Jak zadbać o domowe wykładziny i dywany?

  • 16.07.2019, 20:46
  • Artykuł sponsorowany
Jak zadbać o domowe wykładziny i dywany?

Podziel się:

Dywany i wykładziny stanowią fenomenalne uzupełnienie każdej domowej aranżacji. Budują nastrój i styl, a także dają ciepło i komfort użytkowania. Świetnie sprawdzają się w pokojach dla najmłodszych, którzy uwielbiają bawić się, siedząc na podłodze.

Aby dywany i wykładziny mogły być w pełni funkcjonalne, trzeba bezwzględnie dbać o zachowanie ich czystości, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci oraz zwierzęta albo gdy jesteśmy alergikami. Należy je regularnie odkurzać oraz przynajmniej raz lub dwa razy do roku prać. Jak powinna przebiegać pielęgnacja i czyszczenie wykładzin? Czy warto podejmować się tego zadania samodzielnie, czy lepiej wezwać profesjonalistów?
 

Codzienne dbanie o porządekPodstawowym sposobem dbania o wykładziny mieszkaniowe jest ich regularne odkurzanie. Należy stosować odkurzacz ze szczotką, dodawaną do zestawu, która jest dostosowana do nierównej powierzchni dywanów.

Większym problemem jest dogłębne oczyszczenie oraz usuwanie plam. Wymaga użycia preparatów gotowych lub mieszanek, przyrządzanych z dostępnych w domu produktów.
 

Czym można czyścić dywany?Oczywiście, istnieje szereg specyfików, które służą wyłącznie czyszczeniu dywanów. Niewiele osób jednak wie, że dostępne w domu składniki są często równie skuteczne. Przykładem jest ocet. Miesza się go z solą, aż do uzyskania gęstej pasty, którą rozprowadza się na całej powierzchni wykładziny lub dywanu. Po upływie 24 godzin dywan należy dokładnie odkurzyć. Jeśli niektóre, bardziej oporne plamy nie zeszły, czynność należy powtarzać do skutku.

W przypadku kłopotliwych plam z czerwonego wina lub owoców należy przetrzeć brudne miejsce gąbką, namoczoną w zimnej wodzie. Następnie obficie posypuje się plamę solą i zostawia do czasu, aż wciągnie ona zanieczyszczenie. Po upływie około 15 minut dywan lub wykładzinę należy odkurzyć.
 

Czyszczenie wykładzin mieszkaniowych i dywanówJak można zaobserwować, dokładne czyszczenie wykładzin i dywanów potrafi być problematyczne i pracochłonne. Dlatego coraz popularniejsze staje się zlecanie prania profesjonalnym firmom takim jak klarus.pl. Istnieje sporo firm, które nawey przyjeżdżają do domu klienta i kompleksowo zajmują się ratowaniem dywanów i wykładzin podłogowych.

W przypadku tego typu usług, mamy do czynienia z ludźmi wyspecjalizowanymi, o wielkim doświadczeniu oraz wiedzy na temat dywanów oraz praktycznych środków czyszczących. Dysponują oni również odpowiednim sprzętem piorącym, który pozwala na dokładne usunięcie zabrudzeń, a później też i wody. Dzięki temu dywan lub wykładzina są niemal natychmiast suche. Dlaczego jest to tak ważne? Zbyt długo zatrzymywana woda może bowiem prowadzić do powstawania pleśni i grzybów bardzo szkodliwych dla naszego zdrowia.

***

Czysty dywan to mniejsza ilość brudu i roztoczy oraz pięny wygląd naszych wnętrz. Dbajmy zatem o niego regularnie, żeby służył nam przez jak najdłuższy czas.

Artykuł sponsorowany

Pozostałe