Poniedziałek, 22.07.2019
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
Medical Tczew
Medical Tczew
Medical Tczew

Wiadomo już jakie konkretnie pamiątki miasto kupi od kolekcjonera. To m.in. zdjęcia niemieckich żołnierzy

  • 08.04.2019, 07:56 (aktualizacja 08.04.2019, 08:18)
  • Karol Uliczny
Wiadomo już jakie konkretnie pamiątki miasto kupi od kolekcjonera. To m.in. zdjęcia niemieckich żołnierzy poglądowe
Podziel się:
Oceń:
Jest szansa, że Miejska Biblioteka Publiczna niebawem wzbogaci się o prawdziwy skarb. Rada Miasta zabezpieczyła 100 tys. zł na zakup od prywatnego kolekcjonera licznych pamiątek związanych z Tczewem. Wśród nich są prawdziwe perełki, jak zdjęcie lotnicze miasta z 1914 r., plan Tczewa z 1657 r. czy bezcenna kolekcja pocztówek prezentująca m.in. wizerunek rzadziej uczęszczanych ulic, o wyglądzie których dotychczas niewiele było wiadomo.

Unikaty należą obecnie do Ireneusza Dunajskiego, zamieszkałego w Gdańsku kolekcjonera i pasjonata dziejów Tczewa, który na przełomie roku zdecydował się sprzedać swoje zbiory tczewskiej książnicy.

Pierwsza fotografia lotnicza miasta

Jakie konkretnie eksponaty skrywa w swoich zbiorach Ireneusz Dunajski? Wśród zgromadzonych skarbów znajdziemy pochodzące z lat 1859-1860 drzeworyty z widokiem mostu oraz wiele archiwalnych fotografii, wśród nich stereofotografię z ok. 1870, przedstawiającą wizerunek mostu, a także ambrotypię – czyli bardzo rzadką fotografię wykonaną na szkle z 1898 r. Poza tym prawdziwy unikat - pierwszą fotografię lotniczą Tczewa z 1914 r.

- Po zeskanowaniu i powiększeniu będzie można zobaczyć jak wyglądał ówczesny układ urbanistyczny miasta. To prawdziwa perełka – ocenia dyrektor tczewskiej książnicy. - Ponadto planujemy nabyć wiele pojedynczych zdjęć wykonanych do 1920 r., a najwięcej (41) z okresu II wojny światowej. Wszystko wskazuje, że wykonali je niemieccy żołnierze, którzy w czasie wojny także zwiedzali miasto.

Według Krzysztofa Kordy najcenniejszą częścią zbioru jest kolekcja pocztówek, których właściciel zgromadził 344 (najstarsza z 1886 r.). Znaczną część stanowią XIX i XX-wieczne eksponaty, przedstawiające widoki dawnych przedmieść oraz ulic Starego i Nowego Miasta, „Kozenu”, jak również ówczesnych wsi: Suchostrzyg, Czyżykowa, Zacisza (obecnie Górki). To co szczególnie cenne, to fakt ukazywania bocznych ulic, a także do dziś rozebranych budynków.

Ponadto w zbiorze można znaleźć medale:  egzemplarz z 1860 r. wydany na jubileusz 650-lecia Tczewa czy medalik katolickiego towarzystwa w Tczewie z 1891 r., cenne staloryty – najstarszy z 1807 r., książki, w tym rarytas - wydane przez Szkołę Morską w Tczewie, oraz mapy miasta, z najstarszą z 1899 r. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe