Duży problem z przekształceniem gimnazjum w podstawówkę. Szkoła nowoczesna a uczniów garstka?

  • 23.02.2017, 07:31 (aktualizacja 01.03.2017, 11:40)
  • (JAC)
Duży problem z przekształceniem gimnazjum w podstawówkę. Szkoła nowoczesna a uczniów garstka? (JAC)

Podziel się:

Oceń:

Z dniem 1 września 2017 r. Gimnazjum w Dąbrówce stanie się ośmioletnią szkołą podstawową. Obecnie w gimnazjum uczy się 220 uczniów. W 2019 r. gimnazjum już nie będzie, a do podstawówki ma trafić tylko 71 uczniów. To zdecydowanie za mało jak na tak duży obiekt z nowoczesną i bogatą infrastrukturą.

Teraz w gminie wiejskiej Tczew są cztery szkoły podstawowe – w Turzu, Lubiszewie, Swarożynie i Miłobądzu. Od września br. dojdzie piąta – w Dąbrówce, w budynku obecnego gimnazjum. To rodzi określone trudności związane z reformą oświatową. Podczas komisji oświatowej Rady Gminy Tczew niektórzy radni mieli odmienną wizję, co wywołało spekulacje, że są za likwidacją placówki.

- Korzystając z obecności sołtysów, odniosę się do stanowiska trzech członków komisji oświatowej, i  krążącej opinii, że chcemy doprowadzić do zamknięcia działalności szkoły – mówiła radna Iwona Kończyńska na sesji Rady Gminy Tczew.- W żadnym wypadku nie chodziło nam o to. Mieliśmy inny punkt widzenia.

Dwie w jednym?

Za trzy lata, po wygaszeniu gimnazjum w Dąbrówce, w dużym budynku będzie uczyło się 71 uczniów, a rok później 68 dzieci. Obecnie jest 220 uczniów. Była więc propozycja połączenia szkół w Lubiszewie i Dąbrówce pod jednym szyldem, działającej w dwóch budynkach.

- Dla porównania w dużo mniejszej szkole, w Lubiszewie w 2019/20 r. będzie 128 dzieci – informuje Iwona Kończyńska. – Uważamy, że takie rozwiązanie pozwoliłoby w krótszym czasie wprowadzić reformę, uniknęłoby się ciasnoty w budynku w Lubiszewie. Zostałby lepiej wykorzystany budynek i zasoby rzeczowe obecnego gimnazjum. W wyniku odciążenia budynku w Lubiszewie polepszyłyby się warunki nauki, a starsze dzieci zmieniając budynek (na Dąbrówkę) zostałyby w swoim środowisku rówieśników. Dementuję pogłoski, że chcieliśmy zamknięcia Dąbrówki. (...)

(JAC)

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu tczewska.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Borys
Borys 05.03.2019, 20:54
Moim zdaniem powinni szkole w lubiszewie zamknac a dzieci przeniesc bo w lubiszewie niema miejsca zeby utwozyc osiem klas a tu szkola duza po remoncie i dobrze wyposażona
jycy
jycy 26.02.2017, 21:38
Kto normalny na wsi buduje taka szkołe lol
Jinx
Jinx 24.02.2017, 11:54
Szkoda, bo to naprawdę świetna szkoła z wspaniałym gronem pedagogicznym :)
W Sieci
W Sieci 23.02.2017, 20:16
Dla Szydło i jej ekipy TRYBUNAŁ STANU.
@
@ 23.02.2017, 12:55
nowoczesna szkoła w Dąbrówce, odnowiona i rozbudowana szkoła w Miłobądzu, wszystko zaczęło się układać w oświacie gminnej, no ale politykierzy potrzebują zmian więc inni mają problem. Czy dzisiaj zlikwidowanie jakiejś szkoły nie zrodzi problemów potem gdy wybierzemy następnych mądrych z jedynie słusznymi pomysłami?
Polit
Polit 23.02.2017, 08:21
Dla wójta chłopa wszystko jest problemem
liczba mieszkańców wsi rośnie to i dzieci
a jakiś czas temu truł o konieczności budowy szkoły podstawowej dla
dzieci ze śliwin i rokitek - jakaś schizofrenia

Pozostałe