Krzyż Wolności i Solidarności dla Śp. Andrzeja Kaszuby

  • 14.07.2021, 21:32
  • CC
Krzyż Wolności i Solidarności dla Śp. Andrzeja Kaszuby Foto: Bożena Kaszuba

Podziel się:

Oceń:

W Los Angeles (USA) w Konsulacie Generalnym RP w poprzednim tygodniu miała miejsce niezwykła uroczystość. Konsul Generalny Jarosław Łasiński, w imieniu prezydenta, wręczył pośmiertnie Krzyż Wolności i Solidarności Śp. Andrzejowi Kaszubie - legendarnemu przywódcy Solidarności w FPS Polmo. Krzyż odebrała wdowa Bożena Kaszuba.

Andrzej Kaszuba urodził się 11 marca 1952 r. w Tczewie. Zmarł 5 sierpnia 2012 r. w USA.

Kaszuba był wyjątkową postacią ruchu wolnościowego. Pracował jako inżynier w Fabryce Przekładni Samochodowych „Polmo”, gdzie wykazał się dobrymi umiejętnościami organizacyjnymi. Kiedy wybuchły strajki, Andrzejowi Kaszubie - wówczas 28-letniemu inżynierowi zaproponowano kierowanie komitetem strajkowym. Zgodził się i poradził sobie z tym świetnie. Koledzy zauważyli jego potencjał, a ten odwzajemnił się walcząc o wolną Polskę. Andrzej Kaszuba wielokrotnie powtarzał, że nie zgadza się ani z ustrojem socjalistycznym, ani z porozumieniem przy Okrągłym Stole. Uważał, że inną „Solidarność” zakładali, a inna zasiadła do obrad. Po ogłoszeniu Stanu Wojennego wraz z Leszkiem Lamkiewiczem zostali aresztowani i w trafili do obozu dla internowanych w Strzebielinku. Po siedmiu miesiącach, odmówieniu współpracy i podpisania „lojalki”, postanowił wyjechać do USA. Tam przyłączył się do Kongresu Polonii Amerykańskiej w północnej Kalifornii, propagując naukę języka polskiego i kultury. Wielokrotnie przyjeżdżał do ojczystego Tczewa. Uważany jest jako jeden z najwybitniejszych tczewskich działaczy zasłużonych dla wolności.

Bożena Kaszuba przed budynkiem polonijnej organizacji w USA

Konsul Generalny w Los Angeles Jarosław Łasiński podczas ceremonii wręczenia odznaczenia pośmiertnie Andrzejowi Kaszubie

CC

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe