
Podziel się:
Oceń:
Gruba kreska w 1989 roku spowodowała, iż praktycznie nikt z betonu komunistycznego funkcjonującego w Polsce, za okres komunizmu nie odpowiedział. Po pierwszym szoku i upadku komunizmu, towarzysze i towarzyszki systematycznie podnosili i podnoszą głowę, a arogancja połączona z bezczelnością tego środowiska przekracza kolejne granice, szczególnie na szczeblach lokalnych. Często spotykam się z opinię, iż minęło już wiele lat i byli działacze komunistyczni oraz kolaboranci już nie żyją lub są w wieku, kiedy przestali być aktywni (co nie jest zgodne prawdą - przykład Cimoszewicza i Millera, itp.), a ich dzieci nie mogą odpowiadać za rodziców. Oczywiście jest w tym wiele racji, jednak jakimś dziwnym trafem zdecydowana większość aktywnych społecznie potomków kacyków komunistycznych, delikatnie mówiąc nie podziela poglądów prawicowych, a tożsamość narodowa ma dla nich małe znaczenie albo jest całkowicie obca. Dlatego mamy tak podatny grunt, który pozwala dzielić od lat nasze społeczeństwo i rozbijać wspólnotę.
Nawet wojna na Ukrainie wywołana przez terrorystyczne państwo, jakim jest Rosja oraz jej wiele agresywnych zachowań nie skłoniło do refleksji środowisk totalnej opozycji i postkomunistycznych. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego? Czy nie jest to praca dla stosowanych służb państwa? I nie ma to nic wspólnego z zagrożeniem wolności dla demokracji (bo zaraz usłyszę takie głosy), jest to po prostu bezpieczeństwo państwa. Również działalność wielu lokalnych działaczy w dobie zagrożenia wojną powinna zostać prześwietlona przez stosowane służby wywiadowcze.
Zastanawiające efekty pracy lokalnych działaczy widzimy również w Tczewie. Od lat wiele środowisk walczyło o usunięcie obeliska, a w najgorszym przypadku faszystowskiej czerwonej gwiazdy z pomnika Żołnierzy Radzieckich. Niestety bez wsparcie prezydenta miasta i wielu działaczy, którzy wręcz oddają hołd Armii Czerwonej każdego 12 marca. Wypowiedz prezydenta po zniknięciu czerwonej gwiazdy mnie osobiście nie zdziwiła – „ … Apeluję, żeby problem tej czerwonej gwiazdy załatwić na drodze pokojowej, a nie na drodze jakichś partyzanckich, dzikich działań w nocy, bo to naprawdę źle świadczy o nas, jak zaczynamy niszczyć mogiły. …” Jest to czysta manipulacja, czemu miała służyć i komu? Należy wyjaśnić, iż nikt nie niszczył mogił i nigdy nie słyszałem o takich zamiarach. Jednak już 30.03.2022 roku do Urzędu Miasta w Tczewie wpłynęło pismo od Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku skierowane do prezydenta Tczewa, który w swoim piśmie przyjął narrację prezydenta Tczewa, cytuję fragment ”… Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku jest oburzony tym aktem wandalizmu i wyraża nadzieję, że sprawcy tego barbarzyńskiego czynu zostaną ustaleni i ukarani zgodnie z polskim ustawodawstwem…”. Niebywała arogancja zważywszy na to, co Rosja robi obecnie na Ukrainie. W Polsce Armia Czerwona nie była wyzwolicielem, a ZSRR było dekady okupantem również okrutnym. Pan Konsul powinien być szczęśliwy, iż pomimo braku faszystowskiej gwiazdy jest w Tczewie tak zadbana nekropolia Żołnierzy Radzieckich. Mam wielkie obawy, graniczące z pewnością, czy prezydent Tczewa oraz jego środowisko jest w stanie stanąć na wysokości zadania i raz na zawsze rozwiązać ten problem. Myślę, że cenna jest inicjatywa Pana Posła Kazimierza Smolińskiego przeniesienia nekropolii na cmentarz wojenny znajdujący się w niedalekiej okolicy np. w Malborku. Obecnie nie znajduje się ona na żadnym cmentarzu, a już na pewno nie na cmentarzu katolickim, jak w swoim piśmie sugerował Konsul Federacji Rosyjskiej.
Osobiście uważam, iż „Pomnik Ofiar Terroru Stalinowskiego” lub „Tczewski Panteon Katyński”, które aktualnie w porównaniu z nekropolią Żołnierzy Radzieckich znajdują się w miejscach i stanie uwłaczającym godności nam Polakom, to jeden z nich powinien zostać przeniesiony w miejsce tego pomnika Żołnierzy Radzieckich, co byłoby dziejową sprawiedliwością. Walka o pozostawienie obelisku i symbolu bandyckiego państwa (czyli czerwonej gwiazdy - symbolu totalitaryzmu), to hańba szczególnie widoczna na tle wojny na Ukrainie.
Muszę jeszcze wspomnieć o wypowiedzi prezydenta Tczewa w kontekście syren 10 kwietnia w rocznicę katastrofy smoleńskiej. Panie prezydencie chwalebna jest pana troska o obywateli Ukrainy w Tczewie i walka o nie włączanie syren. Jednak zapewniam pana, iż Obywatele Ukrainy doskonale rozumieją tę tragedię, a imieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Lecha Kaczyńskiego nazwali jedną z ulic w Kijowie (czego nie ma w Warszawie). Obywatele Ukrainy doskonale wiedzą, czym jest bandyckie, terrorystyczne państwo Rosyjskie i włączenie syren im nie przeszkadzało.
https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/
MOJE FELIETONY PISZĘ W OPARCIU O:
Art. 14, 54 - Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 r.
Art. 14: „Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu”.
Art. 54: „1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane...
Art. XIX - Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z dnia 10 grudnia 1948 r. Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
„Każdy ma prawo do wolności przekonań i wypowiedzi; prawo to obejmuje wolność wyznawania niczym nie skrępowanych przekonań oraz wolność poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji i idei wszelkimi środkami bez względu na granice”
Art. 19 - Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych Zgromadzenie Ogólne ONZ 16 grudnia 1966 r.,
„1. Każdy człowiek ma prawo do posiadania bez przeszkód własnych poglądów. 2. Każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania opinii; prawo to obejmuje swobodę poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglądów, bez względu na granice państwowe, ustnie, pismem lub drukiem, w postaci działa sztuki bądź w jakikolwiek inny sposób według własnego wyboru.
Art. 11 - Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej, Traktat lizboński 13 grudnia 2007 roku
„1. Każdy ma prawo wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. 2. Szanowana jest wolność mediów i ich pluralizm”.
"Wszyscy mogą wygłaszać swobodnie swoje opinie, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. "
...ciekawe podejście.... FAJNIE BY BYŁO !:) ...opinie można rzeczywiście wygłaszać, ale za niektóre można odpowiadać karnie....istnieje coś takiego jak ochrona dóbr osobistych...ale nie wszyscy muszą o tym wiedzieć ...szczególnie jacyś podjarani goście...
https://legaartis.pl/blog/2022…
Ciekawe gościu, że tylko ten fragment tego felietoni zwrócił twoją uwagę. Zastraszanie, cenzura, zamordyzm to już było. Stąd między innymi problem z tym pomnikiem. Felieton odnosi się do innych ważnych kwestii.
...ponieważ , jest to najbardziej rzucający się w oczy idiotyzm !!!...gościu ...
byle co jesz, i byle co jadasz ...nie ty jeden w tym gronie !:))
Ktoś, kto urodził się moskieskim niewolnikiem i mu bezkrytycznie służy nigdy nie zrozumie wolności.
...za to ortografię zna jako tako ...odmiennie od 1/2 półgłowków z trzema klasami podstawówki..powiedział co wiedział .. :))
Ty ort odnosisz się do ortografii, a sam nie potrafisz poprawnie napisać jednego krótkiego zdania.
Taki jeden funkcjonuje w przstrzeni, który głosi "róbta co chceta".
UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji,
sporządzona w Krakowie dnia 22 lutego 1994 r.
Strony utrzymują miejsca pamięci i spoczynku zapewniając ochronę grobów, nagrobków, pomników i innych obiektów upamiętniających oraz zazielenienie i zachowanie ich w należytym porządku.
(...)
2.
Strony będą dążyć do usunięcia z terenu otaczającego miejsca pamięci i spoczynku wszelkich obiektów nie licujących z powagą tych miejsc.
3.
STRONY ZOBOWIĄZUJĄ SIĘ do natychmiastowego wzajemnego informowania się o WSZYSTKICH PRZYPADKACH WANDALIZMU wobec miejsc pamięci i spoczynku oraz do podejmowania niezwłocznych działań w celu przywrócenia tym miejscom należytego porządku, ukarania sprawców zgodnie z ustawodawstwem swojego państwa i zapobiegania podobnym aktom w przyszłości.
Artykuł 4
1.
Ekshumacja szczątków zwłok żołnierzy i osób cywilnych w celu identyfikacji pochowanych lub przekazania ich do pochowania w ojczyźnie będzie prowadzona wyłącznie na prośbę zainteresowanej Strony i za zgodą Strony, na której terytorium państwowym one spoczywają.
2.
Po uzyskaniu zgody na ekshumację i przekazanie szczątków zwłok żołnierzy i osób cywilnych do pochowania w ojczyźnie Strony uzgodnią procedurę przeprowadzenia ekshumacji i przekazania szczątków zwłok, wraz ze znalezionymi przy nich przedmiotami osobistymi, dokumentami, odznaczeniami oraz dystynkcjami.
(...)
Artykuł 5
1.
Zmiany miejsca spoczynku szczątków zwłok w państwie, w którym zostały one pochowane, odbywają się tylko w sytuacjach wyjątkowych, zgodnie z decyzją właściwych władz tej Strony, na której terytorium państwowym znajduje się miejsce spoczynku. O planowanej zmianie miejsca spoczynku będą niezwłocznie poinformowane właściwe władze drugiej Strony. Zmiany miejsca spoczynku, o których mowa powyżej, będą dokonywane przede wszystkim przez przeniesienie szczątków zwłok w istniejące miejsca spoczynku. (...)
Wyślij tę umowę do Kijowa, Buczy, Charkowa i Mariupola. Chętnie zapoznamy się z odpowiedzią.
nie ma potrzeby ! banderland nie jest stroną tej umowy...odwrotnie, to ty napisz do banderlandu o zgodę na ekshumację ofiar Wołynia... CHĘTNIE ZAPOZNAMY SIĘ ODPOWIEDZIĄ !:))
rozumu i rozsądku życzę .... o taki skutek z tą pomnikową hucpą chodzi ?? ..."Rosjanie zapowiadają zniszczenie cmentarza w Katyniu. Na miejscu pojawił się ciężki sprzęt budowlany. Ma to być zemsta za „burzenie” sowieckich pomników. Białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan udostępnił na twitterze nagranie, na którym widać koparki i wywrotki zmierzające w stronę nekropolii.
„Władze Smoleńska i lokalni aktywiści przywieźli ciężkie maszyny na teren polskiego cmentarza wojennego w Katyniu i grożą zniszczeniem go za „zburzenie sowieckich pomników w Polsce”. Wystosowali też petycję, by „sprawę katyńską” zamknąć raz na zawsze” – napisał Tadeusz Giczan."
....jak nigdy "nadzieja " okazuje się matką mądrych inaczej ...no jak tam "aktywiści"?
dociera coś do pustych łbów ?...
można liczyć na opamiętanie ?
Żaden z Polaków nigdy sprawy katyńskiej nie zamknie, tym bardziej raz na zawsze. Oczywiście Rosjanie/Sowieci bardzo by chcieli, ale ten mord należy im przypominać, by wszyscy mieli szanse dowiedzieć się co to za kraj i co to za naród. Nawet w XXI w. gdy prawie wszystko już wiadomo o tej zbrodni oni nadal zakłamują no i mordują - chwilowo inny naród.
Tchórzostwo prowadzi wlaśnie do takich sytuacji.. Gdyby z tym pomnikiem zrobiono porządek wcześniej dzisiaj by nie było tematu.
Zachecam do przeczytania linku, na czasie.
https://wpolityce.pl/historia/…
KTO CZYTUJE PROPAGANDĘ KARNOWSKICH-NACZELNYCH LIZUSÓW PIS ?:)) ...p.s. rozumiem, że pożyczonych pieniędzy nie oddajesz , jak nie lubisz wierzyciela ...pożyczka to też umowa...
Potomkowie moskali nie czytają Karnowskich to fakt.
:))))) karnowskich czyta odmóżdżony pelikan , który łyka wszystko, co na nowogrodzkiej wymyślą ...
Jak nie czyta sie różnych opini to wypisuje się takie bzdury. Ty zapewne czytasz Michnika, a lokalnie gazetę z ratysza.
karnowscy i ich portal to wyborcza i michnik(cy) pisu ,...dość się ich bzdur naczytałem...to fanatyczni i dobrze opłacani propagandziści Liliputina z Nowogrodzkiej... ptasim móżdżkom rzeczywiście mogą namieszać w łepetynach...myślący człowiek ich wyśmiej i załamie ręce ...nie jestem masochistą :))
pozostaje ci TVN i Wyborcza, powodzenia.
zapuszkowany w świecie magdalenkowej bandy czworga !:))
rusz łbem , i znajdziesz trochę innych ugrupowań, które nie dały się kupić i nie piły wódki razem z kiszczakiem ...tak jak lilputin z nowogrodzkiej ...:)))
p.s. pozostają MEDIA NARODOWE , mówiące i myślące po POLSKU !!!
...sługusie ukraiński ...TAK SIĘ PRZECIEŻ NAZWALIŚCIE USTAMI JASINY !:)) SŁUDZY UKRAINY, na kolana !!!
Myślalem, że tylko ruskie kacapy mają tak zrytą czachę, a tu popatrz jaki komentarz. Chyba, że jesteś potomkiem ruskich wyzwolicieli to by wszystko tłumaczyło.
...nie myśl tyle , najlepiej w ogóle....myślenie nie jest twoją mocną stroną ... licz np.barany - zacznij od siebie...potomku pejsatych , poznających się po zapachu...
Dramatyczne jest to, że to czerwone ścierwo rozpleniło sie w naszym kraju jak wszy. Bądzmy jednak optymistami grunt zaczyna im się palić pod nogami dlatego tak wierzgają.