Sport, turystyka i kultura czyli VII Pomorskie Święto Wisły

  • 04.09.2020, 10:27
  • Tomasz Dominowski
Sport, turystyka i kultura czyli VII Pomorskie Święto Wisły

Podziel się:

Oceń:

Sport, turystyka i kultura pod takim hasłem odbyło się VII Pomorskie Święto Wisły w dniach 29-30 sierpnia. W miniony weekend na obiektach GOSiR Gniew w ramach wydarzenia VII Pomorskiego Święta Wisły odbyły się dwa turnieje sportowe: piłki nożnej mężczyzn oraz siatkówki kobiet. A to nie wszystko. Cykl wydarzeń otworzyła VI Dycha nad Wisłą, która zgromadziła 238 zawodników.

Ten ostatni fakt oznacza, że był to najbardziej obsadzony bieg ostatnich miesięcy w woj. Pomorskim.

 

Nie użyczono pasa drogowego

Byli też m.in. tancerze, motocykliści i rowerzyści. A na deser popisy husarskich jeźdźców, który był osobną atrakcją atrakcją pn. „Husaria Chlubą Oręża Polskiego”, która zgromadziła ok. 100 osób.

 

- Niestety prezydent Mirosław Pobłocki odmówił zajęcia pasa drogowego na potrzeby biegu w obrębie bulwaru i całą imprezę logistycznie musieliśmy przenieść do Knybawy, ale po otrzymaniu zgody KWP w Gdańsku, władz gminy i powiatu 6. Dycha Nad Wisłą się jednak odbyła – podsumował Ryszard Różycki, główny organizator, prezes Stowarzyszenia Kultury Fizycznej i Turystyki Kociewiak.

 

W całej imprezie wzięło udział 554 osób oraz mieszkańcy, turyści i goście. Święto Wisły zgromadziło także wielu mieszkańców Gniewa.

W niedzielę przygotowano moc atrakcji. Były konkursy, koncert oraz pokazy tanga argentyńskiego: Flash Mob na gniewskim rynku oraz zabawę tangową tangeuros, która trwała do późnych godzin i była otwarta dla chętnych, którzy mogli spróbować swoich sił w latynoskim tańcu.

Na rynku znajdował się także namiot, w którym można było nabyć rękodzieło na stoisku „Marcelinka” oraz wyroby z ceramiki i materiały promocyjne gminy Gniew.

 

Różnorodne atrakcje

Jak już wspominaliśmy, Święto Wisły to przede wszystkim wydarzenia sportowe.

Na boiskach trawiastych mieszczących się przy Hali Widowiskowo – Sportowej w Gniewie w sobotę do rywalizacji stanęli mężczyźni, którzy rozegrali mecz piłki nożnej pomiędzy Orły Gniew – FC Orły 6:6 rzuty karne 5:4.

W niedzielę do rywalizacji przystąpiły kobiety, które w gmachu Hali Widowiskowo – Sportowej w Gniewie rozegrały mecz piłki siatkowej. Do rywalizacji stanęły GOSiR Gniew – Delta Team 3:1 (16, -22, 17, 21).

Podczas VII Święta Wisły rozegrano nawet Turniej szachowy o Puchar Kasztelana Zamku Gniew. Mistrzami szachowymi zostali: 1. Adam Kirszenstein, 2. Krzysztof Paszek oraz 3m. Robert Bieluszewski. Mecze szachowe rozegrało 30 osób.

W niedzielę do Gniewu przybyli rowerzyści, uczestniczący w rajdzie rowerowym z miast Partnerskich: Kwidzyn, Pelplin, Malbork, Gdańsk, Gniew, Gmina Wiejska Tczew- uczestniczyło 24 rowerzystów.

Dodajmy, że Amatorską Grupę Rowerową z Tczewa poprowadziła Anna Dobosz, do której dołączyli m.in. rowerzyści ze Starogardu Gd. W niedzielę na gniewskim rynku spotkali się także fani głośnych motorów. W rajdzie motocyklowym wzięło udział 30 osób.

 

Święto Wisły z tangueros

Od trzech lat w ramach imprezy o której mowa odbywają się pokazy tanga argentyńskiego. W tym roku nie zabrakło specjalnego pokazu tancerzy flash mob. Na scenie zatańczyło kilkanaście par. Nie był to jednak jedyny element z tangueros. Na dziedzińcu Hotelu Zamek Gniew zorganizowano III Milongę ks. Sambora, w której zatańczyły 44 osoby przy tangowej muzyce, grającego na żywo zespołu Cuarteto Re. O tym jak barwne było to widowisko świadczył udział publiczności, która z zaciekawieniem przyglądała się tancerzom.

Dodajmy, że na zamku zadbano, by wszyscy mieli maseczki, dezynfekowali ręce, czuwało także pogotowie.

 

- W tym roku po raz pierwszy impreza odbyła się w Gniewie – VII Pomorskie Święto Wisły –„SPORT, TURYTYKA i KULTURA na trzech arenach : Rynek Miasta, Zamek Gniew, obiekty sportowe GOSiR – podsumowuje Ryszard Różycki. - Wszystkie zaplanowane akcje i wydarzenia: biegi, rajdy, pokazy taneczne i mecze siatkarskie i piłkarskie odbyły się. Śpiewał solista Jakub Freda z Tczewa i wystąpił bosy biegacz Paweł Mej, który biega maratony od 13 lat nawet za granicą m.in. w Grecji, USA, Norwegii, Czechach i na Słowacji. Pokaz tanga argentyńskiego zorganizowane przez Zbigniewa Mocny, podniosły rangę VII Święta Wisły i będziemy nadal rozwijać ten element w przyszłych edycjach Święta Wisły. Myślę, że dzięki temu wszystkiemu nasze hasło sport, turystyka i kultura jest jak najbardziej trafne.

 

Udział zdobywcy Korony Maratonów Ziemi!

- Kolejne pucharki do kolekcji po biegu „VI Dycha nad Wisłą” w Tczewie... - napisał Bartosz Mazerski na swoim Facebook'u, znany sztumski biegacz, który wystąpił podczas imprezy VI Dycha nad Wisłą - Marcel zajął III miejsce w kategorii z czasem 35.43. Osobiście zająłem V miejsce Open i I miejsce w kategorii z czasem 33.17. Trasa bardzo wymagająca , wietrznie i ciepło. Do dyszki troszeczkę brakowało...

 

Organizatorami imprezy był także Hotel Zamek Gniew, UKS Centrum.

Tomasz Dominowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe