Piątek, 18.10.2019

Pierwsze poparzenia w gm. Gniew Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

  • 14.06.2019, 08:25
  • Opr. Marika Wohlert
Pierwsze poparzenia w gm. Gniew Uwaga na Barszcz Sosnowskiego Fot. www.gniew.pl Roślina ta może osiągnąć nawet do 4 m wysokości.
Podziel się:
Oceń:
WIDLICE/POWIAT. W okolicach Widlic doszło poparzeń Barszczem Sosnowskiego, o czym poinformował Maciej Czarnecki, burmistrz Gniewu. Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina, dlatego uważajmy podczas spacerów lub zabaw na świeżym powietrzu.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną inwazyjną, mającą szkodliwy wpływ na środowisko przyrodnicze oraz zdrowie ludzi. Niegdyś sprowadzony jako roślina pastewna, teraz co roku budzi strach osób mających ją blisko siebie.

Powoduje trudno gojące się rany
- Kontakt z rośliną może wywoływać m.in. zapalenie skóry, niegojące się rany oraz zapalenie spojówek. W związku z powyższym zwracam się z prośbą do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności – mówi Maciej Czarnecki, włodarz gminy.
W okresie kwitnienia i owocowania przy wysokiej temperaturze poparzenia skóry powodują wydzielane substancje lotne. Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną pod wpływem promieni słonecznych. Poparzenia skóry mogą wystąpić nie tylko przez bezpośredni kontakt z Barszczem Sosnowskiego, ale również poprzez przebywanie w jego pobliżu.
Jeżeli dojdzie do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę letnią wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeżeli występują silne dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Objawy poparzenia pojawiają się po kilku godzinach od kontaktu z rośliną pod wpływem promieni słonecznych

Widziałeś barszcz, zgłoś to służbom
Urząd Miasta i Gminy Gniew informuje, iż w przypadku zauważenia Barszczu Sosnowskiego na terenie gm. Gniew należy przekazać tę informacje do miejscowego urzędu (Gniew, pl. Grunwaldzki 1, tel. 58 535 22 55)
Zgłoszenie powinno zawierać: nazwę miejscowości, orientacyjne miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb), orientacyjną powierzchnię zajmowaną przez rośliny lub ilość sztuk, wskazanie właściciela/ zarządcy gruntu, dokumentację fotograficzną (w przypadku braku możliwości wykonania szczegółowy opis miejsca występowania), wskazanie osoby do kontaktu (imię, nazwisko, adres, nr telefonu).
Burmistrz podjął działanie w kierunku zwalczania rośliny. Teren, na którym doszło do poparzenia w miejscowości Widlice, został oznakowany i zabezpieczony przez GCR oraz pracowników urzędu. Trwają prace nad wyłonieniem firmy, która dokona identyfikacji i zniszczenia rośliny.
 

Opr. Marika Wohlert

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe