101. rocznica powrotu Pelplina do odrodzonej Polski

  • 28.01.2021, 11:00
  • Źródło: UM Pelplin
101. rocznica powrotu Pelplina do odrodzonej Polski

Podziel się:

Oceń:

28 stycznia 1920 r. oddziały Frontu Pomorskiego wkraczając do Pelplina dokonały jego przyłączenia do odrodzonej Polski. Po blisko 148 latach zaboru pruskiego miasto powróciło na łono ukochanej Ojczyzny. Dnia 28 stycznia 2021 przypada 101. rocznica tego jakże ważnego dla Pelplina wydarzenia.

Co roku, 28 stycznia, na ulicach miasta odbywała się inscenizacja przedstawiająca wkroczenie Wojska Polskiego do Pelplina. Tego samego dnia odtwarzany był także przyjazd dowódcy Frontu Pomorskiego - Generała Józefa Hallera, który miał miejsce 7 dni po oficjalnym wyzwoleniu Pelplina tj. 4 lutego 1920 roku. Niestety ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, tegoroczne obchody tej pięknej rocznicy ulegną zmianie.

W czwartek 28 stycznia 2021 r. Generał Haller w towarzystwie żołnierzy Błękitnej Armii ponownie zawita do Pelplina. Tradycyjnie, przywitanie Dowódcy Frontu Pomorskiego będzie miało miejsce na dworcu PKP w Pelplinie, gdzie przyjedzie pociąg z generałem o godz. 11.46. Następnie Józef Haller  w towarzystwie żołnierzy oraz władz samorządowych ruszy ulicami Pelplina by spotkać się z mieszkańcami.

Zachęcamy do wspólnego świętowania 101. rocznicy powrotu Pelplina do odrodzonej Polski poprzez wywieszenia flag narodowych na swoich domach, firmach, zakładach pracy, instytucjach. Pamiętajmy w tym dniu szczególnie o mieszkańcach Pomorza Kaszubach i Kociewiakach, którzy oparli się germanizacji prowadzonej z całym wysiłkiem potężnego państwa pruskiego. To właśnie dzięki ich niezłomnej postawie Pelplin, jak i całe Pomorze powróciło na łono ukochanej Ojczyzny.

Źródło: UM Pelplin

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe