FELIETON. Refleksje nad kosztami

  • 29.01.2021, 18:52
  • Źródło: Gazeta Tczewska
FELIETON. Refleksje nad kosztami

Podziel się:

Oceń:

Wielokrotnie w swoich felietonach zwracałem uwagę na koszty związane z realizacją różnych inwestycji, które miały miejsce w Tczewie. Jednak pisząc ostatni felieton naszła mnie pewna refleksja, kiedy wspominałem o wybudowanym parkingu. Postanowiłem, więc obecny felieton napisać pod wpływem swoich przemyśleń. W związku z tym wracam do kilku inwestycji i związanych z nimi kosztami.

Na początek wrócę do wybudowanego parkingu przy dworcu kosztem około 13 milionów złotych. Należy się zastanowić, jaką wartość dodaną przyniósł miastu, a przede wszystkim mieszkańcom? Moim skromnym zdaniem nie przyniósł nic. Jedynie zostanie symbolem utrwalania miasta Tczewa, jako sypialni Trójmiasta. Czy ktoś zastanawiał się, co można zrobić za 13 milionów złotych? Na przykład można wybudować 26 domów jednorodzinnych pod klucz o wartości 500.000 zł.!!!, można wybudować kompletny budynek wielorodzinny na około 52 mieszkania!!! I Jednak ratusz zafundował nam parking na 100 samochodów, czyli koszt jednego miejsca parkingowego wynosi ca. 130.000zł !!! Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami miejsce parkingowe powinno mieć powierzchnię minimum 11,5m2 dla jednego auta. Przyjmując taką wartość to metr kwadratowy tego miejsca parkingowego kosztował nas mieszkańców ca 11.300 zł. I tu uwaga! o ile mi wiadomo jest to cena bez działki budowlanej!!! Jednak muszę dodać łyżkę dziegciu w tej beczce miodu i przypomnę tylko, że rzeczniczka ratusza przed rozpoczęciem budowy (lub w trakcie) poinformowała mieszkańców, że jest prawdopodobne, iż parking nie spełni swojej roli i może być za mały!? Dziękujemy rządzącym miastem za tak wspaniałą inwestycję, która nic nie wnosi pozytywnego dla mieszkańców.

Co ciekawe, na jednej z sesji rady miasta w ubiegłym roku, Pan prezydent poważnym głosem poinformował radnych, iż przed nami bardzo poważna inwestycja pod tytułem budowa basenu, który ma kosztować ponad 30 milionów złotych? Oczywiście nie traktuję tych zapowiedzi poważnie, ponieważ słyszymy to od wielu lat jednak, co mnie uderzyło to kwota. Czy na tle kosztów budowy parkingu stosunkowo prostego obiektu to dużo czy mało?   Oczywiście należy brać pod uwagę, co autor miał na myśli mówiąc o basenie? Czy ma on wyglądać tak jak „stadion” lekkoatletyczny prowincjonalnego miasta? Zobaczymy? Przejdźmy do kolejnego przykładu. Kosztem około 1 miliona złotych wybudowano na bulwarze nadwiślańskim plastikowy, kolorowy zamek dla dzieci. Aspekty estetyczne pominę. Koszt zapewne nie obejmował ceny działki budowlanej? Za 1 milion złotych można wybudować pod klucz dwa domy jednorodzinne łącznie z działką budowlaną(!), można kupić cztery mieszkania i to łącznie z gruntem, można kupić 16 nowych samochodów! Można postawić cztery nowoczesne szalety miejskie i jeszcze zostanie trochę pieniędzy . Tylko, po co? Tczew jest naprawdę zielonym miastem, możemy swoje potrzeby załatwiać pod drzewkiem. Pojawią się zapewne głosy, że dla dobra dzieci nie należy liczyć pieniędzy. Oczywiście, jednak przyjmując dane, które znalazłem w sieci, średnia cena budowy ogólnie dostępnego placu zabaw dla dzieci to koszt około 350.000 zł, dokładając małą kwotę mielibyśmy trzy place zabaw.

Kolejny przykład wspaniale wydanych pieniędzy jest trochę inny. To osławiona już Przystań Nadwiślańska, wybudowana kosztem około 6 milionów złotych. Nie byłoby w tym nic dziwnego tyle tylko, że było to 13 lat temu! Biorąc pod uwagę inflację na przestrzeni 13 lat, oraz uwarunkowania rynkowe wartość nieruchomości powinna wzrosnąć? Jednak nie w Tczewie. Tu rządzi inna ekonomia. Nieruchomość (skądinąd atrakcyjna) miasto po 13 latach próbowało sprzedać za cenę wywoławczą 2 miliony złotych - niestety nie znalazł się nabywca. A to niewdzięczni inwestorzy. Przyglądajmy się temu, co będzie działo się z przystanią, bo może to być ciekawe doświadczenie, a jest to nasza, mieszkańców Tczewa nieruchomość, a nie włodarzy miasta. 

Musiałem wrócić do tych tematów, bo nie dało mi to spokoju. Warto jednak zastanowić się nad tymi liczbami, czy wszystko jest ok.?

 

[email protected]

https://www.facebook.com/olek.wojciechowski.1829/         

Źródło: Gazeta Tczewska

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jagodziński
Jagodziński 23.02.2021, 18:52
Podobno jakaś spółka basenowa się szykuje będzie skok na kasę ?
mieszkaniec
mieszkaniec 15.02.2021, 09:57
Ten parking to chyba dla szejków dlatego tyle kosztował.
Kociewiak
Kociewiak 12.02.2021, 13:05
w miastach gdzie POgieci zarzadzaja tam[ cuda cuda] wyprawiaja
Janina
Janina 07.02.2021, 09:16
Budowa basenu buchachacha. Gada o tym przy okazji każdych wyborów

Pozostałe