poniedziałek, 20 maja 2024 10:35
Reklama
Reklama

Dzieci i muzycy dla hospicjum - uzbierano 1682 zł

TCZEW. Po raz czwarty Szpital Rehabilitacyjny i Opieki Długoterminowej w Tczewie – Oddział Hospicyjny włączył się do ogólnopolskiej akcji na rzecz hospicjów w ramach światowego dnia pomocy tym palcówkom. „Wolonatariat Hospicyjny – Lubię pomagać” to tegoroczne hasło działań charytatywnych.
Dzieci i muzycy dla hospicjum - uzbierano 1682 zł

 Cała kampania potrwa do 30 listopada. W tym czasie tczewskie hospicjum zorganizuje także dni otwarte, podczas których młodzież będzie mogła bliżej przyjrzeć się jak działa taki ośrodek i jak bardzo potrzebne jest to miejsce. Planowana jest także debata, dotycząca pomocy chorym w ich ostatniej drodze życia.

Z potrzeby serca
Tegoroczny koncert w Tczewie był jednym ze 100 w całej Polsce. Uzbierano 1682 zł.
- O słuszności tego typu akcji nie trzeba nikogo przekonywać – mówiła Marzena Mrozek, dyr. hospicjum. – Chciałabym podziękować dyrektorowi Tczewskiego Centrum Kultury, Tadeuszowi Żmijewskiemu i jego pracownikom za wielkie zaangażowanie, a także wszystkim obecnym. Nasi pacjenci czekają waszą pomoc.
Podziękowania dla TCK były tym bardzie zrozumiałe, iż udało się zorganizować prawdziwie charytatywny koncert. Żaden z artystów nie wziął honorarium za występ. Również sala TCK była udostępniona za darmo.
Impreza była bardzo urozmaicona. Jedyną nie muzyczną prezentacją był występ dzieci z Przedszkola nr 8. Na scenie pojawiła się grupka maluchów – strażaków walczących z pożarem, zwalczających nałóg nikotynowy i dbających o przyrodę.
Ta część była ukłonem w stronę najmłodszych, których rodzice zabrali na tę dość poważną imprezę. Dzieci poprowadziła Karolina Jank, która była też konferansjerką wraz ze zielonym smokiem – Marcinem Derbisem.
Kilkuletnia dziewczynka tak zapatrzyła się na przedstawienie, że zaczęła tańczyć i klaskać wraz z publicznością.

Rodzinny duet
W pierwszej części wystąpili Tadeusz Żmijewski, jako skrzypek, któremu akompaniował na fortepianie jego ojciec prof. Michał Żmijewski. Najpierw profesor zaprezentował fragmenty z Feliksa Mendelsona, później zagrali w duecie, m.in. Mazurka H-mol Fryderyka Chopina oraz słynnego Menuena Ignacego Padarewskiego. Fortepianowym utworem zachwyciła publiczność także Aleksandra Czapiewska, uczennica średniej szkoły fortepianowej.
Wystąpił także tczewski zespół Ajagore.
Zebrani mogli posilić się znakomitymi wypiekami przygotowanymi przez pracowników szpitala. Personel placówki w dużej mierze zaangażował się społecznie w organizację imprezy. Wystąpiła również Harcerska Orkiestra Dęta.
- Tegoroczne datki przeznaczymy na potrzeby naszego hospicjum – poinformowała Marzena Mrozek. – Zakupimy ślizgi materiałowe do podnoszenia chorych, poduszki i jeśli starczy - uzupełnimy braki w kocach.

World Hospice Palliative Care Day
Akcja ta ma za zadanie:
· informować społeczeństwo o pomocy hospicyjnej i paliatywnej, aangażować ludzi na całym świecie. W 2005 r. w 128 krajach odbyły się koncerty gromadzące tysiące ludzi.
· uświadamiać jak potrzebna jest całościowa opieka medyczna, socjalna, duchowa – dla chorych w ostatnim okresie życia i dla ich rodzin; jak hospicja i ośrodki opieki paliatywnej mogą poznać i odpowiedzieć na te potrzeby.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Połączenie rysunku i malarstwa. Wystawa twórczości DOMINIKA WOŹNIAKA Po raz drugi Fabryka Sztuk gości w swoich murach Dominika Woźniaka. Tym razem z jego twórczością można zapoznać się w kamienicy przy ul. Podmurnej 15.  Dominik Woźniak – twórca urodzony w Piotrkowie Trybunalskim, specjalizuje się w grafice artystycznej, rysunku, malarstwie sztalugowym, malarstwie naściennym, dekoracji wnętrz, ilustracji. Jego twórczość to połączenie rysunkowo-malarskiego kontynentu. W wykreowaniu artystycznej interpretacji najistotniejsza jest emocjonalność między Twórcą a Odbiorcą. Pragnienia ukazujące związki między człowiekiem a naturą wchodzą w skład programu owej twórczości, która opiera się w myśl zasady Człowiek i Natura tworzą spójną, nierozerwalną całość.Ukazywane figury płaszczyznowo-emocjonalne są rezultatem rozważań nad pozycją człowieka, ale także nt. jego charakteru poprzez zastosowanie różnokierunkowej formy. Dzieła charakteryzuje minimalna gama kolorystyczna, często monochromatyczna. W pracach przedstawia także tradycje narodowe, obrzędy i zwyczaje, zarówno w dawnej, jak i współczesnej Polsce. Prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i państwowych w kraju i za granicą. Finisaż: 28.06 godz. 18.00Godziny otwarcia:codziennie 10.00 - 16.00, a w czwartki do 18.00 (kwiecień)poniedziałki, wtorki, środy i piątki 10.00 - 16.00, w czwartki, soboty, niedziele,święta od 10.00 - 18.00 (maj-czerwiec)Fabryka Sztukul. Podmurna 15Wstęp bezpłatny!Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.05.2024 10:00 – Data zakończenia wydarzenia: 28.06.2024 18:00
Reklama