Odszedł śp. ksiądz infułat Stanisław Grunt. Do końca pracował na rzecz diecezji pelplińskiej

  • 24.10.2021, 11:45
  • Wawrzyniec Mocny
Odszedł śp. ksiądz infułat Stanisław Grunt. Do końca pracował na rzecz… Parafia w Subkowach

Podziel się:

Oceń:

22 października br., we wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II odszedł śp. ks. infułat Stanisław Grunt, były ekonom diecezji pelplińskiej, przyczynił się do wybudowania wielu kościołów. Był jednym z współorganizatorów pielgrzymki Jana Pawła II do Pelplina. Miał 85 lat. Mieszkańcy powiatu tczewskiego znali go z zaangażowania w wiele ważnych działań, w tym na rzecz edukacji oraz uroczystości.

Dodajmy, że przyczynił się także do przeprowadzenia prac konserwatorskich w Collegium Marianum i katedrze pelplińskiej.

 

Ks. infułat Stanisław Grunt (ur. 3 listopada 1935 r. w Nowej Cerkwi koło Pelplina) do szkoły podstawowej uczęszczał w czasie okupacji w Generalnej Guberni we wsi Maziarze k. Iłży, następnie w Radomiu, wreszcie pod koniec okupacji w Nowej Cerkwi. Szkołę ukończył w 1950 r., naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Tczewie. Studia filozoficzno-teologiczne Stanisław Grunt odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie (1954-59), otrzymując święcenia kapłańskie 12 lipca 1959 r. z rąk Biskupa Chełmińskiego Kazimierza Józefa Kowalskiego.

 

Mszę św. prymicyjną odprawił w swej rodzinnej parafii 19 lipca 1959 r. W uznaniu zasług duszpasterskich, 30 marca 1985 r., został mianowany przez Świętego Jana Pawła II kapelanem honorowym.

W 2013 r. odszedł na kapłańską emeryturę, ale pozostając w Pelplinie nadal pracował na rzecz diecezji.

 

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie +

 

(tomm)/Diecezja pelplińska

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe