichś natchniony student szykuje niezapomniane widowisko, na które zaprasza całe miasto. Tego wydarzenia nie przepuszczą oczywiście włodarze miasta, którzy będą chcieli strzec znanego dobrze wszystkim porządku. Przecież w tym mieście nigdy nie było i nie będzie takich ptaków! Ani takich zgromadzeń. Ani takich studentów. Najlepiej jeśli w ogóle będzie tak, jak było wcześniej.

Magda Drab wyreżyserowała niemalże stuletni tekst, w którym szuka odpowiedzi na pytanie, czy teatr może coś zmienić? Czy śmiech i obcowanie ze sztuką mogą sprawić, że staniemy się lepsi? W końcu – zważając na niezwykłą aktualność tekstu Jerzego Szaniawskiego – czy sama rzeczywistość w ogóle się zmienia? Może do zmiany potrzebny jest ptak?

 

Obsada: Emilia Piech, Paweł L. Gilewski, Marian Jaskulski, Karol Nowiński, Jerzy Pożarowski, Albert Pyśk, Jakub Ulewicz, Marcin Zawodziński

Informacje: Magdalena Drab- reżyseria, Karolina Fandrejewska- scenografia i kostiumy, Jakub Lewandowski- ruch sceniczny, Albert Pyśk- muzyka na żywo, Hanna Gruszczyńska- inspicjent

czas trwania: 90 minut bez przerwy

scenografia: Karolina Fandrejewska

choreografia: Jakub Lewandowski

muzyka: Albert Pyśk

data premiery: 1 grudnia 2019

miejsce premiery: Teatr Polski w Bydgoszczy

grupa odbiorców: młodzież i dorośli

Uwaga! Spektakle organizowane będą dla widzów w bezpiecznej wersji pandemicznej i rygorze sanitarnym.

TEATR POLSKA to ogólnopolski program popularyzujący teatr i pozwalający zaprezentować jego różnorodne oblicze. Celem programu TEATR POLSKA docieranie z ofertą polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

W ramach programu TEATR POLSKA od 1 września do 30 listopada 2020 roku w objazd wyruszy 19 teatrów.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: CKiS Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe