Goście z Kociewia podziwiali uroki Powiśla

  • 18.01.2020, 09:38
  • Wawrzyniec Mocny
Goście z Kociewia podziwiali uroki Powiśla ZKP O. Kociewski wvTczewie

Podziel się:

Oceń:

Grupa miłośników regionalizmu w ostatnich dniach uczestniczyła w wyprawie na Powiśle. Do zapoznania posłużył wiele atrakcji historycznych i przyrodniczych tych sąsiednich terenów.

Kociewiacy na Powiślu

Działacze Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie uczestniczyli w wycieczce na Powiśle. Lech Bądkowski patron stowarzyszenia i jego twórca często wspominał, że Pomorze to Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, Żuławy oraz Powiśle. Wszystkie krainy oraz ich mieszkańcy ze swoim dorobkiem wzbogacają naszą wspólną ojczyznę Polskę. Ważne jest także poznawanie i odkrywanie jego poszczególnych części. Taka idea legła u podstaw wyjazdu na Powiśle. To tutaj jeszcze niedawno Kociewiacy z ZKP zwiedzili w Kwidzynie zamek, muzeum przyrodnicze i kryptę Wielkich Mistrzów Krzyżackich.

W tym roku tereny te będą obchodziły szczególną rocznicę - 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Powiślu. 11 lipca 1920 roku mieszkańcy głosowali za przynależnością tych terenów do Niemiec czy Polski. Wyniki ukazał przewagę opcji niemieckiej. Odrodzonej Polsce pozostało kilka wsi z Powiśla: Małe Pólko, Nowe Lignowy, Kramrowo, Bursztych, Janowo i Korzeniewie.

Warto w wolnym czasie odwiedzić te ziemie, a dzięki przeprawie w Opaleniu trasa z Kociewia na Powiśle jest krótka i wygodna.

 

Tekst i fot Wojciech Jagielski

ZKP O. Kociewski w Tczewie


 

Wawrzyniec Mocny

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (4)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe