Konferencja w 150 rocznicę urodzin Biskupa Konstantyna Dominika

  • 23.11.2020, 17:00
  • Źródło: Gmina Pelplin
Konferencja w 150 rocznicę urodzin Biskupa Konstantyna Dominika

Podziel się:

Oceń:

7 listopada – dokładnie w 150 rocznicę urodzin Biskupa Konstantyna Dominika – odbyła się w Pelplinie konferencja popularnonaukowa poświęcona temu, który - jak pisał ks. Janusz St. Pasierb - był nadzwyczajnie zwyczajny. Zorganizował ją – w ramach trwającego już od kilku lat cyklu „Wielcy ludzie małego Pelplina” - Oddział Kociewski ZK-P w Pelplinie wespół z Biblioteką Diecezjalną im. Bpa Jana Bernrada Szlagi. Ze względu na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią Covid 19 konferencja została przeprowadzona w trybie online, dzięki technicznemu i logistycznemu wsparciu Radia Głos.

Otworzył ją biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, który podziękował za jej zorganizowanie, życzył owocnych obrad i refleksji nad własnym życiem. Zwrócił też uwagę na podobieństwa w biografiach i dziełach życia św. Jana Pawła II i Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Następnie zostało zaprezentowanych dziewięć referatów. Ich autorzy albo pojawili się w Pelplinie i wygłosili je do kamery, albo przekazali nagrania drogą elektroniczną. Dwa z nich odczytał, piszący te słowa, moderator konferencji.

Autorzy wystąpień (ks. prof. dr hab. Jan Walkusz – KUL, Teresa Hoppe – Centrum Myśli Jana Pawła II w Gdyni, Bożena Korth – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bpa K. Dominika w Swarzewie, ks dr Krzysztof Koch – dyrektor Biblioteki Diecezjalnej, ks. Stanisław Majkowski – kustosz sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie, ks. Karol Misiurski – parafia św. Jakuba Apostoła Łebie, dr Eugeniusz Pryczkowski – ZK-P Banino oraz klerycy: Krystian Rink z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i Wojciech Zielke z Gdańskiego Seminarium Duchownego – pochodzący z rodziny Konstantyna Dominika) mówili o różnych aspektach życia i działalnośći kandydata na ołtarze – m. in. o jego teologii pracy, o maryjnej duchowości, o wzorcu świętości na współczesne czasy, o jego roli jako rektora Seminarium Duchownego, o kaszubskim środowisku i rodzinie. Podawano także liczne przykłady kultywowania pamięci o Nim – zarówno w środowisku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, w parafii swarzewskiej, jak i w dwóch szkołach noszących Jego imię. Istotnym dopełnieniem konferencji było wystąpienie ks. Wincentego Pytlika – wicepostulatora w procesie beatyfikacyjnym, który mówił o możliwości składania świadectw i łask. Zapraszał również do modlitwy w trudnych sprawach za wstawiennictwem Sługi Bożego Biskupa Konstantyna. Niestety, organizatorom nie udało się skutecznie zaprosić ks. Piotra Tisslera, który w Watykanie nadzoruje sprawę procesu beatyfikacyjnego jako postulator.

Pod koniec bieżącego roku – dzięki środkom otrzymanym ze Starostwa Powiatowego i od anonimowych darczyńców – ukaże się książka z materiałami pokonferencyjnymi oraz aneksem (tu m. in. mowa pogrzebowa ks. Franciszka Sawickiego z 6 marca 1949 r., esej ks. Janusza St. Pasierba „Nadzwyczajna w tym życiu była zwyczajność”, wspomnienie o rodzinie Sługi Bożego autorstwa znanego artysty rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa, prace uczniów szkół Dominikowych). W książce znajdzie się także referat Barbary Nabakowskiej – dyrektor pelplińskiej Dwójki „Jak Dominik – nasz wzór do naśladowania", niewygłoszony na konferencji z powodu  niedyspozycji zdrowotnej autorki.

Warto podkreślić, że konferencja została poprzedzona dwoma punktami o charakterze religijnym. Najpierw członkowie Oddziału Kociewskiego ZK-P oraz delegaci społeczności Wyższego Seminarium Duchownego spotkali się przy grobie Biskupa Dominika. Złożono kwiaty, zapalono znicze. Ks. dr Sławomir Kunka – profesor WSD – poprowadził modlitwę nie tylko o rychłą beatyfikacje, ale także w intencji uczniów Szkoły Podstawowej nr 2, której patronuje Biskup Dominik oraz pelplińskich kleryków. Zwrócił jednocześnie uwagę, że nie tylko trzeba mówić o Słudze Bożym, nie tylko się do niego modlić, ale przede wszystkim Go naśladować.

Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył ks. bp Ryszard Kasyna. W homilii zwrócił uwagę na właściwe wykorzystanie czasu, który każdemu człowiekowi dał Bóg. Wykorzystanie do tego, aby być świętym – tak jak był nim Sługa Boży Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny.