Umiarkowane ruchy w rankingu zamożności polskich samorządów

  • 05.08.2019, 10:27
  • red.
Umiarkowane ruchy w rankingu zamożności polskich samorządów

Podziel się:

Oceń:

KOCIEWIE. Jest już coroczny ranking zamożności samorządów opracowane przez Pismo Samorządów Terytorialnego Wspólnota. A tam bolesne spadki m.in. Pelplina z 249 miejsca na 433 bądź niewielkie wzrosty w rankingu m.in. Gniewu z 384 na 361 miejsce. Po raz kolejny odbił się Tczew i Starogard Gd.

Na dochody gmin składają się wpływy z podatku od nieruchomości, który po wyborach wiele samorządów podwyższyło tak jak i podatek dochodowy od osób fizycznych. Te ostatni ma największe znaczenie w kształtowaniu się naszego otoczenia i wydawania przez samorządy pieniędzy o czym mówił w swoim jednym z wielu wystąpień Mirosław Pobłocki, prezydent Tczew. Włodarz podkreślił znaczenie rozwoju Tczewa, w kontekście wpływów do budżetu z powstawania nowych firm. Po czym podkreślił, że znacznie bardziej cieszy go osiedlanie się nowych mieszkańców, bo to ich podatki mają duży udział w kształtowaniu się miasta.

Bez wiatraków w dół

Jak przyznaje czasopismo ocena zamożności samorządów jest bardzo trudna, a to ze względu na liczne zmiany w prawie. Z jednej strony mamy wpływy z programów socjalnych, które zawyżają realne dochody gmin i miast. Z drugiej strony mamy liczne zmiany w edukacji,w tym wypłacanych na nie państwowych subwencji, które tylko częściowo pochodzą z kasy budżetu państwa, resztę muszą dołożyć samorządy. Ponadto samorządu nie mogą już łatać dziur budżetowych np. z podwyżkami za wodę, bo tej cena regulowana jest przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Duże zmiany nastąpiły w samorządach, które mają na swoim terenie farmy wiatrowe. Te od ubiegłego roku nie generują już takich dochodów, bo opodatkowana została tylko turbina wytwarzająca energię. W związku ze zmianami rozliczenia podatku od wiatraków w gm. Pelplin odnotowano znaczący spadek w rankingu - z 249 na 433miejsce. To samo dotyczy gm. Subkowy, dla której jest to chyba jeszcze większy cios, bo dotąd zajmowała 259 miejsce, a obecnie jest dopiero 609.

(...)

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe