niedziela, 17 maja 2026 03:47
Reklama

Dlaczego jestem dumny z bycia Polakiem? Tczewianie opowiadają za co kochają swój kraj

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Gazeta Tczewska przeprowadziła sondę. Pytaliśmy tczewian dlaczego są dumni z bycia Polakami. Pomimo szeroko pojętego podejścia patriotyzmu, odpowiedzi najczęściej odnosiły do przywiązania do pięknej historii oraz podziękowań dla przodków, za ich hart ducha i oddanie na rzecz wolnej i niepodległej Polski.
Dlaczego jestem dumny z bycia Polakiem? Tczewianie opowiadają za co kochają swój kraj

Zenon Weiss, 
86-letni emeryt, kombatant wojenny  

- jestem dumny z bycia Polakiem, bo tak zostałem wychowany. Urodziłem się 1932 r., w Tczewie, w polskiej, katolickiej rodzinie. Podczas wojny naszą rodzinę wywieziono do Niemiec. Mieszkanie na obczyźnie jeszcze bardziej ugruntowało mnie i moich bliskich w przekonaniu, że bycie Polakiem to wartość nadrzędna. Po wojnie swój patriotyzm i przywiązanie do kraju wyrażałem poprzez zaangażowanie w działania patriotyczne np. bycie harcerzem. Nie wyobrażam sobie, żebym żył w innej skórze. Najważniejsze to być dobrym człowiekiem, dobrze pracować i pamiętać o to dla kogo to robimy. Dla Polski, dla dzieci, dla przyszłości. 


Kamila Garska 
kl. II EB ZSE w Tczewie

- jestem bardzo dumna, z tego że żyjemy w wolnym kraju. My jako Polacy wywalczyliśmy sobie wolność wyznania oraz poglądów, jesteśmy aktywni w różnych organizacjach, możemy się zrzeszać. Dziękuję moim i nie tylko moim przodkom, że odzyskali niepodległość. Teraz my jako kolejne pokolenie mamy obowiązek niedoprowadzić do wojen. Poza tym dbać o środowisko, troszczyć się o dobro wspólne, przestrzegać praw. Na pewno mamy łatwiej niż nasi pradziadkowie, dziadkowie czy rodzice. Żyjemy w lepszym kraju. Dziękujemy, że wywalczyli to co mamy teraz. I pamiętamy o haśle „Bóg, honor, ojczyzna”.


Jarosław Szałajda, 
instruktor-maszynista

- Polska ma nieskalaną historię. Możemy o niej z dumą opowiadać. Byliśmy pierwszymi, którzy obalali mury i zrzucali kajdany komunizmu. Po zmianach ustrojowych w latach 90. kraj się rozwijał pomimo licznych afer i złodziejstwa tzw. elit. Zawdzięczamy to wyrzeczeniom i uczciwiej pracy przeciętnych obywateli. Dzisiaj Polska zaliczana jest do krajów rozwiniętych. Patriotyzm wśród Polaków objawia się w różny sposób i w różnych środowiskach. O patriotyzmie się mówi i jest to temat żywy. Jest też wiele sporów między Polakami, a to dobry znak, bo my się jednoczymy przed prawdziwymi zagrożeniami. Dlatego uważam, że warto być Polakiem.
 

Alicja Gajewska
dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie

- przyprawia mnie o dumę postawa Polaków – tych, którzy uchwalili Konstytucję 3 Maja i tych, którzy w okresie zaborów pielęgnowali polskość i dbali o naszą kulturę i język, a po 123 latach wywalczyli niepodległość Ojczyzny. Ogromnie dumna jestem z tego, że to My obaliliśmy komunizm. Zrobiliśmy to bezkrwawo, co stanowi wzór godny naśladowania. Walczyliśmy o swoją wolność i angażowaliśmy się w odzyskanie niepodległości przez inne kraje. Cieszę się, że Bóg, Honor, Ojczyzna nie były i nie są pustymi słowami dla Polaków. (...)


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Proekologiczna impreza w  Gminie Tczew Proekologiczna impreza w Gminie Tczew III gminny dzień pszczoły już 23 maja w StanisławiuMaj to wyjątkowy miesiąc dla miłośników przyrody i ekologii. Z okazji Światowego Dnia Pszczół Wójt Gminy Tczew Krzysztof Augustyniak, Rejonowe Koło Pszczelarzy Tczew, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Sołtys Stanisławia zapraszają mieszkańców na III Gminny Dzień Pszczoły. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 23 maja, na terenie Gminnej Pasieki w Stanisławiu. Początek zaplanowano na godzinę 14:00, a udział w imprezie jest bezpłatny.Organizatorzy przygotowali bogaty program atrakcji dla całych rodzin. Na uczestników czekać będą m.in. pokazy wirowania miodu połączone z degustacją, warsztaty budowania domków dla owadów, przejażdżki konne, animacje i konkursy dla dzieci oraz „pszczeli targ” z ofertą stoisk pszczelarskich. Nie zabraknie również widowiskowych pokazów sokolniczych, żywej lekcji historii przygotowanej przez Bractwo Rycerskie Kerin czy warsztatów związanych z dawnym bartnictwem.Ważnym elementem wydarzenia będzie także akcja elektrozbiórki. Mieszkańcy będą mogli oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, otrzymując w zamian ekologiczny upominek.III Gminny Dzień Pszczoły ma przede wszystkim charakter edukacyjny. Gminna Pasieka w Stanisławiu od lat promuje wiedzę na temat roli pszczół i dzikich zapylaczy w środowisku naturalnym. To właśnie dzięki ich pracy możliwe jest zapylanie roślin, które odpowiadają za znaczną część produkcji żywności. Organizatorzy przypominają, że bez pszczół trudno byłoby wyobrazić sobie codzienną dietę opartą na owocach, warzywach czy produktach roślinnych.Na uczestników wydarzenia czekać będzie również plenerowa kuchnia z Kamilą Kamrowską, poczęstunek przygotowany przez KGW Stanisławie oraz liczne aktywności integrujące lokalną społeczność.Organizatorzy zachęcają wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania i spędzenia sobotniego popołudnia w rodzinnej, ekologicznej atmosferze. UG w TczewieData rozpoczęcia wydarzenia: 23.05.2026 14:00 – Data zakończenia wydarzenia: 23.05.2026 21:00
Reklama
Reklama