Lokalna tarcza antykryzysowa? Jak podasz BARDZO szczegółowe oświadczenie majątkowe!

  • 05.06.2020, 08:33
  • Wawrzyniec Mocny
Lokalna tarcza antykryzysowa? Jak podasz BARDZO szczegółowe oświadczenie majątkowe! Z. Mocny

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Z redakcją Gazety Tczewskiej skontaktowali się przedsiębiorcy handlujący w boksach na targowisku Manhattan z hali nr 1, alarmując że lokalna tarcza antykryzysowa nie działa. Wszystko miało być tak pięknie: zwolnienia z podatku od nieruchomości, ulgi lub umorzenia czynszu. Tymczasem jedyną ulgą, jaką miasto przyznało handlowcom jest zwolnienie z opłaty za szalet w wysokości bagatela – 30 zł. Do tego miasto, a raczej prezydent żądają od przedsiębiorców podawania oburzających szczegółów typu powierzchnia domu czy mieszkania, kosztów wydatkowanych na leczenie, jedzenie, a nawet wysokość alimentów!

Gdy spotkaliśmy się z przedsiębiorcami, opisali nam skalę problemu. Mają nieuregulowane czynsze, a miasto nalicza im jeszcze od tego odsetki. Zamiast tarczy/wsparcia finansowego otrzymali do wypełnienia szczegółową ankietę dotyczącą ich indywidualnych dochodów.

Nawet część radnych byłą zdziwiona skalą szczegółowości tej ankiety. Część, bo reszta rady podczas ostatniej sesji, gdy padło pytanie o przytoczony wyżej załącznik – wzruszyło ramionami.

 

Szczegółowe szczegóły...

Tzw. oświadczenie o stanie majątkowym wymaga by prócz dochodu netto podać m.in.: wysokości renty, emerytury, zasiłków z pomocy społecznej a nawet alimentów! Oprócz tego prezydent Pobłocki chce wiedzieć (bo jak ustaliliśmy projekt ankiety wyszedł od Pana prezydenta) jaka jest wysokość dochodów netto uzyskanych przez osoby mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym. Tu także pojawia się żądanie podania ich wrażliwych danych jak: wysokość alimentów, renty, zasiłków m.in. dla bezrobotnych czy z MOPS. Należy podać ile ma się dzieci na utrzymaniu (muszą być uczące się), a nawet do jakich szkół chodzą. Są pytania o rachunki za media, o to jakiej powierzchni ktoś ma dom czy mieszkanie, a nawet jakie są koszty utrzymania. Czyli opłaty za telefon, wydatki na wyżywienie, a nawet odzież czy leczenie.

Wszystkie te pytania dotyczą szumnej uchwały, którą prezydent chwalił się na swoim Facebooku z 30 kwietnia br. „w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania i udzielania ulg dotyczących należności pieniężnych przypadających Gminie Miejskiej Tczew za okres stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Wcześniej przyznaję, opublikowaliśmy tekst o obiecujących założeniach lokalnej tarcz.. . Niestety, jak widać pomyliliśmy się.

 

Okiem handlowców

- Jeszcze tylko brakuje pytania o to z kim uprawiam sex! - wykrzyczała do mnie jedna z pań handlujących we wspomnianej hali podczas naszego spotkania z handlowcami.   

- Jak można żądać podawania tak wielu szczegółów?! Dla mnie to byłoby po pierwsze zbyt czasochłonne, by ustalić to wszystko, a po drugie co z moją prywatnością – stwierdziła pani, prowadząca sklep z towarami z zagranicy. 

Przedsiębiorcy poinformowali nas, że na wypełnienie formularzy mieli zaledwie 7 urzędowych dni. Sami przez 2 miesiące nie mieli ani pracy, ani informacji.

To jednak nie koniec oburzającej praktyki:

- Na koniec mamy podpisać weksel in blanco albo złożyć poręczenie majątkowe osoby trzeciej lub poręczyć hipoteką, by jakbyśmy coś „nachachmęcili z oświadczeniem” miasto miało podstawy, by odzyskać „swoją należność”.

Gdy dowiedzieliśmy się o skali szczegółów, które muszą podać byliśmy wprost porażeni. Po co decydentom miejskim wiedza bardziej szczegółowa niż ich własne oświadczenia majątkowe, wszak urzędnicy i radni nie piszą w nich, o tym za ile się leczą lub ile pochłaniają ich wydatki na jedzenie czy leczenie?

 

W MATERIALE POD TEKSTEM PRZEDSTAWIAMY DO POBRANIA OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE DO WYPEŁNIENIA. ORAZ UCHWAŁĘ, O KTÓREJ MOWA W TEKŚCIE

Treść listu do prezydenta Mirosława Pobłockiego i pełny tekst znajdziesz w bieżącym nr Gazety Tczewskiej (nr 23).

(…)

Fot. Z. Mocny

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Zbigniew
Zbigniew 08.06.2020, 08:56
Po tym artykule to nie wiem kto komu robi na złość skoro jest ustawa rządowa o pomocy i miasto dostało środki na wsparcie dla małych firm to chyba żadna trudność żeby te środki rozdzielić a nawet gdyby nie dostało to można zwolnić z czynszu widać ewidentnie wrogi stosunek i prezydenta i Radnych do mieszkańców wszyscy rozumieją trudną sytuację kryzysową że handel się nie kreci i brakuje środków na życie a tu widać ewidentnie brak empatii w Ratuszu na trudną sytuacje, budżetówka nie musi się martwić że nie dostaje pensji co miesiąca ci ludzie pensję swoją muszą wypracować może urzędnicy powinni działać na takich samych zasadach jak handlowcy
Przedsiębiorca
Przedsiębiorca 05.06.2020, 22:32
Do gośśść czy ty Pan wiesz co piszesz czy piszesz co wiesz ,bo chodzi o to żeby anulować dzierżawę za miesiące 03,04 /2020 gdzie handel był ograniczony lub niemożliwy nie chodzi o jakieś dotację, czy to jest takie wielkie obciażenie dla budżetu z którego Pan troskliwy prezydent Pobłocki kupił maseczki i przyłbice w mocno zawyżonych cenach za kilkaset tysięcy złotych produkty wątpliwej jakości .Panie gośśść co nazywasz tak trochę pogardliwie nas "przedsiebiorcami" pewnie sam jesteś spadkobiercą starego systemu, który tak właśnie odnosił się do ludzi z własnym pomysłem i inicjatywą ,nikt niczego tu nie oczekuje ,ale minimalne wsparcie"przedsiebiorcom" w tak nietypowej sytuacji to też się należy. Jak chcesz Panie gośśść na priv wymienić poglądy to daj znać to podam Ci numer telefonu
gośśćć
gośśćć 06.06.2020, 09:37
Szanowny "Przedsiębiorca" z godz. 22:32
Nadal nie rozumiesz przedmiotu sprawy a ja ku Twojemu zaskoczeniu - wiem co piszę.
Rada Miejska w Tczewie powierzyła Prezydentowi Miasta wykonanie uchwały Nr XVIII/153/2020 z dnia 30 kwietnia 2020 r., która przyzwala na umarzanie należności i udzielanie ulg w ich spłacie ale w oparciu o przepisy dotyczące pomocy publicznej.
Prezydent Miasta określił wzór formularza oświadczenia o stanie majątkowym w oparciu właśnie o przepisy pomocy publicznej.
Dysponując publicznymi pieniędzmi, Prezydent Miasta ma obowiązek przestrzegać ustanowionego prawa w tym także wobec przedsiębiorców, ponoszących ryzyko gospodarcze własnego biznesu.
Wobec Ciebie "Przedsiębiorco" jestem konsumentem. Przypominam - ekonomia gospodarcza nie pozwala na zaistnienie próżni.
Nie jestem Twoim doradcą, więc nie upublicznię innego naruszenia prawa przez Prezydenta Miasta w tej sprawie, na które mógłyś się powołać i jako nie spadkobierca "starego systemu", nie wyrażam woli na prywatną wymianę poglądów z Tobą.
Miłego dnia pracy
Handlowiec
Handlowiec 06.06.2020, 11:42
Wiem, ale nie powiem typowy argument kogoś kto nie wie o czym pisze.
Nie znam przepisu, który nakazuje miastu pobieranie tak prywatnych informacji finansowych.
Po pierwsze miasto ma potrzebną wiedzę o finansach przedsiebiorcow, a to co robi jest dodatkową próbą wyciągania kolejnych informacji - pytanie w jakim celu?
Miasto czy też prezydent ma dokonać umorzenia podatku i czynszu. O to tylko prośba. To forma pomocy, a nie kredytowania, gdzie trzeba liczyć się z oddaniem kasy z odsetkami.
Albo pomagamy, albo utrudniamy uzyskanie pomocy. To wszystko wygląda mi na to drugie.
Może prezydent nie chce po prostu udzielić pomocy i liczy na to, że się handlwcy spóźnią lub nie będą chcieli podawać szczegółow z życia (np. O alimentach czy kogo utrzymują w domu :-0)...
gośśćć
gośśćć 06.06.2020, 16:37
Do "Handlowiec" - godz. 11;42
Przepis, którego nie znasz, podany jest w załączniku do artykułu - uchwała nr ....
Przypomnę - dotyczy pomocy poprzez umorzenie należności. Jest to więc pomoc publiczna, a nie prywatna Prezydenta Miasta.
Dysponent środków publicznych musi postępować transparentnie. W tym przypadku na wniosek podmiotu uprawnionego, który oświadczy, podanie stanu faktycznego poprzez wskazanie danych uzasadniających umorzenie a wiec danych wymaganych dla udzielenie pomocy. Dane te informują o całokształcie statusu ekonomicznego uprawnionego do otrzymania pomocy.
Handlowcu, jeżeli sięgasz po pomoc, zapewne uzasadnioną, to musisz liczyć się z tym, że we wniosku o pomoc, należy oświadczyć swoją sytuację materialną, w tym np. czy otrzymujesz rentę, emeryturę, zasiłki, alimenty lub inne wartości.
Jeżeli postępujesz uczciwie - to czego obawiasz się, oczekując na pomoc publiczną?
Umorzenie podatku i czynszu, na co wskazujesz, że Prezydent ma dokonać tego, to właśnie oczekujesz pomocy publicznej a Ty, jeżeli chcesz z niej skorzystać, to niestety, musisz ujawnić swoją sytuację materialną.
Ze społecznego punku widzenia, nie może być to pomoc udzielana automatycznie na wniosek, ponieważ taka forma pomocy musiałaby wynikać z postanowienia USTAWY, podobnie jak to jest w przypadku 500+.
Zapewne Handlowcem jesteś, ale oczekuję od Ciebie odrobinę pokory i umiejętności czytania ze zrozumieniem, skoro, jak napisałeś: "Nie znam przepisu, który nakazuje miastu pobieranie tak prywatnych informacji finansowych.".
Życzę Tobie znalezienia radości z tego co czynisz i dzielenia się nią.
Przyjazny Handlowcowi gośśćć
gośśćć
gośśćć 05.06.2020, 18:40
Szanowni Przedsiębiorcy
Nie zrozumieliście istoty POMOCY.
Jest to pomoc na warunkach przepisów dotyczących pomocy publicznej, a więc ze środków publicznych.
Postępowanie Pana Prezydenta Miasta Tczewa w tej kwestii jest w pełni zgodne z prawem.
Kontestujący ofertę pomocy nie nadają się na określanie siebie Przedsiębiorcą.
Dobrze, że pokazano twarze tych "Przedsiębiorców".
Mirek
Mirek 06.06.2020, 08:24
A jaka niby ma być pomoc jak nie publiczna? Może prywatna? Kryzys gospodarczy jest wywołany przez obostrzenia w obawie przed korona, a nie dlatego, że ktoś nieumiejętnie prowadził handel. Prezydent ma prswonprznawac dotacje, ale dostęp do niej powinien być maksymalnie uproszczono. To do czego doszło to przekroczenie może nie prawa, ale granic zdrowego rozsądku...
Klient
Klient 05.06.2020, 18:09
Dziwne, że w tym całym problemie widzisz tyłko maseczki. Nie chciałabyś prowadzić firmy handlowej w tym czasie... Najgorsze, że jest pomoc, ale jest blokowana przez biurokratyczne wymysly!!
Ania
Ania 05.06.2020, 09:12
Widzę że dwie panie nie potrafią nosisz maseczki.

Pozostałe