poniedziałek, 29 kwietnia 2024 12:33
Reklama

Panie górą! Mazurek i pchnięcie wałkiem. Zabawa na Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Bukowcu

BUKOWIEC. Podczas imprezy w Bukowcu członkinie pięciu Kół Gospodyń Wiejskich stanęły do rywalizacji w XV Powiatowym Turnieju KGW. Przedtem odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatkom plebiscytu „Gazety Tczewskiej” na Najsympatyczniejszą Gospodynię KGW powiatu tczewskiego w 2011 r.
Panie górą! Mazurek i pchnięcie wałkiem. Zabawa na Powiatowym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Bukowcu
Przypomnijmy, że nasz konkurs wygrała Irena Demska (KGW Malenin), która okazała się najlepsza także w gminie Tczew. W innych gminach wygrały: gm. Gniew – Ewa Kamińska (KGW Nicponia); gm. Subkowy - Angelika Grala (KGW Gorzędziej); gm. Morzeszczyn - Henryka Podwalska (KGW Lipia Góra); gm. Pelplin - Joanna Żuraw (KGW Pomyje).

Integracja... pełna energii
Powiatowy Turniej KGW odbywa się cyklicznie. To była już jego 15. edycja, a wciąż cieszy się on ogromnym zainteresowaniem. Jego celem jest integracja KGW, wymiana doświadczeń, ale przede wszystkim wspaniała zabawa.
- Na każdym kolejnym turnieju odbywa się coraz ciekawsze widowisko – oceniały członkinie kół. – Ale i my z roku na rok jesteśmy coraz bardziej pełne energii, optymizmu i pozytywnych emocji!
W br. w konkurencjach turniejowych brało udział pięć zespołów z czterech gmin powiatu tczewskiego: KGW Rożental, KGW Bałdowo, KGW Nicponia, KGW Szczerbięcin oraz KGW Lipia Góra. Panie dopingowali m.in. starosta powiatu tczewskiego Józef Puczyński, burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch, wójt gminy Tczew Roman Rezmerowski, przewodniczący Rady Powiatu Tczewskiego Piotr Odya, a także prezes Wydawnictwa Pomorskiego Iwona Czyżewska.
Zawody rozegrano w pięciu kategoriach, takich jak: prezentacja taneczna „Mazur”, „Produkt tradycyjny pochodzenia roślinnego – kapusta”; „Sport w naszej wsi”; scenka kabaretowa „W kolejce”; „Moda sportowa na wesoło”.

Mazurek i pchnięcie wałkiem
Wszystkie koła przygotowały się do imprezy bardzo starannie. Panie dały fantastyczny pokaz, wykazując się niebywałym poczuciem humoru. Udowodniły, że są nie tylko świetnymi gospodyniami i organizatorkami, ale mają też głowy pełne pomysłów, doskonale bawią się i współpracują. Posiadają także zdolności aktorskie i taneczne.
Pierwsza konkurencja – kulinarna „Produkt tradycyjny pochodzenia roślinnego – kapusta” -zadowoliła nawet wybrednych smakoszy. Prym wśród pysznych dań wiodło KGW Nicponia, które zachwyciło swoją potrawą z „modrej” kapusty. Receptury jednak panie nie chciały zdradzić...
- Niech pozostanie ona naszą tajemnicą – oznajmiły przekornie. – Wbrew pozorom jest to całkiem prosty przepis.
Potem panie brawurowo odtańczyły polski taniec narodowy – mazurek. Na chwilę leśniczówka w Bukowcu zamieniła się w szlachecki dwór. Partnerami pań poprzebieranych w staropolskie, kolorowe stroje były... panie ubrane w dostojny czarny kontusz. Zarówno tancerki i „tancerze” zebrali ogromne brawa za niezwykłą elegancję, grację i wdzięk.
- Jest upał, a my musiałyśmy tańczyć w czarnych mundurach – informowali „tancerze” z KGW Szczerbięcin. – Ale opłaciło się.
Według jury w konkurencji tanecznej najlepiej zaprezentowały się panie z KGW Lipia Góra i KGW Szczerbięcin.
Zachwyt wzbudziły prezentacje na tablicach przedstawiające „Sport w naszej wsi”. Tu inwencja pań była zaskakująca. Do „sportów” w swoich wsiach podeszły z humorem i przymrużeniem oka. KGW Nicponia do prezentacji posłużyła się lalkami Barbie, które uprawiały boks, rzucały talerzami. Panie z Lipiej Góry swoją tablicę zaadaptowały na bieżnię, na niej wykleiły poszczególne konkurencje sportowe, np. pchnięcie wałkiem, wodolejstwo, wspinaczkę wysokogórską czy kolarstwo.

Poprzebierane w... kapuściane liście
Największy jednak aplauz wzbudziły dwie ostatnie prezentacje – „Moda sportowa na wesoło” i scenka kabaretowa „W kolejce”.
- Tak bawić się mogą tylko kobiety – uważało wielu gości. – Tylko one są tak odważne, aby poprzebierać się w liście od kapusty... No i przy tym tak pięknie wyglądać.
Ostatecznie laureatkami XV Powiatowego Turnieju okazały się panie z KGW w Lipiej Górze - 22 pkt. Na II miejscu uplasowało się KGW ze Szczerbięcina - 20 pkt. Trzecie miejsce ex-equo zajęły panie z KGW Rożental i KGW Bałdowie - po 19 pkt. Debiutantki z KGW w Nicponi uzbierały 18 pkt.
To kolejny sukces pań z Lipiej Góry, które w 2007 r. również wywalczyły w Bukowcu I miejsce (ex equo). Kilkakrotnie już lipiogórskie KGW brało udział w Wojewódzkim Turnieju KGW w Żukowie. W poszczególnych konkurencjach nasze panie zajmowały tam wysokie pozycje


MATERIAŁ VIDEO >> KLIKNIJ

Polne kwiaty w wykonaniu dzieci
W br. wprowadzono też konkurencję dla najmłodszych - konkurs plastyczny. W specjalnie przygotowanym miejscu grupka dzieci (dwoje z każdego koła) musiała jak najlepiej skopiować bukiet polnych kwiatów. Zwycięzcą został 9-letni Dominik Dzienisz z Brzuśc. Chłopiec niedosłyszy, ale ma talent plastyczny. Dodatkowo każde z dzieci dostało nagrody niespodzianki ufundowane przez Bank Spółdzielczy w Tczewie.
- Cieszę się, że to mój rysunek spodobał się najbardziej - mówił Dominik. - Lubię rysować i bardzo się starałem. W wolnych chwilach gram na komputerze i w koszykówkę. Marzy mi się wyjazd do Egiptu, aby zwiedzać wspaniałe zabytki.
Podczas turnieju nagrodzeni zostali także Czytelnicy „Gazety Tczewskiej” głosujący na Najsympatyczniejszą Gospodynię KGW powiatu tczewskiego 2011. Swe upominki ufundowane przez Lokalną Grupę Działania „Wstęga Kociewia” odebrali:  Renata Łodko (Lipia Góra), Marzena Kubat (Tczew), Marysia Buler (Tczew), Bożena Tarnosch (Kuchnia), Erna Waśniewska (Mała Słońca).

KGW - ciekawe pomysły
Józef Puczyński, starosta powiatu tczewskiego jest pełen uznania dla pań z KGW:
- Koła zawsze nadawały pewien ton na wsiach. Coraz więcej kobiet aktywnie stara się poprawić jakość życia na wsi podejmując konkretne działania. Dzięki swojej przedsiębiorczości uzyskują dotacje i wsparcie na szereg działań, prowadzą kwesty na realizację różnych pomysłów. Obecnie działa wiele organizacji i instytucji wspierających KGW; kiedyś były one pozostawione same sobie. Dzisiaj kobiety wiedzą, gdzie szukać pomocy w realizacji swoich akcji i tę pomoc otrzymują. Ponadto na wieś napłynęło wiele kobiet z miasta i wytworzyła się zadziwiająca symbioza, która daje pozytywne efekty. KGW dają im możliwość systematycznego spotykania się, rozmawiania o wspólnych problemach i rozwiązywania ich, powstawania nowych pomysłów. Dodam, że każda inicjatywa kół spotyka się z naszym poparciem i wsparciem.

Uwaga! Konkurs kulinarny
Na turnieju ogłoszony został konkurs kulinarny pt. „Kociewskie zupy - parzybroda”.
Jego finał odbędzie się 1 października 2011 w Subkowach.
- Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie szkoły o profilu gastronomicznym, restauratorów, firmy cateringowe, Koła Gospodyń Wiejskich, osoby indywidualne – wszystkich pasjonatów kuchni kociewskiej - namawiała Krystyna Gierszewska ze Stowarzyszenia Kociewskie Forum Kobiet, współprowadząca Powiatowy Turniej KGW. - Popularyzacja tradycji kulinarnych na Kociewiu służy podtrzymywaniu zwyczajów i promocji regionu oraz sprzyja wzbogacaniu wiedzy na temat dziedzictwa kulinarnego regionu.
Więcej informacji na temat konkursu na stronie internetowej www.forumkobiet.org.pl.

Dzieci w konkursie plastycznym
Wiktoria Kamińska, Filip Dzienis, Dominik Dzienisz, Karol Myszk, Paweł Błauciak, Patrycja Kata, Adrianna Goetzke, Martyna Niedziałkowska, Zuzanna Niedziałkowska, Katarzyna Kasprzak, Kacper Knopa, Julia Wolska.

Od kogo nagrody
Nagrody dla laureatek plebiscytu na Najsympatyczniejszą Gospodynię KGW ufundowane zostały przez: ● Starostwo Powiatowe w Tczewie, ● Urząd Gminy w Tczewie, ● Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, ● Urząd Gminy w Subkowach, ● Urząd Miasta i Gminy w Gniewie, ● Urząd Gminy w Morzeszczynie, ● Urząd Miasta i Gminy w Pelplinie, ● ARiMR Oddział Regionalny w Gdyni, ● Bank Spółdzielczy w Tczewie, ● Bank Spółdzielczy w Gniewie, ● Bank Spółdzielczy w Pelplinie, ● LGD Wstęga Kociewia, ● WZRKiOR w Gdańsku, ● GZRKiOR w Tczewie, ● Pomorską Izbę Rolniczą.


Zobacz MATERIAŁY VIDEO z imprezy:

Skecze pełne humoru" na Powiatowym Turnieju KGW 2011

Sport w naszej wsi” na Powiatowym Turnieju KGW 2011



Podziel się
Oceń

Reklama