COVID-owe nakazy i zakazy TCSiR. Zamieszanie przy organizacji sobotnich (23.10) zawodów pływackich...

  • 22.10.2021, 19:36
  • Wawrzyniec Mocny
COVID-owe nakazy i zakazy TCSiR. Zamieszanie przy organizacji sobotnich… Collage redakcja

Podziel się:

Oceń:

Z naszą redakcją skontaktowała się zbulwersowana mama dziecka, które jutro 23 października rano ma wystartować w zawodach pływackich, zorganizowanych w Tczewskim Centrum Sportu i Rekreacji. Okazuje się, że jego startu w zawodach nie będą mogli oglądać rodzice. Powód? Nie są zaszczepieni i dyrektor zakazał takim osobom wstępu na pływalnię.

Rodzice dzieci uczestniczących w zawodach wraz z programem imprezy otrzymali informację, że z uwagi na obostrzenia pandemiczne będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek i okazywania przez rodziców chcących kibicować dzieciom (pływakom) - dowodów zaszczepienia w postaci kodu QR przeciwko COVID-19 oraz dowodu tożsamości.

 

Jak poinformowała nas matka dziecka, która powiadomiła nas o całej sprawie, rodzice UKS „Dwójka” są zbulwersowania takim postawieniem sprawy.

 

- Jak można wprowadzić taki zakaz i to z takiego powodu?! Przecież szczepienia nie są obowiązkowe! To pogwałcenie naszych praw obywatelskich i konstytucyjnych – oburzała się pani Natalia, matka 10-latka. - Była propozycja porozumienia. Jeden z trenerów zaproponował, by podzielić trybuny na zaszczepionych i nieszczepionych, ale tę propozycję odrzucono.

 

Inny rodzic, z którym rozmawialiśmy miał mieszane uczucia, gdy dowiedział się o nakazie dyrekcji TCSiR. Powiedział nam jednak, że uważnie zapoznał się z aktualnymi przepisami covidowymi.

 

- Dla mnie działanie dyrektora Błaszkowskiego jest nadinterpretacją jakichkolwiek przepisów – stwierdził ojciec pływaka UKS „Dwójki”. - Nie ma żadnego przepisu, który mówiłby, że na tego typu imprezy mogą być wpuszczone tylko osoby zaszczepione! Jest natomiast mowa o tym, że zaszczepieni nie są wliczani do puli osób, które w danych imprezach mogą uczestniczyć. Nie do końca jest też tak, że pan dyrektor jako osoba zarządzające może wprowadzić taki nakaz, jak np. szef czy właściciel budynku firmowego. Wszystkie przepisy wprowadzane muszą być zgodne z przepisami wyższego rzędu: ustawami i konstytucją. Niedawno sąd tczewski zwolnił z odpowiedzialności właściciela siłowni, który w czasie lock dawn'u otworzył swoją firmę. Sąd jednak stwierdził, że jego działanie było legalne.

 

Rodzic dodał, że z wyroku Sądu Rejonowego w Tczewie płynie jasny przekaz – pewne działania polityków i samorządowców w Polsce są nielegalne. Czy w przypadku nakazu dyrektora TCiSR też tak jest?

 

- Mam wątpliwości czy nakaz dyrektora Błaszkowskiego jest legalny – dodał ojciec pływaka (dane osobowe do wiad. red.). - Wydaje mi się, że to działanie przeciw rodzicom. Myślę, że warto pamiętać, że niektóre osoby z uwagi np. na wielość chorób lub innych dolegliwości - po prostu nie mogą się zaszczepić. Wówczas też są wykluczone! Dlaczego ma tak być? Dlaczego nie skorzystano z propozycji trenera?! Podział trybun byłby do zaakceptowania... Byłby to krok do przodu. Z drugiej strony dlaczego jedni mieliby być wpuszczani a inni nie? Wszystkie dane dotyczące szczepień są danymi wrażliwymi. Są to dane osobowe. Taka instytucja jak TCSiR nie ma prawa dokonywać takich kontroli, ani tym bardziej wymagać okazywania dowodów osobistego!

 

Przez cały dzień próbowaliśmy dowiedzieć się o co w całym zamieszaniu chodzi. W końcu sytuacja zupełnie się zmieniła. Niestety na minus... Pamiętajmy jednak, że sytuacja epidemiczna wymusza od managerów podejmowanie pewnych niepopularnych kroków.

Poprosiliśmy dyrektora TCSiR (TCSiR Sp. z o.o.) – Andrzeja Błaszkowskiego, aby nam wyjaśnił całe zamieszanie oraz, by wskazał przepisy na podstawie, których wprowadza nakaz, o którym mowa w artykule. Pytaliśmy m.in. o to na jakiej podstawie prawnej żąda się kodów QR (tzw. paszportów coviowych) od rodziców.

W odpowiedzi otrzymaliśmy pismo trenera UKS „Dwójka” Tczew – Witolda Surwiło, który zwrócił się do dyrekcji TCSiR z pismem, w którym czytamy:

 

„W imieniu Zarządu UKS „Dwójka” Tczew proszę o wyrażenie zgody na przeprowadzenie zawodów pływackich pt. „Mistrzostwa UKS Dwójka Tczew w klasowych sztafetach pływackich”.

W wyżej wymienionych zawodach wezmą udział uczniowie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Tczewie w ilości 80 osób. Jako organizatorzy zawodów zobowiązujemy się do przestrzegania wytycznych dyrektora basenu, czyli skanowania kodu QR z paszportu Covidowego wszystkich rodziców.”

Dodajmy, że dyrektor Błaszkowski zaprzeczył, by ktoś proponowałby podczas zawodów podzielić trybuny na szczepionych i nieszczepionych.

Jak już wspominaliśmy los jutrzejszych zawodów zmienił się na minus. Dyrektor TCSiR Andrzej Błaszkowski ostatecznie przekazał nam swoje pismo ze swoją decyzją (dołączamy je do artykułu). Czytamy w nim:

 

„Wyrażam zgodę na przeprowadzenie sztafet pływackich, w których weźmie udział ok. 80 uczniów wraz z trenerami. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiologiczną w powiecie tczewskim oraz zwiększającą się liczbę zakażeń koronawirusem (SARS CoV-2) oraz po kontakcie z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tczewie, analizując ryzyko wynikające z organizacji zawodów pływackich z udziałem publiczności z przykrością nie wyrażam zgody na udział w zawodach publiczności.

Wyrażam zgodę na przeprowadzenie transmisji na żywo podczas zawodów”.

 

Dodajmy, że nasza redakcja także skontaktowała się z przedstawicielką PSSE w Tczewie. Zadaliśmy dwa krótkie pytania:

 

- Czy dyrekcja TCSiR ma uprawnienia by wprowadzić taki nakaz? (okazywania dowodu tożsamości i kodu QR – przyp. red.).

- Czy właściciele firm, prezesi bądź dyrektorzy mają prawo żądać od swoich pracowników lub gości firmy okazywania dowodów odbycia szczepień przeciwko COVID-19?

 

Odpowiedź nieco nas zaskoczyła. Tym bardziej, że TCSiR powołuje się na rozmowy z tczewskim sanepidem...

 

„W związku z Pana zapytaniem przesłanym za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu 22.10.2021r. dot. okazywania dowodu zaszczepienia uprzejmie informuję, że tut. Urząd nie jest właściwy do udzielenia odpowiedzi na postawione przez Pana pytania. W zakresie Narodowego Programu Szczepień regionalnymi punktami koordynacyjno – kontaktowymi są pełnomocnicy wojewodów do spraw szczepień i są oni właściwi do udzielania informacji w przedmiotowym zakresie” – odpisała Karolina Rożek, rzecznik prasowy PSSE w Tczewie.

 

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z pewnym chaosem prawnym i organizacyjnym, jeśli chodzi o stosowanie przepisów covidowych. Oczywiście z pełnomocnikiem do spraw szczepień skontaktujemy się jak tylko będzie to możliwe.

 

Wawrzyniec Mocny

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
PAMIETAJMY !
PAMIETAJMY ! 26.10.2021, 18:46
Pamiętajmy o art7.KONSTYTUCJI RP /organy....działają na podstawie i w granicach prawa. !!! "Pamiętajmy jednak, że sytuacja epidemiczna wymusza od managerów podejmowanie pewnych niepopularnych kroków." Sytuacja nic nie wymusza , co by nie było zgodne z obowiązującym prawem. Jak poniżej : domaganie się ujawnienia danych wrażliwych , jest przegięciem wartym co najmniej skontrolowania działalności placówki. Niech pan dyrektor poda przepisy prawa powszechnie obowiązującego, którymi się kierował podejmując takie a nie inne decyzje
...
"epidemia"
"epidemia" 26.10.2021, 12:44


Liczba nowych zakażeń koronawirusem w powiecie tczewskim (województwo pomorskie) 26 października wyniosła 21 – podało Ministerstwo Zdrowia. Na ponad 100tys. mieszkańców powiatu da się wytrzymać ... gdyby liczba zachorowań była rzeczywiście zatrważająca , żaden odpowiedzialny i rozsądny rodzic by siebie i swojego dziecka nie narażał na infekcję ...skoro dyrektor B. tak się boi infekcji niech się zwolni i poszuka mniej stresującego zajęcia, a
TCSiR ZLIKWIDOWAĆ jako rozsadnik zarazy !!
rodzic
rodzic 25.10.2021, 22:21
Zamykanie zawodów przed kibicami, segregacja na szczepionych i nie zaszczepionych, to pogwałcenie praw konstytucyjnych, ustawy o ochronie danych osobowych o RODO nie wspominając. Info o zaszczepieniu to dane wrażliwe dotyczące zdrowia i jako takie podlegają ochronie prawnej. To co próbował zrobić Bałszkowski to prosta droga do pozwu i odszkodowania. Rozumiem, że jest dużo zachorowań w Tczewie, ale nie na tyle dużo, by robić jakiś samozwańczy lock down !!
PŁACIĆ !!!
PŁACIĆ !!! 24.10.2021, 12:34
"Urzędnicy sanepidu, a także wojewoda lubelski krytykują wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Kilka dni temu unieważnił on karę 20 tys. zł nałożoną dla trzech wspólników ośrodka narciarskiego za złamanie obostrzeń. (...)

To, co najbardziej zabolało urzędników, to fakt, że sanepid ma zwrócić przedsiębiorcom koszta sądowe - 1791 zł."...JEŻELI SIĘ STOSUJE "PRAWO"stanowione na seansach niedzielskiego , to skutki są, jakie są... liczba unieważnionych przez sądy postanowień wyraźnie wskazuje , iż mamy do czynienia z nagminnymi przypadkami przekraczania i łamania prawa przez organy administracji publicznej ... osoby odpowiedzialne powinny ponieść konsekwencje prawne...
Sławek EU07
Sławek EU07 24.10.2021, 10:31
Zaszczepieni też mogą przenosić coronavirusa, tylko w dużo mniejszym stopniu, wystarczą odpowiednie szybkie testy.
xDxD
xDxD 22.10.2021, 20:12
Teee Wawrzyniec, Ty to też trochę mało kompetentny jesteś 😉 sprawdź jak nazywa się pełnomocnik TCSiR, bo jakiś chaos panuje u Ciebie w resekcji
Tczewianin
Tczewianin 27.10.2021, 12:24
Teee xDxD ! nazwisko pełnomocnika to w tym przypadku,drugorzędna, wręcz ***relna sprawa ...ARTYKUŁ ODNOSI SIĘ DO BARDZO WAŻNEJ SPRAWY, padają w nim pytania, na które brak odpowiedzi ze strony kompetentnych, jak się zdaje , organów... i każdy z odrobiną rozsądku przyzna, że jest poważne przypuszczenia, iż niektóre organy 1) przekraczają swe uprawnienia; 2) nabierają wody w usta , kiedy trzeba udzielić konkretnej odpowiedzi !!! no xdxd odpowiedz za pana dyrektora :)
aby"wskazał przepisy na podstawie, których wprowadza nakaz, o którym mowa w artykule.(...)na jakiej podstawie prawnej żąda się kodów QR (tzw. paszportów coviowych) od rodziców. p.s. w prasie zagranicznej (można skorzystać z translatora) skutki "walki z pandemia "są podobne, jak wszędzie, mimo różnic w stosowaniu bezprawnych ograniczeń wolności i swobód obywatelskich.ps. 2 dlaczego KOD milczy ?:)
Autor
Autor 27.10.2021, 08:56
Nie wiem o co chodzi pelnomocnikiem nowopowolanej spółki jest Andrzej Blaszkowski - osobacwtedybi obecnie zarzadzajaca TCSiR

Pozostałe