Kolejna siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy

  • 25.02.2021, 15:30
  • Źródło: UM Tczew
Kolejna siedziba Środowiskowego Domu Samopomocy UM w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

24 lutego otwarta została piąta już placówka Środowiskowego Domu Samopomocy w Tczewie. Z obiektu korzystać będzie 25 podopiecznych.

Budynek znajduje się na Os. Zatorze, przy ul. Elżbiety 19A, naprzeciw otwartego w 2020 r. Klubu Rodzinnego Zatorze (ul. Elżbiety 19B). Powierzchnia użytkowa parterowego budynku z poddaszem to 206 m2. Wcześniej znajdowały się tam mieszkania socjalne, ale lokatorzy zostali przeniesieni do innych lokali.

Wartość zadania to 750 tys. zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta, natomiast inwestycję prowadzi Tczewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Budynek znajduje się pod ochroną konserwatorską, dlatego wszelkie prace były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

– Otwarcie nowej filii Środowiskowego Domu Samopomocy to kolejny dowód na to, że Tczew jest przyjazny osobom niepełnosprawnym – powiedział Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa. – Zależy nam, aby nikt w naszym mieście nie czuł się wykluczony ze względu na swoją niepełnosprawność, a taki dom zapewnia poczucie bezpieczeństwa i wsparcie.

W budynku znajdują się dwie pracownie terapii zajęciowej, pracownia kulinarna, pracownia rękodzieła artystycznego, łazienka przystosowana dla osób niepełnosprawnych, pokój indywidualnego poradnictwa psychologicznego oraz pokój biurowy i pomieszczenie gospodarcze.

Poziom parteru z poddaszem został skomunikowany za pomocą nowej, żelbetowej klatki schodowej.

– Nasz nowy dom jest placówką pobytu dziennego przeznaczoną dla 25 osób przewlekle psychicznie chorych i osób z niepełnosprawnością intelektualną – tłumaczy Gabriela Brządkowska, dyrektor ŚDS w Tczewie. – Ośrodek prowadzić będzie kompleksową i długofalową terapię, dotyczącą wszystkich płaszczyzn funkcjonowania człowieka: fizycznej, psychicznej, intelektualnej oraz społecznej. Dla każdego uczestnika opracowany zostanie Indywidualny Plan Wspierająco-Aktywizujący, zgodny z jego potrzebami i możliwościami psychofizycznymi. Realizacja przyjętych założeń odbywać się będzie poprzez prowadzenie treningów umiejętności niezbędnych w życiu codziennym i terapii zajęciowej odbywającej się w pracowniach: kulinarnej, multimedialnej, ceramicznej, rękodzielniczej. Uczestnicy będą mogli także korzystać z poradnictwa psychologicznego, zajęć poprawiających sprawność ruchową, do dyspozycji będzie także przydomowy ogród.

Celem Środowiskowego Domu Samopomocy jest przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia w społeczeństwie oraz zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Placówka w Tczewie funkcjonuje obecnie w pięciu obiektach, skupiając ponad 100 podopiecznych. Filie znajdują się:

– przy ul. Nowowiejskiej 18

– przy ul. Armii Krajowej 55a/1

– przy ul. Niepodległości 10

– przy ul. Chopina 33

– przy ul. Elżbiety 19A.

Źródło: UM Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe