Czyje autobusy (elektryczne) zobaczymy w 2023 r.?

  • 24.11.2021, 12:27
  • Wawrzyniec Mocny
Czyje autobusy (elektryczne) zobaczymy w 2023 r.? tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

Mieszkańców Tczewa czekają poważne zmiany w zakresie komunikacji miejskiej. Jak twierdzi Małgorzata Mykowska, rzecznik tczewskiego ratusza, ponieważ umowa z obecnym przewoźnikiem miejskim Przewozy Autobusowe „Gryf” wygasa z końcem 2022 r., miasto musi rozpisać nową umowę.

Zapytaliśmy panią rzecznik jakie są powody tego, że będzie nowy konkurs, a nie na przykład przedłużenie umowy z nowym przewoźnikiem, jednak poza lakoniczną odpowiedzią nie potrafiono nam tego wytłumaczyć. Z informacji miasta wynika jednak, że w nowym przetargu będą obowiązywały całkiem nowe wymagania.

 

- Ogłoszenie przetargu planowane jest na początku grudnia br. - informuje Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miejsiego w Tczewie. - Będzie dotyczył świadczenia usług przez 10 lat to jest lat 2023-2033. Umowa z obecnym przewoźnikiem mija z końcem 2022 r. Od nowego przewoźnika będziemy wymagać całkowicie nowego taboru, a także udziału autobusów elektrycznych, zgodnie z ustawą o elektromobilności.

 

Jeśli do nowego przetargu dojdzie będzie to największy przetarg miejski od lat. Dodajmy, że tczewianie co parę lat muszą mierzyć się z nowym przewoźnikiem. Od lat 90-tych po sprywatyzowaniu Zakładu Komunikacji Miejskiej, mieliśmy do czynienia już z firmami Connex, Veolia, Meteor, który zrezygnował w dość nieprzyjemnej atmosferze i teraz Gryf. Pytania czy po nowym przetargu zobaczymy nową firmę? Tym razem tczewianie mieliby korzystać z nowych autobusów. Jak wiemy dwie ostatnie firmy oferowały (Meteor) i oferują (Gryf) dość leciwy tabor.

 

Jak poinformował z-ca prezydenta ds. Gospodarczych - Adam Burczyk dla Radia Tczew, rzekome autobusy elektryczne miałyby się poruszać tylko w granicach Starego Miasta... Jak cytuje wiceprezydenta portal: „wszystkie pojazdy będą fabrycznie nowe. Jesteśmy po rozmowach z FALĄ, tak żeby były możliwości kasowania [biletów red.] i jeżdżenia po nowemu [...]”.

Wygląda na to, że być może zanosi się na zmiany w systemie użytkowania karty miejskiej.

 

Portal radiowy wymienia też liczbę nowego taboru autobusowego. Do Tczewa ma być w ciągu roku dostarczonych 26 nowych autobusów...

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Marcin
Marcin 30.11.2021, 20:48
Mała uwaga firma Conex a pózniej Veolia to ten sam podmiot.

Pozostałe