Mimo wydania 70 mln zł słynny most to zrujnowane molo. Kandydaci na prezydenta zabrali głos... [WIDEO]

 • 25.05.2020, 08:50
 • redakcja
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Społeczny Komitet Odbudowy Mostu Tczewskiego wydał podsumowanie swojej akcji #MostTczewskijakWesterplatte, którą podpisało ok. 4 tys. osób. Społecznicy postarali się o wypowiedzi/deklaracje wszystkich kandydatów na prezydenta w tegorocznych wyborach.
 • Mimo trwającej już 8 lat i wartej 70 mln zł odbudowy Mostu Tczewskiego, inwestycja została przerwana przez wyczerpanie się środków. W efekcie zamiast mostu Tczew zyskał dziurę nad Wisłą i jednokilometrowe molo.

   

 • Wszyscy kandydaci na prezydenta RP, którzy wzięli udział w nieodbytych wyborach 10 maja, zabrali głos w sprawie kuriozalnej sytuacji Mostu Tczewskiego. Okazało się, że most, który nie łączy brzegów, połączył różnych polityków.

   

 • Zabranie głosu przez wszystkich kandydatów na prezydenta RP to efekt trzeciego etapu głośnej na całym Pomorzu akcji społecznej #MostTczewskiJakWesterplatte.

   

 • 5 lat temu ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda oświadczył, że „to kraina absurdów” skoro wielki most jest na barkach małego samorządu zamiast Państwa Polskiego. Zapowiedział, że ten absurd zakończy, jeśli zostanie głową państwa. Mimo upływu 5 lat, ten absurd nadal trwa.

   

 • Pomorski konserwator zabytków kilka miesięcy temu wydał szkodliwą decyzję, przez którą Skarb Państwa mógł utracić nawet 12 mln zł.

   

Wszyscy kandydaci na prezydenta RP zabrali głos w sprawie kilometrowego, XIX-wiecznego Mostu Tczewskiego na Wiśle (link do wypowiedzi poniżej) - słynnego zabytku i unikalnego mostu w skali świata, który jest miejscem, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa - to tu spadły pierwsze bomby o kilka minut wcześniej niż na Westerplatte i w Wieluniu. Większość kandydatów poparła petycję www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl, o której na całym Pomorzu jest głośno od minionej jesieni. Nasza petycja to apel do rządu Polski o przyjęcie specustawy, która przekazałaby wielki most z rąk powiatu tczewskiego na rzecz Skarbu Państwa i która umożliwiłaby stworzenie w wielkim przyczółku oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Samorządu nie stać na dokończenie tej odbudowy.

 

Ponad 160-letni Most Tczewski to nie tylko miejsce pamięci związane z II wojną światową, ale także atrakcja turystyczna oraz wiślana przeprawa, która umożliwia szybkie przemieszczanie się mieszkańców wschodnich Żuław na Kociewie i Żuławy Gdańskie. Od niemal 10 lat most jest całkowicie zamknięty. Obiekt został w znacznej części zniszczony 1 września 1939 r. W epoce PRL władza centralna odbudowała go prowizorycznie. W 1999 r. władze centralne III RP podjęły kuriozalną decyzję - przekazały administrowanie tak wielkim obiektem powiatowi tczewskiemu. W 2012 r. powstał nasz Społeczny Komitet Obudowy Mostu i w tym samym roku ruszyła ostateczna odbudowa mostu, która ma odtworzyć przejezdność oraz kształt historyczny obiektu sprzed wojny.

Mimo upływu 8 lat i wydania dotąd 70 mln zł (z czego 57 mln przekazały dwa rządy), nie wykonano nawet połowy zadania. W maju zakończyły się wszelkie prace, a na kolejne powiat nie ma już środków. W efekcie most dziś nie łączy brzegów i stanowi swego rodzaju kilometrowe molo. Na dokończenie odbudowy brakuje jeszcze szacunkowo od 150 do 200 mln zł, których rząd dotąd nie zagwarantował. Jesienią 2019 r. odbudowę skomplikował Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który wstrzymał trwające prace mimo prawomocnych pozwoleń (podważył decyzję poprzedniczki - zdewastowane, powojenne przęsła przeznaczone do rozbiórki oraz wymiany nakazał pozostawić i chronić). Jego decyzja została uchylona przez Generalnego Konserwatora Zabytków, ale wstrzymanie prac wygenerowało kilkumiesięczne opóźnienie, niewykonanie połowy zaplanowanych prac i straty kosztujące Skarb Państwa nawet 12 mln zł. Urzędnik dotąd piastuje swoje stanowisko.

Społecznicy tczewscy nie byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł przekazania mostu Skarbowi Państwa. Prezydent Andrzej Duda w kwietniu 2015 r. powiedział: „W Polsce trzeba zlikwidować takie absurdy jak to, że państwa powiat jest właścicielem pięknego, zabytkowego mostu, którego remont kosztuje dzisiaj więcej niż roczny budżet powiatu. I przecież każdy wie, że powiat nie jest w stanie czegoś takiego zrealizować sam. To powinna być sprawa władz centralnych. To Polska, a nie powiat tczewski, powinna się tym zajmować (…) To jedyny taki most w Polsce, wymaga wyraźnej interwencji ze strony prezydenta (...) To jest kraina absurdów, jeżeli coś takiego się dzieje, a absurd, proszę państwa, nie może wiecznie trwać”.

Jesienią 2019 r. społecznicy i dziennikarze z Tczewa zainicjowali głośną na całym Pomorzu internetową petycję www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl, którą podpisało ok. 4 tysięcy osób. Akcję poparli ludzie kultury, a także każde środowisko polityczne, w tym wielu samorządowców, a także posłów i senatorów. W lutym inicjatorzy petycji złożyli ją osobiście w Kancelarii Prezydenta RP, w Kancelarii Premiera, w Ministerstwie Kultury i Ministerstwie Infrastruktury.

Pod koniec kwietnia spytaliśmy każdego z kandydatów na prezydenta RP o stanowisko w sprawie przedłużającej się odbudowy Mostu Tczewskiego. Wszystkie odpowiedzi, w tym odpowiedź Kancelarii Prezydenta na petycję, opublikowaliśmy tutaj >> www.facebook.com/SKOMTczew/photos/a.103296566506102/1549377508564660

 

Media na Pomorzu w ostatnich tygodniach zamieściły na ten temat wiele materiałów, które dostępne są na stronach mediów lokalnych.

 

 

Historia Mostów Tczewskich w pigułce www.youtube.com/watch?v=tijG41BLis8, autorstwa Batosza Listewnika, Kamila Prabuckiego, Mateusz Dziąby ze zdjęciami Dawnego Tczewa.

 

Opr. (tomm)/Społeczny Komitet Odbudowy Mostu

Fot. SKOM

www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

www.facebook.com/SKOMTczew

html_redakcja

Zdjęcia (2)


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jajda
jajda 25.05.2020, 18:14
Kandydaci na prezydenta mają w d...e most czysta demagogia wyborcza.
Kinoman
Kinoman 25.05.2020, 14:24
...z całym szacunkiem, ale przyrównywanie mostu tczewskiego do Westerplatte , jest działaniem mocno na wyrost i zdecydowanie przesadzonym. Mostów wysadzono wiele - WESTERPLATTE BYŁO JEDNO. Bardziej pasuje tu porównanie ,"most tczewski, jak most na rzece KWAI" ... spotka go ten sam los... ? ... dotychczasowa historia na to wskazuje...
Alex
Alex 25.05.2020, 14:42
Porownanie nie jest na wyrost, bo zanim spadły bomby na Westerplatte, spadły one wlasnie na Mosty Tczewskie. I to tu stoczono pierwszą zwycięską walke żołnierzy polskich przeciwko hitlerowcom.
Kinoman
Kinoman 25.05.2020, 17:46
co za bzdety !!! :) :) powtarzasz bajędy zakompleksionych ludzików... kto wtedy mierzył czas z dokładnością co do minuty ?! ;) ...jaką zwycięską walkę ?!:) Niemcy uciekli ?:) stracili setki żołnierzy, jak na Westerplatte ?...wysadzono most i tyle ! ... Tczew po paro godzinnym ostrzale został opuszczony (słusznie)przez WP ...Ponieśliśmy straty większe, niż atakujący niemcy, więc o jakiej zwycięskiej walce chrzanisz ??? jak ci mało, to podrzucam kilka pomysłów : TCZEW JAK TERMOPILE, Tczew jak Konstantynopol, Tczew jak Alamo, Tczew jak Leningrad(Stalingrad) ...wybierz sobie coś ...p.s. o Wieluniu słyszałeś ?
Alex
Alex 25.05.2020, 19:37
Na zaczepki niedouczonych ignorantów nie bede odpowiadał :p
Kinoman
Kinoman 25.05.2020, 21:30
Nie odpowiadasz,bo zatkało kakao ...zabrakło argumentów...tak trudno przyznać, że przeszarżowałeś z tą "zwycięską " walką ?...rozumiem cię ...z faktami się nie walczy, ale można je przyjąć do wiadomości...Tczew ma wiele realnych, niewydumanych powodów do chluby, i nie ma powodu pompować czegoś na silę...na tym się miasto nie wypromuje...zresztą próbowano i nici z tego wyszły..."douczony"
Alex
Alex 26.05.2020, 08:16
Nie odpowiadam z powodu wyżej wskazanego, z ludźmi tępymi nie dyskutuję.
konioman
konioman 26.05.2020, 21:27
...rzuć jeszcze kilka inwektyw chamie skończony ...tylko to potrafisz ...ile klas powtarzałeś , cymbale ?
wyborca
wyborca 25.05.2020, 11:37
Za pieniądze, które otrzymał biznesmen Rydzyk, na bzdurne i niepotrzebne budowle, ten most byłby dawno odbudowany.
Mostowiak
Mostowiak 25.05.2020, 12:51
...gdyby tczewscy samorządowcy oraz pomorscy parlamentarzyści płci obojga albo i trojga,a nawet pozostałych 77 płci i opcji politycznych wykazali się choćby w 50% zaangażowaniem, zapobiegliwością i pomysłowością owego " biznesmena" , którego nazwisko przywołujesz, mielibyśmy w Tczewie MOST BROOKLYŃSKI !!!...masz pretensje do garbatego, że proste dzieci ma !!! ..***ina mostu to nie kwestia ostatnich lat lecz kilku zaniedbań i zaniechań wielu kadencji !!!

Pozostałe