Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Zaczęło się w Tczewie…

  • 03.09.2019, 09:43
  • Marika Wohlert
Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.  Zaczęło się w Tczewie… Marika Wohlert Zaczęło się w Tczewie. Nie w Wieluniu czy Westerplatte, ale właśnie w Tczewie. Tę informację trzeba nieustannie przypominać, by choć w taki sposób oddać hołd naszym bohaterskim krajanom.

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuch II Wojny Światowej odbyły się przy obelisku na skwerze Bohaterów Szymankowa, usytuowanego nieopodal Mostu Tczewskiego. Obchody poprowadzili Anna Popek, dziennikarkai prezenterka oraz Kazimierz Ickiewicz, tczewski radny i historyk.

Punktualnie o godz. 15, 1 września br., przy obelisku spotkali się przedstawiciele rządu, władz lokalnych, organizacji kombatanckich, pocztów sztandarowych szkół, formacji wojskowych, kolejowych i wielu innych, by wspólnie oddać hołd poległym. To właśnie w Tczewie padły pierwsze strzały i to o godz. 4.34, czyli 11 minut przed oficjalnym rozpoczęciem wojny, co podkreślili goście w swoich przemówieniach.

Wiele z nich mówiło o przebaczeniu, ale przede wszystkim o podkreśleniu tego, kto w tej wojnie był katem, a kto ofiarą, gdyż ostatnie słowa niektórych polityków są sprzeczne z historią. Ponadto wspominali skalę zniszczeń i tak licznych poległych. Obecni wśród przybyłych kombatanci wojenni ze łzą w oku wspominali poległe rodziny, kolegów i to z czym przyszło im się zmierzyć w trakcie wojny, a także po niej. Po przemówieniach odczytano apel poległych, w którym przypomniano tych, którzy zginęli w pierwszych minutach wojny. Następnie liczne delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem.

Po uroczystościach wszyscy udali się na piknik historyczny zorganizowany na Bulwarze Nadwiślańskim.

Marika Wohlert

Zdjęcia (67)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe