Sadza płonie. Czad zabija. Żyj. - kampania Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy

  • 11.09.2020, 12:27
  • Źródło: Gmina Tczew
Sadza płonie. Czad zabija. Żyj. - kampania Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy

Podziel się:

Oceń:

Kampania społeczna "Sadza płonie. Czad zabija. Żyj." jest kontynuacją kampanii społecznych "Czyszczone kominy to mniejszy smog" oraz "Zaproś kominiarza".

Celem naszej kampanii społecznej jest, aby z roku na rok z powodzeniem zwiększała się liczba domów z zadbanymi i oczyszczonymi kominami bez zagrożeń, jakie wynikają z zapominania. dlaczego przewody kominowe zgodnie ze swoim przeznaczeniem powinny spełniać wymagania techniczne i eksploatacyjne określone w przepisach techniczno­budowlanych przywołanych w każdej kolejnej Ustawie Prawo Budowlane oraz w przedmiotowych normach budowlanych dotyczących przewodów kominowych i wentylacji.

Przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne w budynku, aby mogły być bezpieczne w użytkowaniu powinny się cechować spełnieniem nw. wymagań dotyczących:

🔹 ogniotrwałości, nośności, szczelności i izolacyjności ogniowej biorąc pod uwagę także przewody kominowe wentylacyjne, które w przypadku pożaru w lokalu posłużą do ujścia toksycznych produktów spalania o wysokiej temperaturze,
🔹 drożności,
🔹 prawidłowości przebiegu,
🔹 wielkości przekroju przewodów kominowych względem ich przeznaczenia,
🔹 grubości przegród,
🔹 kształtu i wymiarów,
🔹 stanu powierzchni przewodów kominowych,
🔹 odporności na destrukcyjne oddziaływanie produktów spalania w przypadku przewodów dymowych i spalinowych,
🔹 szczelności przewodów kominowych pod kątem ich przeznaczenia,
🔹 wyposażenia otworów wycierowych i rewizyjnych,
🔹 wlotów do przewodów kominowych i ich usytuowania w lokalach/domach,
🔹 wylotów przewodów kominowych ponad dachem łącznie z ich usytuowaniem względem ewentualnych nadbudówek i spadzistych połaci dachowych,
🔹 efektywnej wysokości,
🔹 prawidłowości ciągu,
🔹 usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (przewody dymowe - co najmniej raz na 3 miesiące, przewody spalinowe - co najmniej raz na 6 miesięcy, przewody wentylacyjne - co najmniej raz w rok),
🔹 warunków eksploatacyjnych, w tym realizacji dopływu powietrza zewnętrznego do lokali/domów, w celu zapewnienia w nich wymaganej wymiany powietrza ze względów bytowych oraz w celu zachowania prawidłowego ciągu kominowego z otworów wywiewnych wentylacji grawitacyjnej i ewentualnych palenisk urządzeń grzewczych pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia, jeżeli znajdują się w lokalu/domu.

Utrzymanie przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) w należytym stanie technicznym, aby bezpiecznie i skutecznie spełniały swoją funkcje wymaga dużego zaangażowania i ścisłej współpracy między Właścicielami budynków a kominiarzami wykonującymi na rzecz Właścicieli budynków usługi kominiarskie. Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, jeżeli zajdzie taka potrzeba służy pomocą w nawiązaniu współpracy z wiarygodnymi firmami kominiarskimi, które zapewnią profesjonalną współpracę z Właścicielami budynków.

Źródło: Gmina Tczew

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe