Mimo wyroku sądu dalej chowali zmarłych. ZUK nie odpowiada na pytania w sprawie cmentarza...

  • 21.01.2021, 09:31
  • Wawrzyniec Mocny
Mimo wyroku sądu dalej chowali zmarłych. ZUK nie odpowiada na pytania… W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

Wracamy do tematu dotyczącego sporu prawnego o to, gdzie na terenach przeznaczonych na poszerzony cmentarz komunalny można chować zmarłych. Zdaniem państwa Kajtek, którzy posiadają pole uprawne granicząc z cmentarzem (polew Rokitkach) oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku - pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie robią to zbyt blisko ich granicy.

Strony nie doszły do porozumienia i sprawa przez ostatnie miesiące rozstrzygała się w sądach w administracyjnych wszystkich szczebli od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku po Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, w którym władze Tczewa wnosiły o kasację wyroku sądu niższej instancji.

 

Podwójna przegrana

Dodajmy, że Gmina Miejska Tczew przegrała sprawę o kasację wyroku WSA 26 maja 2020 r., co oznacza, że wyrok ten jest ostateczny. Dalsze postępowanie ZUK jak dotychczas, może spowodować konieczność ekshumacji oraz wypłacania odszkodowania. Cała sprawa toczy się już nie jak uważano na początku o przepisy zagospodarowania przestrzennego, ale w oparciu o prawo budowlane, bo ZUK dąży do rozbudowy cmentarza. Pan Zbigniew Kajtek traci, bo wraz z nowymi granicami, cmentarz poszerza się o 50-metrowy pas działki w granicach ziemi rokickiej rodziny. Działania miasta decyzją wojewody zostały podtrzymane, jednak zostały one zaskarżone do WSA w Gdańsku, przed którym miasto przegrało z kretesem.

Odrzuceniu kolejnego kroku miasta – kasacji w NSA pisaliśmy szczegółowo w Gazecie Tczewskiej nr 33 12 sierpnia 2020 r.

 

Dalej chowali zmarłych

Ponowne chowanie zmarłych zaczęło się po świętach listopadowych. Wówczas ok. 3 listopada pojawił się pierwszy grób w spornym, zdaniem pana Kajtka miejscu. Do ostatnich dni jest już ich kilkanaście. Do 22 listopada PINB miał przeprowadzić wizję lokalną i powiadomić strony o decyzjach... Zbigniew Kajtek uważa, że do nowych pochówków dochodzi wbrew decyzji sądu ze złamaniem wyroku sądowego.

Jeśli Państwo Kajtek zaakceptowaliby postępowanie miasta na cmentarzu, byłoby to jednoznaczne z utartą 2 ha ziemi.

(...)

Wawrzyniec Mocny

Pytania bez odpowiedzi

15.01.2021 skierowaliśmy pytania do Dyrektora ZUK w Tczewie

Przemysława Bolewskiego, niestety do zamknięcia tego wydania gazety nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

„W związku z wyrokiem NSA w Warszawie, który uchylił kasację od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w sprawie o poszerzenie terenu cmentarza komunalnego w Tczewie o część działki Państwa Kajtek, co poskutkowało nabraniem mocy prawnej co do decyzji WSA w Gdańsku, zwracam się z prośbą o udzielenie wyjaśnień.

Jak sprawdziliśmy, mimo wyroku zakazującego poszerzania tych granic o działkę Państwa Kajtek oraz nieprzestrzeganie przez ZUK tzw. 50-metrowej strefy buforowej, gdzie można dokonywać pochówków zmarłych, czynności te nadal są prowadzone przez tczewski ZUK.

Wobec powyższego proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

 

- Dlaczego ZUK dokonał kilkunastu pochówków nie uwzględniając 50-metrowej strefy buforowej pomiędzy działką państwa Kajtek a cmentarzem komunalnym w Tczewie?

 

- Ponieważ pan Zbigniew Kajtek powiadomił o procederze Powiatowego Insp. Nadzoru Budowlanego w Tczewie czynności te zostały wstrzymane. Czy może Pan potwierdzić tę informację?

 

- Dlaczego ZUK nie zastosował się do postanowienia WSA w Gdańsku, który uznał za bezprawne naruszenie własności państwa Kajtek?

 

- Jakie będą dalsze działania ZUK w sprawie? Niestety wygląda na to, że dokonane pochówki z naruszeniem przepisów będą musiały być przeniesione... Czy ZUK rozważa dokonanie takich czynności?

 

 

 

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (7)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aj
Aj 21.01.2021, 14:04
Proponuje, zeby ludzie przestali umierac, wtedy powiekszenie cmentarza nie bedzie potrzebne

Pozostałe