Światowy Dzień Kociewia z Fabryką Sztuk. Taniec regionalny – korkarz i opowieści o pszczołach

  • 14.02.2020, 11:39
  • redakcja
 Światowy Dzień Kociewia z Fabryką Sztuk. Taniec regionalny – korkarz i opowieści o pszczołach Fabryka Sztuk

Podziel się:

Oceń:

Ponad dwieście lat temu, a dokładniej 10 lutego 1807 roku, gdy w Europie trwały wojny napoleońskie, w źródłach pisanych pojawiła się pierwsza znana nam wzmianka o Kociewiu. Na pamiątkę tego zapisu obchodzimy Światowy Dzień Kociewia.

Tradycyjnie Fabryka Sztuk przyłączyła się do wspólnego świętowania. Spotkanie, którego głównym tematem było pszczelarstwo na Kociewiu, zainaugurowały występem artystycznym Samborowe Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi w Tczewie. Młodzi artyści, pod kierunkiem Ewy Litwińskiej, wykonali Hymn Kociewski oraz zaprezentowali regionalny taniec – korkarz. Usłyszeliśmy również fragment książki Józefa M. Ziółkowskiego „U Andzi i Maćka na Kociewiu”, w którym tytułowi bohaterowie szykowali się na zabawę karnawałową.

W kolejnej części spotkania Małgorzata i Seweryn oraz ich dzieci: Marianna i Mieszko Pauchowie zaprosili gości do kociewskiej zagrody pszczelarza, gdzie „roiło się” od pszczelich produktów. Zagroda ozdobiona była zdjęciami Pani Małgorzaty. Pszczelarze opowiadali o swojej pasji, pokazywali akcesoria potrzebne im do pracy, a także przeprowadzali konkursy tematyczne. W tym samym czasie najmłodsi goście Fabryki Sztuk wykonywali filcowe owady. Ostatni punkt regionalnej imprezy – to wykład dra Seweryna Paucha, który próbował odpowiedzieć na pytanie, skąd wzięły się tajemnicze otwory w murach kociewskich świątyń. Dodajmy, że w tczewskiej Farze historyk naliczył ich 606. Jedna z hipotez głosi, że owe ślady są reliktem po wydobywaniu pyłu ceglanego, używanego w celach leczniczych.

Przez cały dzień, przed budynkiem Fabryki Sztuk, powiewała kociewska flaga.

 

Opr. (tomm)/Fabryka Sztuk

html_redakcja

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe