Dlaczego spawanie laserowe jest tym najlepszym?

  • 28.08.2019, 14:12
  • artykuł sponsorowany
Dlaczego spawanie laserowe jest tym najlepszym?

Podziel się:

Umiejętność spawania w sektorze gospodarczym jest jedną z najbardziej pożądanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Jednakże mowa wówczas o pracy w małych firmie, ponieważ w tym większych skala działania przekracza (pod względem ilości materiałów i bezpieczeństwa) umiejętności człowieka. W przypadku tych drugich najlepszym rozwiązaniem jest zatem sięgnięcie po technologię spawania laserowego.

Przedsiębiorstwa produkcyjne muszą stale się rozwijać z powodu wysokiego poziomu konkurencyjności i pojawiania się coraz to nowych rozwiązań technologicznych. Dlatego spawanie wykorzystujące technikę laserową zdaje się odpowiednim remedium na zapotrzebowania modernizacyjne.

Ilość zastosowań

Ze spawania laserowego można korzystać w wielu branżach. Wszystko zależy od tego, jakie złączenie zostanie wykorzystane. Uściślając, chodzi o wiązkę światła koherentnego, zdolnego po stopienia obszaru w obrębie stykających się metali. To, jak silna ona będzie, jest kwestią poziomu grubości materiału. Zakładając, że będzie to 25 mm (lub mniej), trzeba będzie sięgnąć po laser z mocą powyżej 1,5 Kw. Te z mniejszym natężeniem będą idealne w przypadku spawania punktowego, widocznego chociażby w elektronice. Spawanie laserowe przyda się również, gdy dojdzie do konieczności łączenia ze sobą kół zębatych i pracy w obszarze spożywczym, medycznym, czy samochodowym.

Wytrzymałość złączenia

Wiązka energetyczna wykorzystywana w spawaniu laserowym jest zdolna do stworzenia niezwykle twardego, a przy tym korzystnego pod względem wizualnym złączenia. W przeciwieństwie do zwykłego spawania to laserowe wchodzi głębiej w materiał, a dostosowanie poziomu penetracji jest zależne do ustawionego wcześniej natężenia. Warto też wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do spawarek wykorzystujących elektrony, omawiane nie potrzebują stopiwa do stworzenia spoiny, oszczędzając tym samym ilość wykorzystanych materiałów.

Ochrona zdrowia

Źródło: Fanuc

W spawalnictwie, aby zabezpieczyć miejsce służące do wykonywania niezbędnych procesów, wykorzystuje się gazy spawalnicze. Natomiast w przypadku spawania laserowego dochodzi do tego kolejny aspekt. Laser penetrujący materiał generuję plazmową chmurę, która pochłania i odchyla jego wiązkę. Wykorzystanie odpowiedniej mieszanki helu i argonu gwarantuje bezpieczeństwo używania tej technologii oraz niweluje ryzyko powszechnego w tej pracy uszkodzenia wzroku pracownika.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)


Pozostałe