Festiwal Historyczny Vivat Vasa

  • 22.07.2021, 15:56
  • Jacek Trzosowski
Festiwal Historyczny Vivat Vasa

Podziel się:

Oceń:

Vivat Vasa! to coroczny XVII-wieczny festiwal historyczny, którego głównym wydarzeniem jest inscenizacja „Bitwa pod Gniewem 1626”.
W tym roku przypada 395. rocznica Bitwy i jednocześnie XX edycja Festiwalu. Przygotowania trwają już od jakiegoś czasu i jedno jest pewne – jak co roku czeka Nas znakomity festiwal! Co najmniej tak zacny jak rok temu.
 

 
W Festiwalu wezmą udział liczne grupy rekonstrukcji historycznej. Na polu bitwy stanie piechota szwedzka i polska oraz chorągwie husarskie i szwedzka rajtaria.
Spodziewać się należy brawurowych szarż husarii, intensywnego ostrzału muszkietów i artylerii zaciętych starć piechoty. Podczas wydarzenia promowane będą postawy patriotyczne, goście wydarzeń poprzez żywe lekcje historii, pokazy i przemówienia uczyć będą się chlubnej historii Polski.

Równolegle przez dwa dni sierpnia ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Miejscowi kowale zaprezentują swój kunszt podczas Gniewskiego Pokazu Sztuki Kowalskiej. Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, a wieczorem odbywać się będą koncerty muzyki folkowej.
 
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Jarosław Sellin sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu ze względu na sytuację epidemiologiczną.
Jacek Trzosowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe