Wielki bohater z małego Gorzędzieja

  • 05.08.2021, 09:22
  • Wawrzyniec Mocny
Wielki bohater z małego Gorzędzieja Archwium rodzinne

Podziel się:

Oceń:

Gorzędziej to mała kociewska osada położona nad Wisłą. Według legendy miał tutaj zatrzymać się i nauczać podczas swojej misji św. Wojciech w X wieku. To jednak nie jedyna znana persona związana z Gorzędziejem. W XX stuleciu należy odnotować życie i działalność Huberta Stangenberga, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Urodził się 28 maja1919 r. w Pelplinie. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Jego ojciec, Antoni, był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Gorzędzieju. Hubert jak i jego trójka rodzeństwa - Jadwiga, Albin i Witold - należała do harcerstwa.

Początkowo uczył się w Gorzędzieju, a od piątej klasy uczęszczał do szkoły powszechnej nr 5 w Tczewie. Do harcerstwa wstąpił w 1930 r. Świadectwo dojrzałości otrzymał w maju 1939 r. jako absolwent I Państwowego Gimnazjum Męskiego i Liceum w Tczewie. Jako licealista marzył, aby zostać nauczycielem wychowania fizycznego.

 

W 1938 r. w Toruniu zdobył mistrzostwo juniorów Pomorza w rzucie oszczepem, dyskiem i granatem. Został powołany do sportowej kadry narodowej juniorów. Pełnił liczne funkcję w drużynach harcerskich nie tylko w Tczewie. Był m.in. zastępowym DH im. Tadeusza Kościuszki w Gorzędzieju. Brał udział w licznych obozach harcerskich. W ciągu swej aktywnej działalności na terenie miasta i powiatu tczewskiego zdobył 32 sprawności harcerskie oraz zaszczytny stopień Harcerza Orlego.

 

W chwili wybuchu II wojny światowej znajdował się w Gorzędzieju. Hubert zebrał kolegów harcerzy i wraz z nimi podążył w kierunku Tczewa, wyrażając gotowość do walk obronnych. Później ukrywał się u rodziny w Przechowie, nieopodal Świecia. Jego ojciec został aresztowany i osadzony w tczewskich koszarach. Niemieccy żołnierze dwukrotnie dokonywali rewizji domu Stangenbergów w Gorzędzieju w celu aresztowania Huberta i jego brata Albina. Nie czując się pewnie w rodzinnych stronach, w grudniu wyjechał do Warszawy. Zaangażował się w działalność konspiracyjną przyjmując pseudonim ,,Kubaˮ. Występował także pod nazwiskiem Jan Jankowski.

 

Brał udział w akcjach zbrojnych w Warszawie, Generalnej Guberni oraz w Powstaniu Warszawskim, gdzie dowodził powstańczym plutonem. Jego powstańczy szlak wiódł przez Wolę, Powązki, Getto i Stare Miasto. Zginął bohaterską śmiercią w nocy z 24/25 sierpnia 1944 r. podczas ataku na Biały Dom. Został pochowany w Ogrodzie Krasińskich, na zapleczu domu przy ul. Nalewki 4. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Walecznych. Jego imię nosiła Szkoła Podstawowa w Gorzędzieju.

W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, warto przypominać w te sierpniowe dni kociewskich bohaterów powstańczych walk jak Hubert Stangenberg.

 

ZKP OK Tczew

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe