Rok 2021 Rokiem Zamku Gniewskiego – od upadku do świetności

  • 31.12.2020, 09:08
  • Źródło: Gmina Gniew
Rok 2021 Rokiem Zamku Gniewskiego – od upadku do świetności

Podziel się:

Oceń:

Na sesji 30 grudnia, Rada Miejska w Gniewie podjęła uchwałę o ogłoszeniu roku 2021 Rokiem Zamku Gniewskiego – od upadku do świetności. To nawiązanie do tegorocznych obchodów 100 rocznicy wybuchu wielkiego pożaru gniewskiej warowni.

Zamek jest najokazalszym zabytkiem Gniewu, pamiętającym najdawniejsze i najświetniejsze czasy miasta. Zbudowany został na przełomie XIII i XIV wieku, pełniąc rolę domu krzyżackich komturów. W czasach polskich zamek był siedzibą starostów, w tym najsłynniejszego z nich - Jana Sobieskiego. W XIX wieku obiekt wielokrotnie przebudowywano. Ostatecznie spłonął w wielkim pożarze w 1921 roku. W roku 2021 mijać będzie 100 lat od wydarzeń tamtych dni. Doszczętne zniszczenie zabytku zainicjowało jego wielką odbudowę, co miało miejsce w latach 90-tych XX wieku. Prace przy odrestaurowaniu i zagospodarowaniu turystycznym Wzgórza Zamkowego zakończyły się w 1997 roku i sprawiły, że twierdza stała się głównym ośrodkiem krzewienia tradycji historycznej w Polsce. W lipcu 2010 roku zamek został sprzedany przez władze gminne prywatnej spółce Polmlek, a już w 2011 roku rozpoczęto realizację projektów, mających na celu stworzenie z zamku międzynarodowego ośrodka turystycznego i kulturalnego. W minionym dziesięcioleciu Wzgórze Zamkowe przeszło niewyobrażalną przemianę, stając się nowoczesnym kompleksem hotelowo-restaruracyjno-rekreacyjnym.

W 100 rocznicę wybuchu wielkiego pożaru gniewskiej warowni, organizatorzy chcą podkreślić istotną rolę zamku w budowaniu lokalnej tożsamości, tradycji, historii. Celem jest również upowszechnienie wiedzy o ludziach i wydarzeniach, którzy uczestniczyli w zamkowej drodze od upadku do jego świetności. Stwórzmy przestrzeń do spotkań i wspomnień o wielkiej odbudowie gniewskiej twierdzy, której byliśmy świadkiem, a z dobrodziejstw której korzystamy po dziś dzień.

Realizacja uchwały wymaga wspólnej pracy wielu osób, organizacji i instytucji. W sposób szczególny w proces ten należy włączyć szkoły i nauczycieli, Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną w Gniewie oraz inne instytucje i organizacje działające w sferze kultury i edukacji. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkie podmioty, które planują organizację tegorocznych wydarzeń do podejmowania działań, mających na celu upamiętnienie 100 rocznicy wybuchu wielkiego pożaru gniewskiej warowni oraz jego powrotu do świetności.

Źródło: Gmina Gniew

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bbbb
bbbb 31.12.2020, 12:03
Ci co odbudowywali profitów nie czerpali i nie czerpią. Dzisiaj to już tylko prywatny biznes. Gmina się pozbyła, a ktoś wiedział jak zrobić kasę. Szkoda. Ale i tacy burmistrzowie byli.

Pozostałe