(ZDJĘCIA, FILM) 30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Wspomnienia o okrągłym stole i tczewskim wiecu wyborczym

  • 04.06.2019, 15:10
  • Marika Wohlert
(ZDJĘCIA, FILM) 30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Wspomnienia o okrągłym… fot. Marika Wohlert

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., Gazeta Tczewska wraz z Fundacją im. Roberta Pelplińskiego zorganizowała spotkanie przedstawicieli Solidarności Tczewskiej. Podczas uroczystości swój recital wykonał bard Solidarności - Zbigniew Stefański.

To już 30 lat od kiedy podczas audycji Dziennika Telewizyjnego usłyszeliśmy od Joanny Szczepkowskiej „Proszę Państwa 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm”.

Okrągły stół i wybory

Cóż to była za radość w kraju, zwłaszcza w kręgach opozycji walczącej z socjalistycznym reżimem. Tego dnia po obradach Okrągłego Stołu, przy którym opozycja zgromadzona wokół Lecha Wałęsy i komuniści uzgadniali wolne wybory. Były to pierwsze w Polsce Rzeczypospolitej Ludowej częściowo wolne wybory parlamentarne. Część środowisk opozycyjnych, w tym Solidarność Walcząca z Kornelem Morawieckim, marszałkiem seniorem na czele, odmówiła udziału w tzw. kontraktowych wyborach, gdzie z góry uzgodniono podział głosów 35 proc. dla opozycji i 65 proc. dla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz ich sojuszników Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego i Stronnictwa Demokratycznego. Wybory do Senatu odbyły się po raz pierwszy w PRL i były całkowicie wolne. PZPR i jej sojusznicy nie przewidzieli sromotnej porażki, gdyż nie zdobyli żadnego mandatu senatorskiego, a jeden przypadł kandydatowi niezależnemu Henrykowi Stokłosie. Reprezentanci opozycji stratowali w wyborach pod szyldem Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Pierwszą posłanką z tczewskiej listy KO „Solidarność” została Olga Krzyżanowska. Mandaty senatora przypadły śp. prof. Lechowi Kaczyńskiemu i Bogdanowi Lisowi.

Chwila wspomnień

W Tczewie szefami kampanii wyborczej w okręgu wyborczym nr 23 byli Czesław Czyżewski i Roman Bojanowski - zatwardziali antykomuniści i przywódcy tczewskiego podziemia.

Aby ponownie przypomnieć chwilę walki o wolną Polskę GT wraz z Fundacją im. Roberta Pelplińskiego zorganizowała 3 czerwca br., spotkanie z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. W Restauracji Piaskowa pojawiło się wielu ówczesnych działaczy opozycji. Młodsze pokolenie mogło na żywo spotkać się z uczestnikami tamtych wydarzeń.

Podczas uroczystości odbyła się projekcja archiwalnego filmu z wystąpieniem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na wiecu wyborczym 27 maja 1989 r. w Tczewie na pl. Wolności (obecnie pl. Hallera). Reżyserem tego wydarzenia był Marian Sarnowski.

W chwilę zadumy i wspomnień wprowadził nas koncert barda Solidarności Zbigniewa Stefański. Tytuł jego recitalu “Pamięci Stoczniowców – Zakłócimy ciszę” był równie wymowny jak treść zaśpiewanych przez niego piosenek. Wielu z opozycjonistów nie dotrwało naszych czasów, dlatego żyjący uczestnicy tamtych wydarzeń proszą, by czasem pomodlić się za nich i podziękować im za poświęcenie dla Ojczyzny, wolnej Ojczyzny.

fot. Marika Wohlert

FILMY: Zbigniew Stefański wykonuje "Mury" oraz "Solidarność zwycięży znów"

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

 

Marika Wohlert

Zdjęcia (21)

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
gość
gość 05.06.2019, 10:20
Pan Jan K. zmienił barwy ***jne? Żenada !
JA
JA 05.06.2019, 13:11
Może jest po prostu normalnym człowiekiem, który był uczestnikiem tamtych lat i pamięta kto był kim i kto jest kim albo próbuje być kimś innym niż wtedy był. Za chwilę dowiemy się od takich jak ty, że to komuniści obalili komunizm.
Patrio
Patrio 04.06.2019, 17:58
Zbigniew Stefanowski bohater stanu wojennego, okrutnie pobity, prawie zamordowany przez zomowców, zapomniany w III RP. Dziękujemy Ci Zbyszku za Twoją nieugiętą postawę i walkę o prawdę.
Zdziwiony
Zdziwiony 04.06.2019, 16:15
Pozdrowienia dla Zbyszka.Stoczniowcy znają Go jako Stefański,ale w tym kraju tyle się zmienia. Komuniści są największymi obrońcami demokracji, środowiska gejowskie naprawiają kościół więc wszystko może się zdarzyć.

Pozostałe