piątek, 26 kwietnia 2024 03:15
Reklama

Aktywni seniorzy, czyli sport w każdym wieku

Wywiad z p. Krystyną Krause, od lat aktywnie spędzającą czas wolny, przeprowadziła Aleksandra Brzóska.
Aktywni seniorzy, czyli sport w każdym wieku

Przed pandemią chodziłam na ćwiczenia organizowane przez miasto Tczew, które odbywały się raz w tygodniu. Teraz, gdy zorganizowanie tych zajęć nie jest możliwe, ćwiczę sama w domu, korzystając z nagrań dostępnych w Internecie. Taka forma nawet bardziej przypadła mi do gustu, ponieważ lepiej jest ćwiczyć częściej. Co do wskazanej częstotliwości ćwiczeń seniorów, uważam, że powinien o tym zdecydować lekarz czy rehabilitant.

 

Ćwiczenia odbywały się w bardzo miłej atmosferze, prowadząca dostosowywała tempo i rodzaj ćwiczeń do kondycji czy schorzeń każdego uczestnika. Mieliśmy dużo różnych sprzętów, które dodatkowo uatrakcyjniły treningi. Niestety, ostatnio ćwiczenia dla seniorów niestowarzyszonych kosztowały 7 zł za 45 minut, natomiast członkowie Uniwersytetu III Wieku mogli z nich korzystać bezpłatnie. Myślę jednak, że warto skorzystać z którejkolwiek z tych opcji, gdyż to nie tylko możliwość aktywnego spędzenia czasu wolnego, ale też poznania nowych osób, odnowienia dawnych znajomości czy zawiązania przyjaźni. 

 

Zdecydowanie polubiłam wszelkiego rodzaju ćwiczenia zręcznościowe i gimnastyczne. Nie przypadły mi do gustu treningi ze steperami lub dużymi piłkami gimnastycznymi, ponieważ ciężko jest na nich zachować równowagę. 

 

Wydaje mi się, że całkiem nieźle, wszystko leży w kwestii kreatywności. Aby ćwiczyć mięśnie ramion, pleców i brzucha wystarczy zwykły kij, np. od miotły. Należy go mocno chwycić i udawać, że się wiosłuje, to jedno z moich ulubionych ćwiczeń. Jako substytut ciężarków natomiast używam butelek pełnych wody. Ma to również taką zaletę, że kupując butelkę, dokładnie wiemy, ile waży nasz ,,ciężarek” i możemy przez to dostosowywać poziom trudności. A na koniec wypić zawartość naszego sprzętu.

 

Tak, zdecydowanie. Niewiedza o naszym stanie zdrowia mogłaby zrobić nam niemałą krzywdę, dlatego trzeba wcześniej spytać lekarza o pozwolenie na uprawianie sportu.

 

Na pewno odpowiednie ubranie. Wygodne legginsy i lekka bluzka to podstawa, ważne jest także obuwie zmienne, antypoślizgowe. Nie można również zapomnieć o wspomnianej wcześniej wodzie! Jeśli chodzi o ćwiczenia organizowane na terenie TCSiR, szatnie są dobrze przygotowane i zabezpieczone, więc żadna z naszych rzeczy nie powinna zniknąć. Są one wyposażone w szafki, do których otwarcia potrzebna jest moneta 2-złotowa. Daje to poczucie, że nasze rzeczy, w tym telefon komórkowy czy pieniądze, są bezpieczne, a my możemy skoncentrować się jedynie na treningu.

 

Chęci do życia! Ćwiczenia potrafią dodać energii życiowej, mimo że czuję się po nich fizycznie zmęczona. Odczuwam też zadowolenie z samej siebie, którego wcześniej nie doświadczałam aż tak mocno. Postanowiłam sobie, że nie wypiję kawy, dopóki nie poćwiczę i mocno się tego trzymam, co sprawia, że coraz mocniej w siebie wierzę. Dodatkowo dało mi to możliwość poznania wielu ciekawych, dobrych ludzi. Kolejną zaletą jest fakt, że mam co robić, nie siedzę cały dzień przed telewizorem lub gotując obiad, tylko ćwicząc i dbając o własne zdrowie i samopoczucie. Taką formę aktywności poleciłabym każdemu seniorowi, który ma możliwość ćwiczenia, bo naprawdę warto.

 



Podziel się
Oceń

Reklama