piątek, 29 marca 2024 12:44
Reklama
Reklama

Odblask Tajemnicy – wystawa sztuki współczesnej

Do 12 sierpnia w Fabryce Sztuk można zwiedzać wystawę malarstwa współczesnego, która powstała w odpowiedzi na list św. Jana Pawła II do artystów.
  • Źródło: UM Tczew
Odblask Tajemnicy – wystawa sztuki współczesnej
Dla wszystkich, wierzących i niewierzących, dzieła sztuki inspirowane przez Pismo Święte pozostają jakby odblaskiem niezgłębionej tajemnicy, która ogarnia świat i jest w nim obecna. (Św. Jan Paweł)

4 kwietnia 1999 r. papież Jan Paweł II napisał „List do artystów”; zwracał się w nim bezpośrednio do twórców kultury, wyrażając uznanie dla ich pracy i zachęcając ich do przedstawiania tajemnicy Boga w swych dziełach. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że Karol Wojtyła sam był artystą: za młodu aktorem, a przez całe życie pisarzem i poetą. W „Liście…” św. Jan Paweł z ubolewaniem zauważa, że drogi wiary i sztuki współczesnej rozeszły się, i apeluje do artystów, by powrócili do źródła inspiracji, jakie stanowić może Sacrum.

Czy artyści odpowiedzieli na ten list papieża? Pojedynczy twórcy być może tak, ale wystawa „Odblask Tajemnicy” jest próbą zbiorowego odzewu na postulat zawarty w liście Ojca Świętego do artystów. Okazją do jej zorganizowania jest ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej rok św. Jana Pawła II.

Przeorat Pomorski Orderu Św. Stanisława zaprosił dwunastu artystów malarzy, by środkami sztuki współczesnej, z wrażliwością i temperamentem właściwym naszej epoce, wyrazili ponadczasowe religijne tematy. W efekcie powstała wystawa, która po prezentacji w Kielcach, Wiśle, Pelplinie i Częstochowie zawitała w gościnne progi Fabryki Sztuk.

W wystawie biorą udział: Karol Bąk, Andrzej Boj Wojtowicz, Krzysztof Izdebski-Cruz,  Wacław Jagielski, Barbara Kaczmarowska-Hamilton, Dariusz Kaleta, Krzysztof Klimek, Marcin Kołpanowicz, Jarosław Kukowski (kurator), Daniel Pawłowski, Józef Stolorz i Krzysztof Wiśniewski.

Współorganizatorzy: Przeorat Pomorski Orderu Świętego Stanisława, Galeria Sztuki Quantum; współpraca: Marcin Kołpanowicz.

Wystawę można zwiedzać do 12 sierpnia w Fabryce Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4, a pod koniec miesiąca organizatorzy planują kuratorskie oprowadzania osób indywidualnych i rodzin po wystawie. Zasady zwiedzania dostępne na stronie internetowej Fabryki Sztuk.

Warto dodać, że Fabryka Sztuk za udostępnienie wystawy otrzymała medal Roku św. Jana Pawła II.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama