środa, 8 maja 2024 21:20
Reklama
Reklama
Reklama

Nowoczesny dom jednorodzinny – najważniejsze cechy które musi posiadać

W Polsce nadal utrzymuje się budowlana hossa. Zarówno budynki wielorodzinne, jak i małe domy powstają szybko i w dużych ilościach. Są też coraz nowocześniejsze, co wynika chociażby z możliwości technologicznych.
Nowoczesny dom jednorodzinny – najważniejsze cechy które musi posiadać

Według danych „Raportu o budowie domów w Polsce” za rok 2018 wynika, że statystyczny dom jednorodzinny ma 126–150 m2 powierzchni użytkowej. Powstał w technologii murowanej, według gotowego projektu kupionego od architekta i na działce nie większej niż 20 arów. Mimo przywiązania do tradycyjnych technologii polskie domy są generalnie nowoczesne. Jak się to objawia?

Gotowy, ale niestandardowy projekt domu jednorodzinnego

Jak wynika z raportu, Polacy zdecydowanie chętniej sięgają po gotowe projekty domów jednorodzinnych. Równocześnie zależy nam na tym, żeby nasz budynek wyróżniał się na tle sąsiedztwa, dlatego wybór projektu często pada na nieszablonowy pomysł architekta.

Firmy specjalizujące się w sprzedaży projektów, takie jak Domowe Klimaty, posiadają specjalną ofertę nowoczesnych domów wykonanych w ciekawym stylu oraz z innowacyjnym wyposażeniem. Choć domy mogą wydawać się na pierwszy rzut oka minimalistyczne, od razu przykuwają uwagę niestandardowymi rozwiązaniami. Obecnie wśród trendów znajdziemy otwarte plany z przenikającymi się przestrzeniami salonu, jadalni i kuchni. Jednocześnie oczekiwania przyszłych domowników wiążą się z energooszczędnością i ekologią.

Nowocześnie i oszczędnie

Dotychczas za innowacyjne uznawaliśmy domy jednorodzinne, na których zamontowano panele solarne. Jednak tani i energooszczędny dom to nie tylko odpowiedni dach. Postaw na projekt z nowoczesną bryłą. Zwarte konstrukcje są obecnie bardzo popularne, zwłaszcza jeśli pomieszczenia rozmieszczone są w nich asymetrycznie. Istotna jest jednak prostota i wygoda codziennego funkcjonowania w takim budynku. W nowoczesnych domach doceniane są również przeszklenia zacierające granicę między murami a np. przydomowym ogrodem. Wewnątrz panuje minimalizm, jednak nie można zapomnieć o wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Oświetlenie sterowane pilotem lub głosem, wbudowane panele fotowoltaiczne, poziom ciepła ustalany przy użyciu kamery termowizyjnej – to tylko niektóre innowacyjne rozwiązania, jakich próżno szukać w domach wybudowanych chociażby dekadę temu. Podobnie jest pod względem ekologii – większą uwagę przywiązujemy do materiałów, z jakich wykonany jest dom.

Poszczególne elementy powinny być przyjazne środowisku. Inteligentne rozwiązania pozwalają zmniejszyć pobór energii elektrycznej oraz potrzebę częstego ogrzewania zimą. To z kolei przekłada się na domowy budżet, ponieważ rachunki są znacznie niższe.


Podziel się
Oceń

Reklama