Matura inna niż wszystkie. Przystąpiło do niej 278 tys. absolwentów

  • 08.06.2020, 20:11
  • Wawrzyniec Mocny
Matura inna niż wszystkie. Przystąpiło do niej 278 tys. absolwentów Fot. CKZ Nauka w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Choć w nieco utrudnionych warunkach, ale z uśmiechem na twarzy i w lekkim stresie, nasi abiturienci mierzą się dziś z językiem polskim, a jutro czeka ich matematyka. Łącznie w powiecie tczewskim do matur przystępuje 899 zdających.

W tym z Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie – 100 os., z Collegium Marianum w Pelplinie - 17 os. a z Centrum Kształcenia Zawodowego „NAUKA” w Tczewie - 55 osób. W samym Tczewie do egzaminów dojrzałości przystąpi 790 maturzystów.

W cały kraju do matur przystąpiło 278 tysięcy absolwentów liceów ogólnokształcących i techników.

 

Marynara i fryzura oraz koronawirus

Tegoroczny egzamin maturalny jest zupełnie inny niż dotychczasowe. Uczniowie nie tylko zmuszeni są do podejścia do egzaminu pod presją tradycji i wielkich oczekiwań w związku z z tym egzaminem, ale są także pod naciskiem obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Obostrzenia sanitarne dotknęły wszystkie szkoły w kraju. Wcześniej szkoły kontrolowały powiatowe służby ds. zarządzania kryzysowego. Przed wejściem każdy musiał zezwolić na zmierzenie temperatury. Jeśli wyniosłaby ona powyżej dopuszczalnej, maturzysta nie mógłby uczestniczyć w egzaminie.

Maturzyści muszą dezynfekować ręce, niektórzy noszą maseczki. Obowiązuje ich tzw. dystans społeczny, który wynosi 1,5 m na sali oraz przed wejściem na egzamin. Dodatkowo przed wejściem i wyjściem należy założyć maseczkę.

 

Na egzaminach każdy zdający musi korzystać z własnych przyborów. Nie mogą ich pożyczać. Na egzaminie każdy, jeśli miał taką potrzebę, musiał zaopatrzyć się we własną wodę. Dodajmy, że media nie mogły wykonywać zdjęć. Te, które publikujemy zostały wykonane i opublikowane w mediach społecznościowych (profil Facebook'owy) przez CKZ „Nauka” w Tczewie.

 

Tematy na polskim

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusz matury rozszerzonej z języka polskiego. Tematy wypracowań przedstawiały się następująco:
Temat 1. Określ, jaki problem podejmuje Bożena Chrząstowska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
Temat 2. Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 300 wyrazów. ("Do snu" Jana Kochanowskiego oraz "Język snu" Zbigniewa Herberta przyp. red.). 

Maturzyści w tym roku zdają egzaminy pisemne także z języków obcych i matematyki. Egzaminy ustne w tym roku nie są przeprowadzane z wyjątkiem sytuacji, w których uczelnia wyższa będzie wymagała wyników matury ustnej.

 

 

(tomm)/

Fot. CKZ Nauka w Tczewie

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe