Historia „Solidarności” w Zakładach Mięsnych w Tczewie

  • 04.11.2019, 07:00
  • Wawrzyniec Mocny
Historia „Solidarności” w Zakładach Mięsnych w Tczewie

Podziel się:

Oceń:

Pan Paweł Borkowski, mieszkaniec Śliwin w sierpniu 1980 r. pracował jako ślusarz w Zakładach Mięsnych w Tczewie, to tam narodził się pomysł, by przeciwstawić się władzy komunistycznej. - Od słowa do słowa, jako pracownicy, zaczęliśmy ze sobą rozmawiać na temat gdańskich wydarzeń – wspomina pan Paweł. - Szybko stwierdziliśmy, że należy wesprzeć gdańską „Solidarność”. Wkrótce padł pomysł pierwszego zebrania, by założyć związek zawodowy.

W Zakładach Mięsnych pan Paweł pracował jako ślusarz, dokonywał też napraw maszyn. Pochodzi z rodziny, gdzie od zawsze celebrowane były wartości patriotyczne.

Władze związku w Zakładach Mięsnych

Wracając do początków związku w zakładzie, sprawą kluczową dla każdej organizacji jest wybór zarządu i tak też było w tym przypadku.

- Zorganizowaliśmy zatem wybory, w których postanowiłem kandydować na przewodniczącego komisji zakładowej „Solidarność” Zakłady Mięsne - wspomina pan Paweł. - Zdobyłem zwykłą większość głosów, ale potrzebna była bezwzględna 50 proc. plus 1. Tym sposobem niestety nie zdobyłem wymaganej większości. W drugich wyborach w głosowaniu jawnym przewodniczącym został Józef Sitkiewicz. W firmie był zastępcą kierownika mechaników, W zarządzie znalazłem się ja i jeszcze Paweł Grabowski. Zdecydowaliśmy zaprotestować, by było nas więcej, byśmy wygrali.

Do związku zakładowego zapisali się wszyscy pracownicy. Organizowaliśmy spotkania i zbieraliśmy składki, które przeznaczaliśmy na „Solidarność”. Potem kierownictwo „S” przeznaczało te środki na pomoc dla opozycjonistów.

(...)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (2)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kiwi
kiwi 31.05.2020, 08:47
Pozniej wyjazd na saxy na tz pochodzenie,prawdziwy patryjota

Pozostałe