Święto najstarszej polskiej ustawy zasadniczej. Obchody święta majowej konstytucji w Tczewie

  • 28.04.2021, 13:09
  • Wawrzyniec Mocny
Święto najstarszej polskiej ustawy zasadniczej. Obchody święta majowej… Reprodukcja wikipedia.pl

Podziel się:

Oceń:

3 maja obchodzimy Święto Konstytucji. W tym roku będzie to już 230. rocznica uchwalenia tego epokowego aktu. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia tegoroczne uroczystości zostaną ograniczone do uroczystej Mszy św., która odbędzie się w Kościele Farnym w Tczewie o godz. 12.30.

Po Mszy św. przedstawiciele samorządu powiatowego złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową usytuowaną na Skwerze Konstytucji 3 Maja w Tczewie (przy Wieży Ciśnień).

 

- Zachęcamy również przedstawicieli innych instytucji, organizacji oraz wszystkich mieszkańców powiatu tczewskiego do złożenia kwiatów pod tablicą w wybranym przez siebie czasie, z zachowaniem wszelkiego rodzaju zasad bezpieczeństwa i przepisów dotyczących zgromadzeń obowiązujących w czasie pandemii – zaprasza Marcin Stolarski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Jednocześnie od 30 kwietnia do 5 maja na Skwerze Konstytucji 3 Maja będzie można oglądać wystawę pt. Konstytucja 3 Maja, przygotowaną przez Fabrykę Sztuk. Po 5 maja wystawa zostanie przeniesiona na Bulwar Nadwiślański, gdzie będzie można ją zwiedzać do 24 czerwca.

 

Dodajmy, że święto uchwalenia pierwszej w Europie ustawy zasadniczej oraz drugiej na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) ustanowiono tuż po odzyskaniu niepodległości w 1919 i ponownie w 1990 po obaleniu komunizmu. W PRL święto konstytucji było zakazane.

 

Tuż po wojnie, „3 maja 1946 r. w Krakowie doszło do starcia między osobami obchodzącymi Święto Konstytucji 3 Maja a siłami MO i UB. Kilkadziesiąt osób zostało rannych, a ok. 2 tys. aresztowano. Już 2 maja 1946 roku do wszystkich starostw i posterunków MO w całym kraju rozesłano telefonogram o zakazie urządzania uroczystości. Od tego czasu władze komunistyczne zabroniły publicznego obchodzenia Święta Konstytucji 3 Maja, a próby manifestowania były tłumione przez milicję i oddziały ZOMO.” (za nowahistoria.interia.pl).

 

(tomm)

 

Wawrzyniec Mocny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe