Przy ul. Grunwaldzkiej pojawiły się socjalne baraki. Mieszkańcy: to zemsta za zablokowanie inwestycji mieszkaniowej

  • 29.04.2019, 07:56 (aktualizacja 29.04.2019, 08:05)
  • Karol Uliczny
Przy ul. Grunwaldzkiej pojawiły się socjalne baraki. Mieszkańcy: to zemsta za zablokowanie inwestycji mieszkaniowej przesłane przez Czytelnika

Podziel się:

Oceń:

- Tak wygląda obecnie „prestiżowe” w pierwotnym zamierzeniu osiedle w środku miasta – ironizują mieszkańcy os. Dominiki w Tczewie i pokazują zdjęcia powstającego pod oknami ich lokali „miasteczka” socjalnych baraków. Właściciel działki odpowiada, że „blaszaki” nie są ustawiane na złość mieszkańcom, a były w planach do przywiezienia, jeszcze zanim zablokowano planowaną inwestycję mieszkaniową.

Spór wokół działek zlokalizowanych wzdłuż ul. Grunwaldzkiej zaostrza się. Mieszkańcy okolicznych budynków stanowczo sprzeciwiają się budowie obiektów mieszkalnych w miejscu, gdzie jeszcze do niedawna stały liczne garaże. Dawnych „blaszaków” już nie ma…, są za to socjalne baraki - przywiezione w miniony piątek przez firmę wykonującą prace na rzecz właściciela działki. W opinii mieszkańców, to celowe działanie, które ma być odwetem za zablokowanie inwestycji. 

„Nie mamy ich gdzie trzymać”

Wąski pas zieleni pomiędzy ulicą a blokami, podzielony jest wzdłuż pomiędzy miasto a lokalnego dewelopera. Ani samorząd ani tym bardziej inwestor nie są w stanie pobudować na swoim terenie nic sensownego, dlatego według pierwotnych zamierzeń, teren miasta miał zostać sprzedany przedsiębiorcy, by ten mógł postawić domki jednorodzinne w zabudowie szeregowej. Tej opcji stanowczo sprzeciwili się mieszkańcy os. Dominiki, żądając urządzenia w tym miejscu terenu rekreacyjnego oraz dodatkowych miejsc parkingowych. Na niedawnym posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miasta w Tczewie, urzędnicy zapewnili zainteresowanych, że sprawa sprzedaży została wstrzymana. Kilka dni po tej deklaracji, na terenie należącym do dewelopera pojawiły się niezbyt estetycznie wyglądające baraki socjalne. Przedsiębiorca zapewnia, że przywiezienie blaszaków planowano od dawna. 

- Nie robię niczego na złość – mówi Janusz Dziczek, właściciel Pad-Pol s.c. w Tczewie – Przywiezienie baraków było planowane od dawna i związane z zamiarem budowy w tym miejscu domków szeregowych. Firma, która prowadziła dla nas poprzednią inwestycję, została zobowiązana do przewiezienia ich na ul. Grunwaldzką, ponieważ obecnie nie mamy ich gdzie trzymać. (...)


 

Karol Uliczny

Zdjęcia (1)

Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 03.05.2019, 12:41
Tu walczą mieszkańcy osiedla Dominiki ,już kilka lat o kilka o kilkanaście arów na na plac zabaw ,chodnik i wydzielenie placu zieleni miejskiej ,przy już skomasowanej zabudowie jednorodzinną blisko 50 budynków w jednym miejscu , nie mogą się przebić z swoimi postulatami Jeżeli dla władz Tczewa najważniejszy jest interes dewelopera ,bo już przed laty dokonali dilu z deweloperem ,dopuszczając do wydzielenia przez dewelopera działki nie mającej możliwości zabudowy ,dając mu preferencje w zakupie działki miejskiej po garażach ,a w radzie miasta władze Tczewa mają większość ,to właściwie mieszkańcy osiedla Dominiki są z małymi szansami na realizację żądanej inwestycji.
Na osiedlu Górki w Tczewie obok domu radnego miasta Tczewa,radnego chyba już od 20lat, oprócz wybudowanego przez miasto boiska ,placu zabaw ,dwóch stawów ,jest jeszcze do tego z hektar zieleni miejskiej Chociaż zabudowa tam jest jednorodzinna nie tak skomasowa ,
a teren przy stawach dla deweloperów jest atrakcyjny na budowę bloków ,to dopóki radny jest radnym ,nikt nie próbuje jeszcze mu budować bloków przed domem.
mieszkam w Tczewie
mieszkam w Tczewie 03.05.2019, 13:58
To prawda, deweloper od dawna miał zaklepana działkę po garażach, żona Pana dewelopera chwaliła, się, że wszystkie mieszkania są już praktycznie sprzedane. Zobaczymy jeśli miastem rządzą deweloperzy będzie stał blok, jeśli mieszkańcy mają realny wpływ na to co się dzieje w okolicy będzie zieleń i plac zabaw.
Rodzic przedszkolaka
Rodzic przedszkolaka 01.05.2019, 23:43
Teraz protestujecie bo Wam się dzieje krzywda, a jak Wam przeszkadzały samochody parkujące na chwilę rodzin odprowadzających dzieci do przedszkola to policję wzywaliście i znak zakazu postawiliście. Dobrze Wam tak karma powraca.
człowiek
człowiek 03.05.2019, 11:49
Gratuluję wrednego charakteru, jesli ten rodzic uczy swoje dzieci takich złośliwości to zgroza. Rodzice nie muszą wjeżdzać swoimi autami prawie do szatni przedszkola, jest parking i powinni uszanować prawo własności, to ze nie ma płotu czy szlabanu nie oznacza,że rodzice moga wjeżdzac na cudzą własność.
Mieszkaniec.
Mieszkaniec. 03.05.2019, 11:47
Do przedszkola średnio rano przyjeżdza 120 aut, jeśli każdy wjedzie tylko na chwilkę to nie będe w stanie wyjechać z osiedla np.do pracy. Zaznaczam że droga jest terenem prywatnym osiedla... ps.Jest wyznaczony parking dla klientów przedszkola. Podążając Twoim tokiem rozumowania powiedz policjantowi że przekroczyłeś/aś dopuszczalną prędkość tylko na chwilkę...przepis jest przepisem, zakaz wjazdu jest zakazem wjazdu, łamiąc przepisy musisz się liczyć z konsekwencjami. Czy to jest takie trudne do ogarnięcia?
mexico
mexico 03.05.2019, 11:42
To teren prywatny, dla rodziców jest parking,
rara
rara 02.05.2019, 07:44
rodzicu dzwonili tylko wtedy gdy samochody zastawiały wyjazd, na miejscu garaży mogłeś sobie parkować cały dzień
big b
big b 01.05.2019, 19:13
Nie budować!!!! Miasto dla mieszkańców!!!
Gość
Gość 01.05.2019, 12:47
Zgłoście ten temat do TVN Uwaga niech zapytają Prezydenta Tczewa kto i na jakiej podstawie udziela zgodny na takie zagospodarowanie terenu
STB
STB 01.05.2019, 10:55
Dla mieszkańców osiedla Dominiki chcących usunięcia szpecących osiedle kontenerów i baraków rada - te kontenery budowlane ze 100% pewnością ,są obiektami budowlanymi tymczasowymi trwale związanymi z gruntem ,bo nie są one na kołach . Ponieważ działka ta ma tylko kilka metrów szerokości i nie spełnia zapisanych w planie zagospodarowania przestrzennego warunków dla działki budowlanej ,deweloper nie mógł i nie może dostać pozwolenia na budowę na tej nieruchomości . Zatem aby postawić tam obiekty budowlane jak te kontenery trwale związane z gruntem musiał by otrzymać pozwolenie na ich postawienie . A uzyskanie takiego pozwolenia jest niemożliwe ze względu na to że działka nie spełnia warunków do zabudowy mieszkaniowej . W starostwie powiatowym jest od ścigania takiej samowoli ,nadzór budowlany. Mieszkańcy Dominiki powinni też sprawdzić jak to się stało ,że decyzją Prezydenta Tczewa z jednej dużej działki budowlanej ,została wydzielona ,niezgodnie z prawem, taka działka rzekomo budowlana ,niespełniająca warunków dla działki budowlanej wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego . Czy decyzja na wydzielenie takiej działki, było to działanie prezydenta Miasta Tczewa ,czy też wiceprezydenta który jest mieszkańcem właśnie osiedla Dominiki .
I powinni mieszkańcy Dominiki wyjaśnić sobie sprawę z wiceprezydentem ,jeśli zabiega On o wybudowanie dodatkowego budynku przez dewelopera ,zamiast placu zabaw ,placu zieleni ,chodnika i ścieżki rowerowej .
szukajcie powiązań to nietrudne
szukajcie powiązań to nietrudne 02.05.2019, 07:49
skoro prezydent tam mieszka to kupił działkę od dewelopera, a ja się pytam kiedy deweloper dostał zgodę na budowę hotelu na bulwarze i czy aby na pewno mógł go tam wybudować. z tego co wiem brakowało mu kilkadziesiąt metrów kwadratowych działki żeby wybudować budynek na bulwarze w obecnym kształcie. Chodzi o ten wybudowany przez pana Dziczka.
Mieszkańcy Dominiki
Mieszkańcy Dominiki 01.05.2019, 19:18
STB, dziękujemy za bardzo cenne uwagi- przyjrzymy sie sprawie. Mieszkańcy osiedla
STB
STB 03.05.2019, 23:19
OK to postaram się poniżej jeszcze wyjaśnić , jak skutecznie można zablokować całkowicie sprzedaż nieruchomości gminnej po garażach, deweloperowi który nie zważając na swoje wcześniejsze zapewnienia mieszkańców Dominiki odnośnie zagospodarowania osiedla ,chce tą nieruchomość od gminy kupić ,pod kolejną zabudowę.
Jeżeli teraz Rada Miasta i Prezydent powołując, się na to ,że działkę dewelopera niemożna zagospodarować w sposób zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i w ten sposób można deweloperowi odsprzedać nieruchomość gminną bez przetargu ,(jest to jedyna możliwość sprzedaży bez przetargowej przez gminę) na co pozwalają w takim akurat przypadku przepisy ustawy o samorządach gminnych ,lub by chcieli sprzedać ją temu deweloperowi w przetargu który byłby fikcyjny.
To należy od razu radzie gminy miejskiej na piśmie wyjaśnić ,że po pierwsze decyzja taka będzie do zaskarżenia ,może ją zaskarżyć jako organ kontrolny Wojewoda ,oraz można będzie wtedy zgłosić organom ścigania możliwość popełnienia przestępstwa przez Prezydenta Tczewa .
Ponieważ będzie to znaczyło ,że kilka lat wcześniej Prezydent Tczewa wydał niezgodną z prawem decyzję wydzielenia działki deweloperowi , działki której w chwili jej wydzielenia nie istniała możliwość zabudowy, zgodniej z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego .
Bowiem zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami ,cytuję : Art. 93. Dopuszczalność podziału nieruchomości 1. Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego. 2. Zgodność z ustaleniami planu w myśl ust. 1 dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.
Tak więc ,jeżeli wcześniej Prezydent umyślnie naruszył prawo przy podziale nieruchomości ,wydzielając nieruchomość deweloperowi w taki sposób ,aby kilka lat później wykorzystując przepisy ustawy o samorządach gminnych i powołując się na nie ,w sposób bez przetargowy można sprzedać deweloperowi nieruchomość gminną w samym centrum Tczewa ,to niewątpliwie będzie działanie przestępcze. Więc w takim przypadku i Prezydent i Rada Miasta mając świadomość co do znaczenia i skutków takiej decyzji sprzedaży nieruchomości deweloperowi , powinna całkowicie zaniechać tej sprzedaży.
Mieszkańcy Dominiki
Mieszkańcy Dominiki 04.05.2019, 17:01
Witaj ponownie STB, dziękujemy za bezcenne informacje...czy jest możliwość kontaktu tel/ lub osobistego?
STB
STB 05.05.2019, 16:10
Witam ,tak proszę o jakiś adres e-mail odezwę się .
Mieszkańcy Dominiki
Mieszkańcy Dominiki 06.05.2019, 17:18
[email protected]
Dziękuję i pozdrawiam
dar
dar 01.05.2019, 00:08
Czy ktoś was zmuszał do zakupu mieszkań? Za waszymi plecami powstaje nowe osiedle na którym będzie wiele zielonych terenów. Trzeba było kupić mieszkanie na Jabłoniowym. Wojtek na pewno nie zrobił by was w balona. Dlaczego szkalujecie dewelopera. To jego teren . Jak można robić taka nagonkę. Wstyd sprzedajcie kupcie gdzie indziej.
robot-anty-trolowy
robot-anty-trolowy 01.05.2019, 01:19
Zmowa deweloperów czy darmowa reklama?
Settler
Settler 01.05.2019, 00:41
To nie mieszkania tylko domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej. Pokaż gdzie w Tczewie to się przeprowadzamy? Za to szanuje P. Dziczka że wpadł na ten pomysł i postawił coś oryginalnego i funkcjonalnego. Ale trzeba znać umiar przy Grunwaldzkiej bo robi się ciasno i duszno. Kontynuacja miała być przy Saperskiej. Miasto zawaliło koncepcję Nowego Centrum. MPZP zakłada tylko 10m zieleni izolacyjnej od terenów powojskowych gdzie powstają tylko kolejne bloki z zakusą na wieżowce. Psychologiczne zagrywki w celu stłamszenia spokojnych ludzików. Nie zrobiono drugiego wjazdu na osiedle, brak chodnika wzdłuż Grunwaldzkiej. Brak drogi rowerowej. Płacimy podatki jak każdy a nawet to, że płacimy miastu extra daninę za dojazd do własnego domu to niech się wykaże... A chcemy mieszkać spokojnie jak na ulotce:
https://m.rynekpierwotny.pl/of…
Osiedle Dominiki to nowo budowane, prestiżowe osiedle domów jednorodzinnych zlokalizowane w centrum Tczewa przy ul. Grunwaldzkiej. Będzie składać się ono łącznie z 43 budynków w zabudowie szeregowej . Budowa osiedla została podzielona na 3 etapy z czego pierwszy etap - 13 domów został ukończony w 2011 roku. Budowa drugiego etapu rusza w 2013 roku, a ukończenie zaplanowano na koniec 2014 roku.
Domy zaprojektowano w 5 typach o powierzchniach od 75 do 132 m2 położonych na działkach o powierzchni od 150 do 396 m2 .

Na osiedlu znajdą się domy o nowoczesnej architekturze i praktycznym rozkładzie pomieszczeń.. Do budynków przyłączone będą wszystkie media tj. prąd, woda, kanalizacje, ogrzewanie i ciepła woda z tczewskiego ZEC. Wykonane też będą drogi dojazdowe i chodniki. Zostaną one wykończone w stanie deweloperskim Każdy dom posiada zewnętrzny taras wychodzący na ogród.

Niewątpliwą zaletą tego osiedla jest jego położenie w spokojnej dzielnicy Tczewa, a jednocześnie w centrum miasta. Jest to miejsce znakomicie skomunikowane, położone przy ulicy Grunwaldzkiej łączącej drogę krajową nr 1 (E 75) z ul. Wojska Polskiego.

Inwestycja z domami jednorodzinnymi Osiedle Dominiki znajduje się w Tczewie, ul. Grunwaldzka (1 km od centrum Tczewa), jest realizowana przez dewelopera GD-invest s.c.. Inwestycja Osiedle Dominiki została wybudowana i oddana do użytkowania w 4 kw. 2014 roku. Inwestycja składa się z 43 domów jednorodzinnych.
ros
ros 30.04.2019, 23:11
Jak ktoś wcześniej pisze że to największy cwaniak w Tczewie ,może to i cwaniak ,ale pieniądze przesłaniają mu za mocno mózg do tego stopnia, że dał się nabrać w prosty sposób lepszemu cwaniakowi ,który oszukał go na 2 miliony złotych przy sprzedaży stacji paliwowej na ul.Gdańskiej .
Zataił przed fiskusem 2 miliony zł.przy tej sprzedaży ,bo chciał uniknąć zapłaty podatku od tych 2milionów zł. Podatku nie zapłacił ,tylko że i tych 2 milionów które miał otrzymać już po spisaniu aktu notarialnego ,już nie zobaczył ,co było przyczyną ,że znalazł się w psychiatryku. Jak widać ozdrowiał i chce odrobić w jakiś sposób straty. Skoro nie zapewnił zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego 30 % powierzchni biologicznie czynnej w budynkach na osiedlu Dominiki ,a zostały z ponad 1,5h działki niezabudowane betonem jedynie maleńkie skrawki ogródków ,to ten sporny wąski pasek działki powinien oddać jako powierzchnię inaczej mówiąc produkującą tlen do wybudowanego osiedla. I jeszcze należało by zadać pytanie jeśli zostawił ten wąski kilkumetrowy pasek działki ,to od kogo z władz Gminy miejskiej dostał zapewnienie wcześniej ,że działkę po garażach dostanie on.
W planie gminnym ulica Grunwaldzka jest do rozbudowy jako obwodnica ,a skoro jest taki zapis cały czas aktualny ,czy ktoś z władz miasta tych co spieszą z sprzedażą deweloperowi terenu po garażach pomyślał o przeznaczeniu tego terenu na ścieżkę rowerową ,chodnik i przy drogowy pas zieleni?
zieleń urządzona MIASTO dla zieleni
zieleń urządzona MIASTO dla zieleni 02.05.2019, 07:54
zastępcą prezydenta od spraw gospodarczych jest pan Adam Burczyk jego pytajcie, tym bardziej że na tym osiedlu mieszka
Observer
Observer 30.04.2019, 15:11
Teren prywatny, może robić co chce! Szanować należy cudzą własność jak własną... o ile właściciel nie łamie prawa! Osoby, które narzekają na brak terenów zielonych, wiedziały o ich braku w momencie kupowania mieszkań w tamtym rejonie. Wystarczyło zadbać o wykup kolejnych terenów i wybudować tam plac zabaw, park itp. Niestety, są to spore koszta i dlatego łatwiej protestować, aby właściciel terenu nie mógł z nim robić co zechce.
Niestety chore prawo w tym kraju nie daje wolności obywatelom.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.05.2019, 01:05
Grunwaldzka miała być poszerzana. Nie było miejsca na blok. A może mieliśmy prywatnie kupować od wojska/miasta czy na spółkę z deweloperem który jest nastawiony na zysk? Mieszkańcy płacą podatki, żeby miasto dbało o tereny rekreacyjne. Nikt nie musiał nic kupować od miasta bo miało być ładnie na terenach po wojsku gdzie powstają kolejne bloki. A my nie mamy bloków tylko domy jednorodzinne. Mamy ogródki wielkości większego tarasu gdzie nie ma gdzie drzewa wcisnąć. A miasto ma pas ziemi gdzie może dużo tak złego jak i dobrego. Jak sprzeda to na korzyść dewelopera który nie może nic teraz budować. Jak zostawi to może zrobić chodnik, ścieżkę rowerowa. Może tez odkupić od dewelopera ziemię i zrobić boisko dla dzieci. Może dużo z korzyścią dla wszystkich bo w końcu jest to ulica do spacerów przecinająca geograficznie centrum miasta.
Bęc
Bęc 30.04.2019, 21:57
Bo na Bajkowym i Suchostrzygach mieszkańcy przecież sami robią zrzutkę na tereny pod plac zabaw, prawda? Mieszkańcy miasta pokładają w samorządzie nadzieję, że zadba o komfort i harmonijny rozwój miasta, a nie pozwoli napchać bloków i wszystko zabetonuje. Własność własnością, ale chyba jednak powinniśmy mieć minimalny wpływ na swoje otoczenie i bezpieczeństwo dzieci.
Emilly
Emilly 11.05.2019, 14:13
Wladza winna sluzyc mieszkancom a nie odwrotnie!! Dlatego nie powinnismy godzic sie na MINIMALNY wplyw, ale starac sie wplywac jak najwiecej. A wladza,ktora nie rozmawia z ludzmi,nie wslu***e sie w ich bolaczki nie ma racji bytu. To sluzba!
Tczew jest miastem,w ktorym bardzo brakuje zieleni. Sadzic drzewa a nie tylko kwiotki i krzaczory!! Miasta wykonuja jakies pozorowane ruchy,tysiace inwestycji a przestrzen publiczna caly czas lezy i kwiczy.Tu jakas przerobka, tam inna (wiekszosci towarzyszy wycinka drzew,bo trzeba wybetonowac teren,bedzie ladniej),bo przeciez lepiej cos zrobic niz nic. .. Byle do nastepnych wyborow... Byle sie przecisnac...
cwaniak
cwaniak 29.04.2019, 19:36
Zablokujcie mu knajpę nad Wisłą to się oszołom nauczy,to jeden z większych cwaniaczków w mieście
Stop pad-pol
Stop pad-pol 29.04.2019, 16:39
Mam mieszkanie od tego Pana i mogę tylko powiedzieć, że nie polecam. Potrafi tylko powiedzieć "kupować, kupować". Naobiecuje, nie daje dokumentow, co inni deweloperzy robią, działają pod taką prowizorka, a jak zgłasza się reklamacje to tragedia. Odsyła do podwykonawcy i najlepiej żeby samemu zadzwonić i przedstawić problem. Temu też bym wolał, żeby nic nie budowali więcej. I myślę, że ci którzy tak kupili te domo-mieszkania byli wprowadzeni w błąd, aby oferta wyglądała ciekawie i w miarę luksusowo, a nie zabetonować każdy kawałek ziemi .
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.05.2019, 20:22
Osobiście z podwykonawcą nie miałem żadnych problemów. Pan Wera bo o nim mowa, pełna kultura, do naprawy usterek przyjedzie, naprawi...szacun. Więc rozgraniczam poczynania Dziczka i podwykonawcę...
Anna
Anna 29.04.2019, 15:22
Pad-Pol S.C. Janusz i Anna Dziczek
83-110 Czatkowy 25, woj. pomorskie
Tam można wywieźć, baraki i złom zagrażające dzieciom. Sprawa do straży miejskiej.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.04.2019, 15:05
W okolicy brakuje terenów zielonych, placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu.
BURCZYBAS poluje na DZIKA
BURCZYBAS poluje na DZIKA 29.04.2019, 13:31
dziczyzna jest droga
Pry
Pry 29.04.2019, 13:07
Dlaczego grupa mieszkańców blokuje budowe kolejnych bloków? To nie spalarnia czy wysypisko. BUDOWAĆ!!!
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.04.2019, 15:14
W okolicy brakuje terenów zielonych, placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu.
yrP
yrP 29.04.2019, 13:21
Dlaczego Pry mówi budować? NIE BUDOWAĆ!!!
Pry
Pry 29.04.2019, 13:07
Dlaczego grupa mieszkańców blokuje budowe kolejnych bloków? To nie spalarnia czy wysypisko. BUDOWAĆ!!!
Bęc
Bęc 29.04.2019, 13:32
Dlatego blokuje, że na wszystkich osiedlach nawet pomiędzy blokami są *** zabaw, siłownie i ławeczki dla mieszkańców, a tu nie. I dlatego blokuje, że deweloper w momencie kasowania pieniążków okłamał, że nie planuje więcej budować, a teraz nagle planuje. I dlatego blokują, że chcą zapewnić bezpieczeństwo swoim dzieciom. I dlatego blokują, że po to kupowali mieszkanie tu, a nie na Bajkowym, żeby nie mieć jak na Bajkowym blok na bloku.
Janek
Janek 29.04.2019, 15:56
Popieram. Kolejne tereny które chcą zabetonować. Zero zieleni.

Pozostałe